سرایت تخفیف های 50 درصدی به کتاب فروشی ها ، قاچاق کتاب های پرفروش کمر صنعت نشر را می شکند

به گزارش تعطیلات رو، پیش تر تخفیف های 50 درصدی کتاب محدود به بساط های خیابانی و بعضی نمایشگاه های شهری بود اما حالا شاهد گسترش این آسیب ضدصنفی در کتاب فروشی ها هستیم.

سرایت تخفیف های 50 درصدی به کتاب فروشی ها ، قاچاق کتاب های پرفروش کمر صنعت نشر را می شکند

جهت دریافت مشاوره خدمات آموزش طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبنا؛ مقوله ارائه تخفیف کتاب توسط کتاب فروشی ها، اتفاقی متداول و حرفه ای نیست؛ اما اگر کتاب فروشی ها بخواهند در شرایط خاص به اهالی کتاب تخفیفی بدهند، این تخفیف باید متناسب با ضوابط و اصول اتحادیه ناشران و کتاب فروشان باشد. متناسب با این قواعد؛ کتاب فروشان می توانند چهار بار در سال، یعنی در هرفصل یک بار با هماهنگی اتحادیه صنفی خود، در زمان های تعیین، تخفیف های معقولی ارائه نمایند اما با این وجود؛ بعضی از کتاب فروشی ها خلاف این قانون عمل می نمایند و همچنان به فروش کتاب با تخفیف های نامعقول 40 تا 50 درصد مبادرت دارند.

ارائه تخفیف های نامتعارف را می توان در کوچه ها و خیابان های فرعی خیابان انقلاب چون خیابان فخررازی، خیابان منیری جاوید و کوچه های فرعی این خیابان ها و پاساژها بیشتر دید؛ تخفیف هایی که رئیس کمیسیون بازرسی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت وگو با ایبنا، آن ها را مصداق جرم دانسته و برخورد و پلمب واحدهای صنفی عامل را وعده داده است.

حراج های نامتعارف کتاب با پلمب واحد صنفی همراه می گردد

  • تخفیف 50 درصدی کتاب و آسیب به اقتصاد نشر

بابک کاشی چی؛ مدیرمسئول انتشارات گوتنبرگ درباره ارائه تخفیف در بعضی کتاب فروشی ها می گوید: کتاب فروشی هایی که با تخفیف های بالای 40 تا 50 درصدی کتاب می فروشند، قطعا به بازار نشر صدمه می زنند و به دلیل اینکه تعداد افرادی که درباره کتاب های افست و قاچاق اطلاعات دارند، کم است، مخاطبان بسیاری را به خود جذب می نمایند.

از نظر این ناشر، مشتریان در شرایطی از تخفیف ها استقبال می نمایند که نمی دانند فرایند فروش کتاب ها با 50 درصد تخفیف، چه اثرات بدی در اقتصاد نشر و کسب وکار ناشران و کتاب فروشان معتبر به وجود می آورد.

وی با اشاره به اینکه ناشران معتبر، کتاب های خود را با تخفیف های کم به شبکه های توزیع و کتاب فروشی ها ارائه می نمایند، شرح می دهد: وقتی کتاب فروشی هم همان کاری را می نماید که نمایشگاه ها و بساط های 50 درصد تخفیفی ادامه می دهد، حتی مطلع سازی مخاطب نیز راه چاره مناسب و کارسازی نیست؛ چراکه وقتی مخاطب در فضای معتبر کتاب فروشی قرار می گیرد، از کجا باید بداند که این کتاب ها کپی، قاچاق و یا افست هستند.

به گفته کاشی چی، خودِ ناشران معتبر به دلیل هزینه بالای فراوری کتاب و اهمیت به محتوای انتشاریافته در کتاب ها، آثار خود را با تخفیف های کم 10 درصد به مخاطبان خود ارائه می نمایند؛ بنابراین عرضه کتاب با درصد تخفیف بالا در کتاب فروشی ها، نمی تواند توجیهی داشته باشد.

  • بیشتر 50 درصدی ها، ترجمه اند

با آنالیز موارد مختلف، درمی یابیم عمده کتاب هایی که با تخفیف های بالای 40 یا 50 درصدی فروخته می شوند، آثار ترجمه ای هستند که معمولا با زحمت های ناشر اصلی، توانسته اند به اندازه چندچاپ هم که شده، نظر مخاطبان را به خود جلب نمایند و در ادامه، ناشران دیگری به طمع بهره مندی از بازار ایجاد شده، به ترجمه مجدد و در بسیاری از موارد، کپی برداری متن و بازنشر آن با اعمال تغییرات جزئی اقدام نموده اند.

علاوه بر این، ورود به بازار کتاب های پرفروش خارجی که عمدتا این عنوان های رمان، زبان، ادبیات و تاریخ را شامل می شوند، مزایای دیگری هم دارد؛ از جمله اینکه ناشر نه حق التالیفی برایشان می دهد و نه به دلیل استفاده از ترجمه های دیگر، حق ترجمه ای می پردازد. این مسئله باعث شده تا هزینه اولیه فراوری کتاب پایین آمده و حتی هزینه ویراستار و حروف چین هم شامل کتاب ها نگردد. البته فروشندگان کتاب های تخفیف دار، تاکید دارند که کتاب ها اصل بوده و با کتاب های ارائه شده در نمایشگاه های خیابانی و مترویی کاملا متفاوت اند.

  • کتاب های معتبر تخفیف ندارند!

مسئول کتاب فروشی بیدگل نیز درباره فروش کتاب های تخفیف دار در کتاب فروشی ها می گوید: کتاب هایی که با این تخفیف های نامعقول به مخاطب ارائه می شوند، همگی کپی یا قاچاق اند و انتشار و فروش آن ها با حقوق مولفان، مترجمان و ناشران شان مغایر است؛ چراکه صاحبان واقعی این آثاری، سهمی از فروش ندارند.

البته از نظر او، بخشی از این کتاب ها هم متعلق به ناشران پراکنده ای است که نتوانسته اند کتاب هاشان را بفروشند و به همین دلیل، آن ها را با تخفیف بالا به بعضی از کتاب فروشی ها واگذار شده.

  • نقش صنف در مقابله با ناشرنماها

ارائه تخفیف های نامتعارف در کتاب فروشی ها، ضمن اینکه قوانین صنفی را زیر سوال می برد، آسیب های جبران ناپذیری دیگری را نیز به عرصه نشر وارد می نماید؛ مثلا مشتری ها را به تخفیف های همیشگی عادت می دهد، نظم بین حلقه های نشر را ازبین می برد و عمدتا به دلیل رابطه مستقیم ناشر با کتاب فروشان، شبکه توزیع را تضعیف می نماید. همچنین مهمترین آسیب توسعه این رویه، ایجاد بازاری ظاهرا قانونی برای رواج کتاب سازی ها و تعدد ناشرنماها است.

مدیر انتشارات گوتنبرگ درباره راهکارهای مقابله با این آسیب ها، عنوان می نماید: برای مقابله با این اقدام، نقش بازوهای اجرایی اتحادیه ناشران و کتاب فروشان بسیار مهم و تاثیرگذار است. این اتحادیه به عنوان یک نهاد صنفی این وظیفه را دارد که مقابل این اتفاق بایستد، با ابزار جریمه و پلمب، با این ناشرنماها مقابله کند و نگذارند که این جریان در کتاب فروشی های معتبر نیز نفوذ کند.

صنعت نشر کتاب این روزها، شرایط سختی را پشت سر می گذارد و عوامل مختلفی همچون فشارهای مالی و کاهش قدرت خرید مشتریان، بازارهای کتاب را با مشکل روبرو نموده است. حالا در چنین شرایطی، توسعه یافتن بازارهای غیرمجاز و رفتارهای ضدصنفی، از نظر کارشناسان و دست اندرکاران این حوزه، معضل مضاعفی است که در صورت تداوم، تبعات سنگینی را به همراه خواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 778

به "سرایت تخفیف های 50 درصدی به کتاب فروشی ها ، قاچاق کتاب های پرفروش کمر صنعت نشر را می شکند" امتیاز دهید

1 کاربر به "سرایت تخفیف های 50 درصدی به کتاب فروشی ها ، قاچاق کتاب های پرفروش کمر صنعت نشر را می شکند" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرایت تخفیف های 50 درصدی به کتاب فروشی ها ، قاچاق کتاب های پرفروش کمر صنعت نشر را می شکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید