باورهای اشتباه درباره قرنطینه خانگی

به گزارش تعطیلات رو، متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ابراز نگرانی نسبت به گردش همزمان آنفلوآنزا و کووید 19، رعایت هرچه بیشتر پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی، شست و شوی دست ها و همچنین پرهیز از سفر و مهمانی را خواهان شد.

باورهای اشتباه درباره قرنطینه خانگی

به گزارش خبرنگاران، دکتر شروین شکوهی - رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم درباره شرایط فعلی ابتلا به کرونا اظهار کرد: با تغییراتی که در ویروس اتفاق افتاده، تعداد ویروس هایی که در سیستم تنفسی بدن فرد بیمار وجود دارد افزایش یافته و این مسئله احتمال انتقال ویروس را بسیار بیشتر می نماید.

وی علت این موضوع را بروز تغییر در ویروس مطرح کرد و اضافه نمود: متاسفانه تعداد ویروس هایی که از یک فرد بیمار پخش می گردد نسبت به گذشته افزایش یافته و این مسئله منجر به آن شده که تعداد افراد بیشتری به بیماری مبتلا شوند.

این متخصص علاوه بر تغییرات ویروس، بی توجهی و خستگی مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین عدم اعمال بعضی از محدودیت های لازم همچون تعطیلی سازمان ها و نهادها را از دیگر عوامل افزایش شیوع این بیماری مطرح کرد و خواهان رعایت هرچه بیشتر پروتکل ها از سوی مردم و همچنین مداخلات جدی تر از سوی مسئولان شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به شیوع چشمگیر و شرایط بحرانی ویروس کرونا، بر ضرورت پرهیز از سفر و برگزاری مهمانی، رفتن به اماکن شلوغ و سایر رفتارهای پرخطر تاکید نمود.

وی با بیان اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی و شست و شوی دست ها علاوه بر جلوگیری از شیوع کرونا می تواند در کاهش شیوع آنفلوآنزای فصلی نیز نقش موثری داشته باشد، گفت: همچنین اگر طبق قولی که دولت داده است سال جاری تعداد افراد واکسینه شده با افزایش میزان واردات واکسن آنفلوآنزا بیشتر از سال های گذشته باشد، احتمالا این مسئله نیز یاری نماینده است، اما در هر صورت گردش آنفلوآنزا و کووید 19 همزمان با یکدیگر واقعا مشکل بسیار عظیمی است.

وی با بیان اینکه راه های انتقال ویروس آنفلوآنزا و کووید 19 مشابه است، یادآور شد: اما یکی از تفاوت های مهم بین این دو بیماری این است که احتمال انتقال آنفلوآنزا از افراد بدون علامت بسیار کم است؛ درحالی که یکی از مسائل بیماری کووید 19، انتقال ویروس به وسیله افراد بی علامت است.

این متخصص تاکید نمود: بنابراین، با توجه به احتمال کم انتقال به وسیله افراد بی علامت شرایط پیشگیری از آنفلوآنزا نسبت به کووید 19 بهتر است و احتمالا سال جاری تعداد بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نسبت به سال های قبل کمتر خواهد بود.

چند باور اشتباه درباره قرنطینه خانگی

شکوهی با بیان اینکه درحال حاضر انتقال بیماری کرونا درون خانواده ها نسبت به گذشته افزایش یافته است، شرح داد: بسیاری از افراد پنج یا شش روز بعد از بروز علائم به پزشک مراجعه نموده و در روزهای ابتدایی تصور می نمایند دچار حساسیت و یا سرماخوردگی شده اند، اما زمانی که ابتلای آن ها به بیماری کووید 19 معین شده و به آن ها گفته می گردد که باید برای جلوگیری از انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده در اتاقی مجزا خود را قرنطینه نموده و از سرویس بهداشتی مجزا استفاده نموده و در زمان ورود سایر افراد به اتاق ماسک بر صورت داشته باشند، تصور می نمایند چون چندین روز بدون رعایت این پروتکل ها در کنار سایر اعضای خانواده زندگی نموده اند دیگر رعایت این موارد ضرورتی ندارد.

وی ادامه داد: این درحالی است که چنین تصوری بسیار اشتباه است و این احتمال وجود دارد که هنوز سایر اعضای خانواده به بیماری مبتلا نشده باشند؛ به همین خاطر فرد باید اصول قرنطینه را رعایت کند.

این متخصص یادآور شد: بسیاری از افراد مبتلا فکر می نمایند همین که خود را داخل منزل قرنطینه نمایند کفایت می نماید؛ درحالی که منظور از قرنطینه، قرنطینه کردن داخل اتاق مجزاست و فرد مبتلا تا جای امکان نباید از اتاق خارج گردد.

بیش از 30 یا 40 درصد از افراد مبتلا فاقد علامت هستند

وی با بیان اینکه بیش از 30 یا 40 درصد از افراد مبتلا فاقد علامت هستند، گفت: بنابراین افرادی که احتمال ابتلای آنان به کووید 19 وجود دارد، از جمله کسانی که در مکان های شلوغ رفت و آمد دارند و با افراد مختلفی در ارتباط هستند خطرناک تلقی می شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: برای مثال اگر پدر یک خانواده در محیطی همچون بانک اشتغال دارد، نباید فکر کند چون علامتی ندارد احتمال ابتلایش به کووید 19 صفر است، بنابر این افرادی که به دلایل مختلف شانس ابتلایشان بالاست باید خود را آلوده فرض نمایند و در حد امکان از ارتباط نزدیک با همسایگان، دوستان و اعضای خانواده پرهیز نمایند. زیرا احتمال زیادی دارد که این افراد ناقل های بی علامت باشند و ویروس را به وسیله ترشحات دهان و همچنین تنفسشان به دیگران انتقال دهند.

بسیاری از ابتلاها به وسیله افراد بی علامت رخ می دهد

این متخصص در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر بسیاری از ابتلاها به وسیله افراد بی علامت رخ می دهد، بسیاری از بیماران به ویژه افراد مسن درحالی به کرونا مبتلا می شوند که ماه هاست از خانه خارج نشده اند و به وسیله فرزاندنشان که بیرون از خانه رفت و آمد دارند اما فاقد علائم بیماری اند، به کووید 19 دچار می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید نمود: افرادی که به هر دلیلی از خانه خارج می شوند و با افراد زیادی در ارتباط هستند احتمال زیادی دارد که به این ویروس آلوده شوند، بنابر این حتی در صورت نداشتن علائم نیز خود را آلوده فرض نمایند و از ارتباط نزدیک با دیگران بپرهیزند.

شکوهی یادآور شد: همچنان باید از مهمانی ها و هر گردهمایی خودداری کرد و در مواردی که مهمانی اجتناب ناپذیر است افراد باید تا جای امکان از ماسک استفاده نموده و مهمانی را با حداقل تعداد، با رعایت فاصله اجتماعی و در فضای باز برگزار نمایند.

وی ادامه داد: در فضاهای بسته نیز افراد باید با باز گذاشتن پنجره ها به تهویه مناسب یاری نمایند تا احتمال انتقال کاهش یابد. این رفتارها معینا رفتار طبیعی انسان ها نیست، اما در شرایط فعلی مجبوریم که این چنین زندگی کنیم تا بتوانیم به هر نحوی زنجیره انتقال را کمرنگ کنیم.

اشتباه والدین مبتلا درباره سپردن بچه ها به سایرین

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر ابتلای به کرونا در خانواده ها افزایش یافته است، شرح داد: بسیاری از والدینی که به کرونا مبتلا می شوند به علت نگرانی از ابتلای فرزندانشان، آن ها را نزد پدر و مادر و یا دیگر اقوامشان می برند، اما این کار بسیار اشتباه است.

دکتر شکوهی اضافه نمود: احتمال اینکه این بچه ها به ویروس کرونا آلوده شده باشند بسیار زیاد است و مبتلا شدن پدرعظیم و مادر عظیم ها به وسیله بچه ها به این بیماری بسیار خطرناک است. یعنی در صورت ابتلای والدین به ویروس، با توجه به اینکه بچه ها در صورت ابتلا نیز بیشتر بدون علائم باقی می مانند و در صورت ابتلا نیز بیماری خفیفی را تجربه می نمایند، بهتر است با رعایت پروتکل های بهداشتی بچه ها در خانه و در کنار والدین بمانند.

این متخصص ادامه داد: بیماران یک یا دو روز قبل از بروز علائم نیز امکان انتقال بیماری به دیگران را دارند، از این رو افرادی که یک یا دو روز قبل از علامت دار شدن فرد بیمار با وی در ارتباط بوده اند باید احتمال آلودگی را در نظر گرفته و ارتباط خود با دیگران به ویژه افراد دارای ریسک را محدود نمایند.

شکوهی با بیان اینکه ریسک فاکتورهای افرادی که با بیماران کوویدی در ارتباط هستند به دو دسته تقسیم می شوند، شرح داد: دسته اول ریسک فاکتورهایی که باعث می گردد فرد در صورت ابتلا شرایط سختی را تجربه کند و دسته دوم ریسک فاکتورهای اجتماعی که به واسطه شغل یا موقعیت اجتماعی فرد باعث می گردد در صورت ابتلا سلامت افراد زیادی را تهدید کند.

وی در خاتمه یادآور شد: بنابراین افرادی که در تماس نزدیک با فرد کرونایی هستند برای تصمیم گیری درباره ضرورت قرنطینه و انجام فاصله گذاری اجتماعی، نحوه ارتباطشان با دیگر افراد و لزوم انجام تست باید با پزشک دارای تجربه در این زمینه مشورت نمایند تا احتمال انتقال بیماری در جامعه و همچنین ابتلای خود فرد به بیماری کاهش یابد.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1309

به "باورهای اشتباه درباره قرنطینه خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای اشتباه درباره قرنطینه خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید