سهم خواهی اصلاح طلبان پروژه عبور از روحانی را کلید زد، تمرکز تبلیغاتی اصلاحات بر احساسات مظلوم نمایی به جای پاسخگویی

به گزارش تعطیلات رو، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه گفت: سهم خواهی باعث شده است تا اصلاح طلبان پروژه عبور از روحانی را کلید بزنند.

سهم خواهی اصلاح طلبان پروژه عبور از روحانی را کلید زد، تمرکز تبلیغاتی اصلاحات بر احساسات مظلوم نمایی به جای پاسخگویی

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

؛ فاطمه تورانلو، روزهای نزدیک به انتخابات همواره با تلاطم های بسیاری در احزاب و گروه های سیاسی همراه بوده است، به نحوی که هر کدام از گروه ها و جریانات سیاسی در تلاشند تا نامزدهای حزب خود را موجه جلوه دهند و نسبت به نامزدهای جریان مقابل با نگاهی انتقادی برخورد کنند. دریای انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی نیز خالی از این تلاطم ها نمانده است و از مدتها قبل نظرات متعددی را در این باره شاهد بودیم.

حال اما حامیان جریان اصلاحات که پیش از این از لفظ حضور مشروط در انتخابات صحبت کرده بودند درصدد هستند تا پروژه عبور از روحانی را کلید بزنند، پروژه ای سرشار از نقدها مکرر نسبت به عملکرد حسن روحانی رئیس جمهوری که جریان اصلاحات یکی از حامیان اصلی او و دلیل مهم به قدرت رسیدن او به شمار می فرایند.

چرایی شانه خالی کردن این جریان نسبت به حمایت از عملکرد روحانی به جای پاسخگویی به مردم و عدم پذیرش مسئولیت در برابر عملکرد دولت تدبیر و امید موضوعی است که موجبات گفت وگوی ما با محمدمهدی اسلامی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه را فراهم آورده است.

گرایش عبور از رئیس جمهور مراتب از سوی اصلاح طلبان همواره مطرح بوده است

موضوع عبور از رئیس جمهور از سوی اصلاح طلبان بحث تازه ای نیست و همواره در انتخابات های مختلف شاهد آن بودیم. برای مثال در انتخابات سال 80 که دور دوم دولت اصلاحات محسوب می شد هم این موضوع راشاهد بودیم. البته به گمان من این امر به سبب سهم خواهی ها و ائتلاف برای رای آوردن دولتی بود که محقق نشده است.

برای مثال فردی مانند روحانی تفکر ها و سابقه سیاسی اش کاملاً متفاوت از اصلاح طلب ها بود، حتی یکی از تند ترین مواضع را نسبت به نهضت آزادی داشت و جزء افرادی بود که اعضای نهضت آزادی سخنان او را به عنوان شاهدی برای مظلومیت خود بر زبان می راندند اما در عین حال شاهد بودیم که اعضای همین نهضتی که هیچ گونه اشتراک ذهنی و سیاسی و ایدئولوژیک بین آنها و روحانی وجود نداشت و نگاهشان کاملاً متفاوت بود در انتخابات ریاست جمهوری 92 از دولت تدبیر و امید حمایت کردند و حسن روحانی را به عنوان نامزد مطلوب خود برشمردند.

علاوه بر این شاهد بودیم افرادی در میان اصلاح طلبان که گرایش های چپ اقتصادی آشکارا داشتند در زمره حامیان آقای روحانی درآمدند درحالی که دیدگاه های آقای روحانی به لحاظ اقتصادی کاملاً راست گرایانه بود؛ بنابراین واضح است که حمایت های انتخاباتی سال های 92 و 96 از دولت آقای روحانی بیش از آنکه ناشی از یک خاستگاه فکری و تفکری باشد، خاستگاهی معطوف به قدرت داشت. این موضوع نشانگر علاقه جریانات مطرود به دست یافتن به قدرت و ائتلاف برای فریب مردم بوده است. پس می توان موضوع سهم خواهی را در این دولت به صورت آشکارا دید و به دلیل اصلی پروژه عبور از روحانی پی برد.

امروز ما به روزی رسیدیم که روحانی از آن به عنوان خطر رقیب یاد می کرد

برای مثال یکی از نماد هایی که این روز ها به صورت جدی بین مردم و در فضای مجازی دست به دست می شود آن قسمت از فیلم انتخاباتی جهانگیری در انتخابات سال 1396 است که رقیب خود را متهم به این امر می کند که چنانچه او بر سرکار بیاید یارانه ها را از راه هایی نظیر افزایش قیمت حامل های انرژی در بین مردم تقسیم خواهد کرد، علاوه بر این مدعی بودند برنامه هایی دارند که با استفاده از آنها می توانند بدون استفاده از این رویکرد ها کشور را اداره کنند و مردم را صاحب سهام کنند. اما امروز ما به روزی رسیدیم که روحانی از آن به عنوان خطر رقیب یاد می کرد و این نشان می دهد که اصولاً برنامه حکمرانی که توسط اصلاح طلب ها اعلام می شد بیش از هرچیز نوعی فریب افکار عمومی و به دور از واقعیت بوده است.

حتی در عرصه های فرهنگی هم اگر نگاه کنیم بسیاری از افرادی که در زمره حامیان روحانی هستند و به ظاهر به دنبال آزادی بودند افرادی با سبقه ضدآزادی بسیار پررنگی بودند؛ بنابراین مجموعه این موضوعات نشان می دهد که حامیان روحانی صرفا برای فریب افکار عمومی و دست یافتن به قدرت از او حمایت کردند و امروز که امیدی ندارند تا ادامه ائتلافشان برای ماندن در قدرت مفید باشد طبیعی است که احساس می کنند باید پروژه عبور از او را برای رسیدن به خاستگاه قدرت کلید بزنند.

سهم خواهی باعث شده تا جریان اصلاح طلب پروژه عبور از روحانی را کلید بزند

باز هم تاکید دارم که مسئله سهم خواهی باعث شده است تا جریان اصلاح طلب در مقطع فعلی پروژه عبور از روحانی را کلید بزند زیرا روحانی در مقاطعی توانست سهم حمایت آنها را از خود پرداخت کند اما به گمان اصلاح طلبان انتظاراتشان آن گونه که باید، برآورده نشده است و از همین رو نیز در تلاشند تا پروژه عبور از روحانی را کلید بزنند.

البته معتقدم که این رفتار اصلاح طلبان بیش از هر چیز نوعی مسئولیت گریزی است زیرا اگر بخواهند مسئولیت دولتی را بپذیرند باید تمام جوانب آن را برعهده بگیرند، اما آنها در تلاشند تا هزینه حمایت از یک دولت را نپردازند و تنها در منافع آن شریک باشند، موضوعی که به دور از اخلاق حزبی است؛ زیرا یک حزب باید هزینه و فایده حمایت از یک نامزد را هم زمان پرداخت کند.

ما در انتخابات گذشته مجلس شاهد بودیم که جریان اصلاح طلب چهره های مختلفی را در فهرست خود جمع کردند که برخی از آنها مدعی این بودند که بابت حضور نامشان در فهرست اصلاح طلبان هزینه های گزاف بسیاری را به عنوان یاری به ائتلاف پرداخت کرده اند که احتمالا برای انتخابات آینده هم همین رویکرد را اتخاذ خواهند کرد. حاشیه سازی هایی نظیر حمله به شورای نگهبان هم که امروز از سوی اصلاحات اتفاق می افتد برای فریب افکار عمومی و مظلوم نمایی است، زیرا اگر مردم ایران احساس کنند کسی مظلوم است به یاری او خواهند شتافت و این یک سیاست تکراری و پرسابقه از سوی اصلاحات است.

تمرکز تبلیغاتی اصلاحات بر احساسات مظلوم نمایی به جای پاسخگویی معطوف شده است

بله، برای مثال رئیس دولت اصلاحات زمانی که در سال 1380 می خواست برای دور دوم دولت خود کاندیدا شود به جای پاسخگویی نسبت به عملکرد دولت قبلی اش در مقابل دوربین حاضر شد، چند قطره اشک ریخت و کل تبلیغات دور دوم او تمرکز بر گریه ای هنگام ثبت نام و شعار های احساسی او نظیر ایستاده ام چو شمع مترسان زآتشم یا همان اشک نخل شد، موضوعاتی که نشان می دهد تمام تمرکز تبلیغاتی اصلاحات در اصل بر احساسات مظلوم نمایی به جای پاسخگویی و حمله به شورای نگهبان نیز از همین دست اقدامات است. ناگفته نماند که شواهد حاکی از آن است که اصلاح طلبان برای انتخابات آینده هم برنامه های مشابهی تدارک دیده اند.

احزابی که ما در اصلاحات داریم واقعی نیستند و بدنه عمومی گسترده ای ندارد

طرح هایی که مبتنی بر رای عمومی برای گزینش نامزدهاست زمانی اعتبار دارد که به صورت درست انتخاب شده باشد و به لحاظ آماری رای آنها بر خواسته آن گروه دلالت کند اما احزابی که ما در اصلاحات داریم عموماً واقعی نیستند و بدنه مردمی گسترده ای ندارد که اعضای رسمی و کارت دارشان بخواهند به میدان بیایند. بنابراین آنها این فضا را فراهم کرده اند تا با موج سازی و مهندسی آرا بخشی از گروه مشارکت کننده بتوانند رفتاری غیر مردم سالارانه رقم بزنند و خواست خود را به مردم تحمیل کنند. به خصوص که جریان اصلاحات بیشتر از هرچیز متکی به پول و ابزار رسانه ای هستند تا یک طراحی دقیق برای گزینش نامزدها؛ از همین رو هم واقعیات و خواسته های مردمی در گزینش نامزدهای اصلاحات نقشی ندارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 بهمن 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 716

به "سهم خواهی اصلاح طلبان پروژه عبور از روحانی را کلید زد، تمرکز تبلیغاتی اصلاحات بر احساسات مظلوم نمایی به جای پاسخگویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم خواهی اصلاح طلبان پروژه عبور از روحانی را کلید زد، تمرکز تبلیغاتی اصلاحات بر احساسات مظلوم نمایی به جای پاسخگویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید