خبرنگاران تکاپوی آمریکا، اروپا و کانادا با تغییر سیاست انرژی در مکزیک

به گزارش تعطیلات رو، تهران- خبرنگاران- آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا و 6 کشور اروپایی در نشست مشترکی درباره نگرانی ها از سیاست انرژی دولت کنونی مکزیک مذاکره کردند.

خبرنگاران تکاپوی آمریکا، اروپا و کانادا با تغییر سیاست انرژی در مکزیک

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از منابع مطلع از این نشست بیان کرد، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری مکزیک کوشش می نماید دولتش نقش مهمتری در این بخش ایفا نماید.

به نوشته این رسانه انگلیسی، رویکرد دیپلماتیک گسترده و غیرمتعارف این کشورها نشان می دهد که فاصله دریافت دولت اوبرادور از سیاست های دولت های پیشین در بخش انرژی تا چه اندازه کشورهای مالی را که به طور سنتی بزرگترین سرمایه گذاران بخش انرژی مکزیک بوده اند، نگران نموده است.

مقام های آمریکا، کانادا و اروپایی، پیش از این درباره سیاست انرژی مکزیک ابراز نگرانی نموده بودند. به زعم آنها، شالوده های قانونی این سیاست ها قراردادهایی به ارزش میلیاردها دلار را که با دولت های گذشته مکزیک منعقد شده بود، نابود نموده است. آنها نگرانند که چنین سیاست هایی منافع آنها را تحت فشار قرار داده است.

دولت مکزیک کوشش برای تضعیف چنین قراردادهایی را تکذیب نموده اما می گوید قراردادهای پیشین، اغلب به کشور آسیب رسانده به دنبال مذاکره درباره تغییر در مفاد بعضی از این قراردادهاست.

رویترز به نقل از پنچ فرد مطلع از نشست کشورهای کانادا، اتحادیه اروپا و آمریکا نوشت: در نشست روز آدینه(16 اسفند) به میزبانی سفارت آمریکا، دیپلمات هایی از بریتانیا، کانادا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا درباره نگرانی های خود و چگونگی انتقال آن به رئیس جمهوری مکزیک مذاکره کردند.

سفارت آمریکا در پاسخ به درخواست رویترز برای اظهارنظر در این زمینه گفت، درباره مذاکرات دیپلماتیک در این سفارت اظهارنظری نمی نماید. دیگر سفارتخانه های خارجی و دفتر لوپز ابرادور نیز از پاسخگویی خودداری نموده اند.

رویترز به نقل از یک فرد مطلع از این نشست نوشت: بعد از برگزار این نشست جزئیاتی درباره آن منتشر نشده، هر چند که مذاکراتی درباره علنی کردن آن مطرح بوده است. همه افرادی که درباره این نشست اظهارنظر کردند، گفتند به دلیل حساسیت موضوع نمی خواهند نامشان فاش گردد.

رئیس جمهوری مکزیک متعهد به تقویت نقش دولت در بخش انرژی کشورش است و چنین استدلال نموده که آزادسازی بازارها و خصوصی سازی دیگر بخش های صنعتی، نابرابری مزمن در مکزیک را گسترش داده و عامل تشویق به فساد بوده است.

نگرانی های گسترده درباره سیاست های مالی او، سرمایه گذاری در مکزیک را در سال گذشته کاهش داد و باعث رکود مالی در این کشور شد.

شرکت های سراسر دنیا با تغییرات قانونی برای گگرددن بازارهای انرژی این کشور به ویژه در بخش نفت و گاز در دولت پیشین مکزیک متعهد شدند میلیاردها دلار در این کشور سرمایه گذاری نمایند. اما اوبرادور با توقف فرایند آزادسازی می گوید این امر منفعتی برای کشورش نداشته است.

بخشی از پول حاصل از سرمایه گذاری در بخش انرژی مکزیک با صندوق های بازنشستگی در اروپا و آمریکای شمالی در ارتباط است و منتقدان سیاست های دولت مکزیک نگران آن هستند که کاهش درآمد ناشی از سرمایه گذاری در بخش انرژی مکزیک به مستمری بگیران آسیب برساند.

مکزیک با وجود وعده اوبرادور از زمان روی کار آمدنش در سال 2018 برای کنترل خشونت، همچنان صحنه رویارویی های خشونت آمیز بوده است که در تازه ترین مورد در اسفندماه سال جاری 13 نفر در درگیری بین پلیس و باندهای تبهکار در این کشور آمریکای لاتین کشته شدند.

2023

منبع: ایرنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 912

به "خبرنگاران تکاپوی آمریکا، اروپا و کانادا با تغییر سیاست انرژی در مکزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تکاپوی آمریکا، اروپا و کانادا با تغییر سیاست انرژی در مکزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید