بیانیه اتحادیه اروپا و گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی بوی تبانی می دهد

به گزارش تعطیلات رو، یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: به نظر می رسد، حتی گام های برگشت پذیر ایران در راستا برجام طوری توسط آژانس گزارش گردد که فشار های بین المللی بر ما را افزایش داده و اگر این گزارش ها با بیانیه های صوری اروپا آمیخته گردد، میتواند افکار عمومی را تحریف کند.

بیانیه اتحادیه اروپا و گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی بوی تبانی می دهد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، رضا حجت شمامی، کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با دانشجو، در خصوص صدور بیانیه اتحادیه اروپا با موضوع نگرانی اروپا در راستای گام چهارم جمهوری اسلامی در جهت کاهش تعهدات برجامی گفت: به نظر می رسد این حق ایران و هر کشوری است که در قبال هر تعهد یک طرفه از خود واکنش نشان دهد.

وی با اشاره به اینکه در روند عملیاتی شدن برجام، آمریکا به صورت رسمی از این توافق نامه خارج و اروپا هم عملا ناتوان در اجرای تعهدات خود بوده است، توضیح داد: این موضوع دلایل مختلفی دارد یک دلیل آن این است که اساسا اروپایی ها پایبند و نگران اولویت های خود بودند و مسائل داخلی کشورهایشان مثل برگزیت در بریتانیا و گره کور مسائل مالی در فرانسه از جمله آن است.

حجت شمامی ادامه داد: حتی فرانسه به خودی خود نمی داند که با آمریکا در تعامل یا تقابل است یا حتی با متحد خود یعنی آلمان در چه شرایطی به سر می برد.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اختلافات دو کشور فرانسه و آلمان با یکدیگر از زمان جنگ های جهانی توضیح داد: این دو کشور در قرن بیستم به این نتیجه رسیدند که با یکدیگر به یک تعامل دست یابند اما مسئله رهبری در اروپا برای هر دو کشور از اهمیت زیادی برخوردار است و همان طور که فرانسه اجازه جولان به آلمان را نخواهد داد، آلمان ها هم نگران یکه تازی پاریس هستند.

وی با تاکید بر اینکه اساسا اروپا مدت هاست که از مرکز تصمیم سازی جهان خارج شده، توضیح داد: اروپا در فضای تصمیم گیری جهان هیچ کاره است و تنها دلیلی که در خصوص ایران نظر می دهد بحث برجام است که بخشی از آن را متوجه مسائل امنیتی و روانی خود می دانند، زیرا بعد از جنگ در سوریه اساسا اروپایی ها از نزدیک با مسائل مهاجرین دست و پنجه نرم کردند و فهمیدند مسئله ناامنی در منطقه تا چه حد می تواند برای آن ها فاجعه بار باشد، به همین دلیل می خواهند به خیال خودشان و برای حفظ امنیت در منطقه برجام را حفظ نمایند، بدون اینکه قابلیت برداشتن کوچکترین گامی را در قبال آن داشته باشند.

حجت شمامی با تاکید بر اینکه توان و قدرت اروپا در حد صدور بیانیه و تاثیرگذاری در مجمع عمومی سالیانه سازمان ملل است، گفت: در شرایط فعلی تصمیم گیری های جهان در دو محور مهم رقم می خورد که یکی آمریکا، روسیه و چین و محور بعدی کشور های عضو جبهه مقاومت است.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تاثیرگذاری نشست های آستانه گفت: امروز این نشست هاست که معین می نماید سوریه چه طور اداره گردد و اساسا در این تصمیم گیری حتی آمریکایی ها نیز نقش چندانی ندارند.

وی در ادامه ضمن ابراز نگرانی از گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: چیزی که هم اکنون ممکن است نگران نماینده باشد گزارش های آژانس است که به نظر می رسد انتصاب رئیس جدید آن نیز حساب شده صورت گرفت.

حجت شمامی در سرانجام مصاحبه با بیان اینکه جمهوری اسلامی باید مراقب گزارش های این مرکز باشد، گفت: در روند پیش آمده به نظر می رسد، حتی گام های برگشت پذیر ایران در جهت برجام طوری توسط آژانس بین المللی گزارش گردد که فشار های بین المللی بر جمهوری اسلامی را افزایش دهد و زمانی که این گزارش ها با بیانیه های صوری اروپا آمیخته گردد، ممکن است بتواند افکار عمومی را به گونه ای تحریف کند. در غیر این صورت توان اروپا هیچ گاه فراتر از صدور بیانیه نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 591

به "بیانیه اتحادیه اروپا و گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی بوی تبانی می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه اتحادیه اروپا و گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی بوی تبانی می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید