مسابقه برای واردات و فراوری واکسن کرونا

به گزارش تعطیلات رو، در روزهای اخیر بحث های پیرامون ورود واکسن کرونا به کشور و فراوری آن در داخل به شدت بالا گرفته است. همزمان با تائید واکسن روسی کرونا توسط وزارت بهداشت، محمد باقر قالیباف رییس مجلس خواهان ورود سریع واکسن چینی کرونا به کشور شد.

مسابقه برای واردات و فراوری واکسن کرونا

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، بلاخره قرار است اولین واکسن های خارجی کرونا وارد ایران گردد. همانطور که پیش بینی می شد اولین واکسن از روسیه به ایران می آید.

چند روز پیش محمد جواد ظریف وزیر امور خاجه در مسکو گفت که وزارت بهداشت ایران واکسن روسی کرونا را تائید نموده است.

البته ظریف در صندلی اعلام این خبر نبود ولی احتمالا به خاطر ملاحظات دیپلماتیک این موضوع را در مسکو گفت. تا دو روز وزارت بهداشت در این باره سکوت نموده بود و نهایتا کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در توئیتی گفت که این سازمان مجوز استفاده اضطراری از واکسن اسپوتنیک وی را صادر نموده است.

صدور این مجوز با واکنش تند و تیز مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد کرونا و مسئول ساخت واکسن ایرانی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام روبه رو شد. محرز با انتقاد از تائید واکسن روسی تاکید نمود که این واکسن تزریق نخواهد کرد چرا که مجوزهای بین المللی را دریافت ننموده و اطلاعات ساخت آن منتشر نشده است.

در پاسخ به محرز کیانوش جهانپور گفت که ایشان شأنی برای ارزیابی واکسن های دیگر ندارند چنان که ورودی در این موضوع هم نداشته اند.

با این حال سخنان مینو محرز بازتاب وسیعی در افکار عمومی داشته است و بسیاری نسبت به کارا بودن واکسن اسپوتنیک وی ابراز تردید نموده اند و گفته اند این واکسن را تزریق نمی نمایند.

از طرف دیگر بعضی دیگر از ناظران آیا خانم محرز درباره واکسن ایرانی که خود در ساخت آن نقش دارد هم موضع مشابهی اتخاذ می نماید و استفاده از آن واکسن را مشروط به تائید بین المللی می نماید یا خیر؟

با این حال سفیر ایران در روسیه از امضای توافقنامه ای برای خرید و فراوری مشترک واکسن روسی اسپوتنیک بین دو کشور اطلاع داد و گفت که نخستین محموله از این دارو تا هفته آینده به تهران تحویل داده خواهد شد.

در تحول دیگری امروز حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل بین الملل مجلس از مذاکرات قالیباف با رییس مجلس چین برای ورود واکسن چینی به ایران اطلاع داد.

او گفت قالیباف خواهان دریافت فوری واکسن کرونا از چین شده است.

به گفته امیرعبداللهیان، مقرر شد متخصصان و شرکت های ایرانی و چینی به فرایند همکاری های خود در مبارزه با ویروس کرونا و فراوری انبوه واکسن سرعت ببخشند.

شرح بیشتری درباره اینکه کدام واکسن چینی ممکن است به ایران وارد گردد ارائه نشده است با اینحال به نظر می رسد ورود قالیباف به این حوزه غیر معمول است. چرا که واکسن کرونا موضوعی تخصصی است و تا زمانیکه وزارت بهداشت آن را تائید ننموده نمی توان خواهان ورود آن به کشور شد.

شواهد نشان می دهد که بحث واردات واکسن نیز ممکن است درگیر حواشی و رقابت های سیاسی گردد، باید وزارت بهداشت به این مسئله توجه کند.

پیشتر نام کشورهای دیگری همچون سوئد، هند، آلمان و ... برای واردات واکسن مطرح شده بود. بعضی اخبار از ورود واکسن از سوئد در هفته های آینده حکایت دارد.

رقابت در فراوری واکسن

در عرصه فراوری واکسن نیز در داخل کشور فضای رقابتی ایجاد شده است.

ستاد اجرایی فرمان حضرت امام می گوید پیشرفت هایی بزرگی در این زمینه داشته است و امروز هم گفت که واکسن فراوریی این مجموعه دربرابر ویروس جهش یافته انگلیسی هم کارایی لازم را دارد.

این مطلب را مینو محرز مسئول تیم نظارت بر فاز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت نیز تائید کرد و گفت: ویروس انگلیسی برای همه ما تبدیل به یک دغدغه جدی شده بود که آیا واکسن فراوریشده فقط قدرت خنثی کردن کرونای معمولی را دارد یا قادر خواهد بود که این ویروس خطرناک راهم از پا درآورد که خداراشکر امروز این خبر خوب اعلام شد و خستگی را از تن ما و همه تیم اجرایی واکسن و تیم درمان و سلامت کشور درآورد.

در کنار واکسن برکت، واکسن مشترک ایران و کوبا با همکاری انستیتو پاستور پیشرفت هایی داشته اند و مرحله آزمایش بالینی را سپری می نماید. البته درباره این واکسن تبلیغات کم است و جزییات زیادی در دست نیست.

واکسن شرکت رازی هم براساس آخرین اخبار مجوز ورود و کارآزمایی بالینی را دریافت نموده است.

واکشن چهارم، واکسن میلاد نور است که وزارت دفاع آن را فراوری می نماید و این واکسن هم در نوبت ورود به فاز مطالعات انسانی است البته هنوز مجوز شروع فاز انسانی برای آن صادر نشده و اطلاعات تکمیلی در خصوص آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

ظاهرا شرکت های دیگری هم کوشش هایی در این باره انجام داده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1539

به "مسابقه برای واردات و فراوری واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسابقه برای واردات و فراوری واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید