استرس کرونایی؛ بلای جان سالمندان

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران/کردستان سالمندان گنجینه هایی هستند که نباید احساس آن ها را در هر شرایطی جسمانی، نادیده گرفت و با اخبار کرونا زمینه آزار و اظطراب را در آن ها فراهم کرد.

استرس کرونایی؛ بلای جان سالمندان

واقعیت این است که کرونا می تواند تمام گروه های سنی را درگیر کند اما کسانی که سیستم ایمنی بهتری دارند بهتر می توانند شرایط بیماری را گذرانده و از آن عبور کنند، این موضوع شامل سالمندان نیز می شود.

پس اگر در منزل سالمندی وجود دارد باید به نکات ویژه ای از جمله احساس آن ها توجه داشت.

نورالدین 68 ساله که این روزها خانه نشین شده است می گوید، شنیدن اخبار برایم آزار دهنده شده و با صدای آن دچار استرس می شوم، به همین خاطر به فرزندانم می گویم که کسی حق ندارد اخبار کرونا را دنبال کند.

این پدر می گوید اگرچه بارها شنیده ام که کرونا بسالمندان را بیشتر تهدید می کند اما نگرانیم بیشتر به خاطر فرزندانم است و نمی خواهم برای هیچ کدام از آنها مسئله ای پیش بیاید.

خدیجه مادری 72 ساله است که اعتقاد دارد عمرش را به سر برده و هراسی از مرگ ندارد اما انسان باید تا لحظه آخر به امید زنده باشد.

او می گوید با نگرانی اعضای خانواده و شنیدن اخبار کرونا دچار استرس می شوم و فشار خونم بالا می رود که بلافاصله باید قرص مصرف کنم.

یک متخصص روانشناسی با اشاره به اینکه سالمندان تنها گروه هدف ویروس کرونا نیستند، از اینکه این روزها با گسترش ویروس کرونا در همه جا گفته می شود که سالمندان بیشتر در معرض کووید 19 هستند، انتقاد کرد و خواستار اصلاح روش تعامل با سالمندان در آگاهی دادن به آنان شد.

مختار ویسانی به تعطیلات رو گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور برخی از رسانه ها و صداوسیما مکرر تکرار کرده اند که این ویروس برای سالمندان و افراد مسن خطرناک تر است، این جمله موجب شده که پدران و مادران ما هر بار با شنیدن گسترش شیوع ویروس کرونا دچار استرس و اضطراب شوند که این خود می تواند برایشان از بیماری زا بودن این ویروس خطرناک تر باشد.

به گفته وی در چنین شرایطی هورمون کورتیزول که ما به عنوان استرس از آن نام می بریم به شدت ترشح می شود و میزان آن در خون سالمندان بالا می رود که موجب پایین آمدن کیفیت خواب و زندگی آن ها می شود.

به عقیده این متخصص روانشناسی، مقاومت و ایمنی این افراد در برابر ویروس کرونا شکننده است، باید در این شرایط بتوانیم از برخی جملات که موجب استرس آن ها می شود خودداری کنیم.

انتقاد از بی توجهی مردم به تذکرات بهداشتی

ویسانی با اشاره به سفیران ویروس در جامعه ما، گفت: با وجود تذکرهای پزشکان مبنی بر اینکه مردم در خانه های خود بمانند که شیوع ویروس کرونا کاهش یابد اما متأسفانه برخی از افراد در این شرایط بحرانی به مسافرت می فرایند و از رویداد فعلی کشور به نفع خودشان استفاده کرده درحالی که این بی توجهی زنجیر انتقال آلودگی را افزایش می دهد.

وی بیان نمود: قابل توجه است افراد با مسافرت رفتن، سوغاتی از جنس کرونا ویروس یا همان کووید 19 را برای فامیل های درجه یک خود به همراه دارند که ممکن است برایشان بیماری زا و کشنده باشد.

متخصص روانشناسی در کردستان، ادامه داد: با وجود آمار مثبت افراد به کووید 19 اما همچنان در سطح شهر چای خانه های سنتی، قهوه خانه ها و بسیاری از کافه رستوران ها باز است و تا به امروز مکانیزمی برای مدیریت این مسئله وجود نداشته است.

شیوه تعامل با افراد افسرده و دانش آموزان

ویسانی اضافه کرد: برخی از افراد که مستعد به افسردگی هستند با شرایط به وجود آمده در کشور و استان بیشتر در میدان مغناطیسی منفی، بدبینی، بدشانسی و ناامیدی قرارگرفته اند لذا این افراد باید تلاش کنند از طریق انرژی مثبت و رعایت نکات بهداشتی بر این ویروس غلبه کنند و زندگی خود و خانواده شان را نجات دهند.

وی در ادامه سخنان خود به تعطیلی مدارس نیز اشاره کرد و گفت: در این شرایط که دانش آموزان در خانه به سر می برند میزان تعارضات اخلاقی والدین و فرزندان افزایش پیداکرده و همچنین بچه ها و نوجوانان با تعطیلی مدارس کمتر به درس خواندن و مطالعه می پردازند.

خطر شیوع ویروس کرونا در حاشیه شهرها

متخصص روانشناسی در کردستان، گفت: در بازدیدهای به عمل آمده از مناطق حاشیه و منفصل شهری بر این امر واقف شدیم که با این شرایط هنوز تعداد زیادی از بچه ها در کوچه ها مشغول به بازی کردن هستند و از هر 10 خانواده، تعداد شش خانواده رفت و آمد و شب نشینی با هم دارند.

ویسانی به برگزاری نماز جماعت در برخی از مساجد نیز اشاره کرد و یادآور شد: برگزاری نماز جماعت در برخی از مساجد حاشیه شهر در شرایط کنونی در گسترش ویروس کرونا موثر است که باید از سوی مسئولان پیگیری شود.

وی همچنین گفت: در تعدادی از نانوایی های سطح شهر یک نفر هم از مردم پول می گیرد و هم نان را از تنور بیرون می آورد که این می تواند عامل ویروس کرونا و گسترش آن شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 919

به "استرس کرونایی؛ بلای جان سالمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس کرونایی؛ بلای جان سالمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید