التهاب مزمن؛ عامل عوارض کووید طولانی مدت

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران/خراسان رضوی محققان دانشگاه آکسفورد با آنالیز تاثیر طولانی مدت بیماری کووید-19، یا به اصطلاح کووید طولانی مدت (long covid)، به این نتیجه رسیده اند که تعداد زیادی از بیماران کووید-19 مرخص شده از بیمارستان همچنان علائم نفس نفس زدن، خستگی، اضطراب و افسردگی را دو تا سه ماه پس از ابتلا به ویروس تجربه می نمایند.

التهاب مزمن؛ عامل عوارض کووید طولانی مدت

به گزارش هلث اند ولبینگ نیوز، دانشمندان در مطالعه C-MORE ناهنجاری هایی را در تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) در اندام های مختلف تشخیص دادند و ادعا کردند که التهاب مداوم یا مزمن ممکن است یک عامل اساسی برای این تغییرات در میان بازماندگان کووید-19 باشد.

نگرانی های فزاینده ای وجود دارد که ممکن است کووید طولانی مدت به یک چالش قابل توجه بازگشت به کار برای پزشکان حرفه بهداشت تبدیل گردد. تحقیقات نشان داده است که به دنبال ابتلا به ویروس، از هر 20 نفر یک نفر علائم طولانی مدت را تجربه می نماید و زنان مسن بیشتر در معرض خطر این عوارض هستند. سرویس بهداشت ملی انگلستان (NHS) همچنین در حال ایجاد شبکه ای از کلینیک های تخصصی برای درمان و درک بهتر شرایط است.

دانشگاه آکسفورد، 58 بیمار مبتلابه کووید-19 متوسط تا شدید را که بین ماه های مارس و مه 2020 برای درمان در بیمارستان دانشگاه آکسفورد بستری شده بودند را موردمطالعه قراردادند. محققان همچنین 30 فرد سالم را به عنوان گروه کنترل بر اساس سن، جنسیت، شاخص توده بدنی و عوامل خطر مانند سیگار کشیدن، دیابت و فشارخون بالا انتخاب کردند.

شرکت نمایندگان تحت آزمایش ام ار ای مغز، ریه ها، قلب، کبد و کلیه قرار گرفتند. سنجش تنفس برای آزمایش عملکرد ریه آنان با یک تست پیاده روی 6 دقیقه ای، تست ورزش قلبی ریوی (CPET) و همچنین ارزیابی کیفیت زندگی، سلامت شناختی و روانی انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که دو تا سه ماه پس از آغاز بیماری، 64 درصد بیماران دچار نفس نفس مداوم و 55 درصد از خستگی قابل توجه شکایت دارند.

نتایج ام ار ای، ناهنجاری های سیگنال بافتی در ریه های بیماران کووید-19را به میزان 60 درصد، در کلیه ها 29 درصد، در قلب 26 درصد و در کبد 10 درصدنشان داد. ناهنجاری های اندام حتی در بیمارانی که هنگام پذیرش به شدت بیمار نبودند نیز مشاهده شد. این اسکن ها همچنین تغییرات بافتی در قسمت هایی از مغز را تشخیص و بیماران با اختلال عملکرد شناختی را نشان دادند. توانایی آنان در تحمل ورزش نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت، اگرچه این امر به دلیل ترکیبی از خستگی و ناهنجاری های ریه بود.

نتایج این تحقیق نشان داد که بیماران بیشتر علائم اضطراب و افسردگی و اختلال قابل توجهی در کیفیت زندگی را نسبت به گروه کنترل گزارش می نمایند.

دکتر بتی رامان از سرپرستان بخش پزشکی رادکلیف اظهار کرد: درحالی که ما در چندین اندام ناهنجاری پیدا نموده ایم، سخت است بدانیم که چه میزان از این موارد از قبل وجود داشته و چه مقدار توسط کووید-19 ایجادشده است.

وی ادامه داد: بااین حال، جالب است بدانید که ناهنجاری های تشخیص داده شده در ام ار ای و ظرفیت ورزشی در بیماران با نشانگرهای سرمی التهاب ارتباط زیادی دارد؛ این نشان می دهد که یک ارتباط بالقوه بین التهاب مزمن و آسیب مداوم اعضای بدن در میان بازماندگان وجود دارد.

به طور جداگانه، موسسه ملی عالی بهداشت و مراقبت (NICE)، شبکه رهنمودهای بین دانشگاهی اسکاتلند (SIGN) و کالج سلطنتی پزشکان عمومی (RCGP) گفته اند که در حال تدوین دستورالعمل هایی درباره کووید طولانی هستند، یا آنچه آنان سندروم بعد از کووید می نامند.

دستورالعملی که در ماه اکتبر منتشر شد، سندرم پس از کووید را چنین تعریف می نماید: علائم و نشانه هایی که طی عفونت یا به دنبال آن ایجاد می شوند، سازگار با کووید-19 هستند و بیش از 12 هفته ادامه دارند و با تشخیصی دیگر شرح داده نمی شوند. این بیماری معمولا با گروهی از علائم همراه است که اغلب با یکدیگر هم پوشانی دارند و ممکن است با گذشت زمان تغییر کند و می تواند بر روی هر سیستم در بدن تاثیر بگذارد. بسیاری از افراد مبتلابه سندرم پس از کووید احساس درد عمومی، خستگی، دمای بالا و مسائل روان پزشکی را تجربه می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1401

به "التهاب مزمن؛ عامل عوارض کووید طولانی مدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "التهاب مزمن؛ عامل عوارض کووید طولانی مدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید