خبر سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 5 فرد مبتلا به ویروس جهش یافته در تهران

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران : سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا به امروز پنج فرد مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور شناسایی شدند که همگی در تهران بودند اما شناسایی نوع ویروس جهش یافته کرونا کار آسانی نیست.

خبر سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 5 فرد مبتلا به ویروس جهش یافته در تهران

به گزارش خبرنگاران به نقل از انتخاب، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تا به امروز پنج فرد مبتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور شناسایی شدند که همگی در تهران بودند اما شناسایی نوع ویروس جهش یافته کرونا کار آسانی نیست.

سیما سادات لاری در پاسخ به این پرسش که تا به امروز چند مورد و در کجاها از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور شناسایی و شده و آیا این ویروس در کشور به چرخش افتاده یا نه و اساسا رصد این ویروس ممکن است، توضیحاتی ارائه کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: شناسایی نوع ویروس جهش یافته کرونا کار آسانی نیست و در این زمینه باید تست های مربوطه برای شناسایی نوع ویروس انجام گردد. اما مهمترین اقدام، واکنش و رفتار اجتماعی مردم است و باید بدانیم که راه پیشگیری از نوع جهش یافته کرونا نیز همان رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک است.

لاری اضافه نمود: با وجود محدودیت های اعمال شده برای ورود مسافران از بعضی کشورهای خارجی، اگر شخصی از سفر خارجی آمده، بهتر است حداقل برای یک هفته در جمع های خانوادگی حاضر نگردد تا اگر علائم بیماری داشت، تعیین گردد. هرچند این افراد با تست منفی کرونا باید وارد کشور شوند، اما امکان دارد که علائم بیماری را در ابتدا نداشته باشند یا در راستا سفر دچار بیماری شده و اطلاعی از ابتلای خود نداشته و در چند روز ابتدایی علائمی نداشته باشند.

وی گفت: تا به امروز پنج نفر مبتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا در کشور شناسایی شده و همه این موارد در تهران حضور داشتند و نمونه های دیگر از شهرهای دیگر تایید نشده است.

لاری اضافه نمود: بهتر است سختگیری و محدودیت ها و عدم برگزاری دورهمی های خانوادگی بسیار جدی گرفته گردد. ویروس کرونا همچنان وجود دارد و هیچ نوع عادی انگاری نباید در این زمینه اتفاق بیفتد.

مسعود مردانی عضو ستاد ملی کرونا پیشتر به خبرنگار ایرنا گفته بود: روش آزمایشگاهی تشخیص این ویروس روش خاصی است و در خیلی از کشورها ممکن است تشخیص نوع ویروس هفته ها یا حتی ماهها طول بکشد و در خیلی از کشورهای جهان از نظر فنی امکان تشخیص نوع ویروس وجود ندارد شاید در خاورمیانه، ایران و یکی دو کشور دیگر چنین امکانی را داشته باشند.

بعد از اعلام شناسایی مواردی از ابتلا به ویروس کرونا جهش یافته در ایران، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: همه مسافرانی که از اروپا به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی وارد کشور می شوند، لازم است علاوه بر تست مجدد در مبادی ورودی، به مدت مناسب و منطبق با پروتکلهای مربوطه در محل سکونت به صورت قرنطینه به سر برند.

ویروس جهش یافته کرونا در انگلیس در هفته های اخیر شناسایی شد، بر اساس اطلاعات منتشر شده میزان سرایت و واگیر بودن این ویروس نسبت به ویروس کرونای قبلی بین 55 تا 70 درصد بیشتر است و به علت تغییرات پروتئین قسمت خارجی ویروس کرونا چسبندگی و سرایت ویروس بیشتر شده است و گر چه میزان کشندگی و مرگ آوری ویروس جدید نسبت به ویروس کرونا معمولی بیشتر نشده و در حدود همان 1.5درصد است اما ابتلای تعداد بیشتری از افراد به ویروس کرونا تعداد فوتی های کرونا را افزایش می دهد.

پروازهای مستقیم و غیر مستقیم از اروپا و انگلستان به کشور ادامه دارد و محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی نیز خواهان قرنطینه مطمئن مسافران ورودی از کشورهای خارجی به ایران شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1510

به "خبر سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 5 فرد مبتلا به ویروس جهش یافته در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 5 فرد مبتلا به ویروس جهش یافته در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید