واکنش سازمان امنیت و همکاری اروپا به توقیف رسانه های حامی آتامبایف در قرقیزستان

به گزارش تعطیلات رو، نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه ها نسبت به توقیف یک کانال تلویزیونی در قرقیزستان واکنش نشان داد.

واکنش سازمان امنیت و همکاری اروپا به توقیف رسانه های حامی آتامبایف در قرقیزستان

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آکی پرس، هارلم دسیر نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه ها نگرانی خود نسبت به بسته شدن کانال تلویزیونی آوریل تی وی در بیشکک قرقیزستان را ابراز کرد و از مقامات این کشور خواهان احترام به تنوع در رسانه ها شد.

در تاریخ 9 آگوست، کانال تلویزیونی آوریل تی وی در جریان یک عملیات امنیتی مورد حمله نیروهای امنیتی در بیشکک نهاده شد و پخش آن متوقف شد.

هارلم دسیر خاطرنشان کرد: از توقیف دارایی های کانال تلویزیونی آوریل تی وی و تعلیق فعالیت های آن نگران هستم. با این که از شرایط استثنایی که این تصمیم به واسطه آن اتخاذ شده مطلع هستم، اما از مقامات ذی ربط می خواهم که این تصمیم را مورد بازنگری قرار دهند. آزادی رسانه ها و تنوع رسانه ای باید حتی در سخت ترین شرایط حفظ گردد.

نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در امور آزادی رسانه ها همچنین گفت که امنیت روزنامه نگارانی که وقایع سیاسی را پوشش می دهند باید مورد توجه همه بازیگران باشد.

در جریان ناآرامی های 7 و 8 آگوست در روستای کوی تاش، آیدا جوماشوا روزنامه نگار رسانه ای زخمی شد و خبرنگاران رسانه هایی چون وستی، کلوب و آوریل تی وی توسط معترضین در بیشکک مورد حمله نهاده شدند.

هفته گذشته وزارت کشور قرقیزستان خاطرنشان کرد که املاک کانال تلویزیونی آوریل تی وی که متعلق به الماس بیک آتامبایف رئیس جمهور سابق این کشور است، بر اساس حکم دادگاه توقیف شده است. پخش برنامه های آپریل تی وی به همراه چند کانال تلویزیونی دیگر از چهارشنبه 7 آگوست هم زمان با روز نخست عملیات ویژه دستگیری آتامبایف متوقف شد.

شامگاه 7 آگوست، نیروهای ویژه قرقیزستان عملیاتی را برای بازداشت آتامبایف در محل اقامتش در روستای کوی تاش در 20 کیلومتری بیشکک پایتخت این کشور شروع کردند. در جریان درگیری ها 98 نفر مجروح شدند و یک نیروی امنیتی نیز کشته شد. در نهایت شامگاه 8 آگوست نیروهای امنیتی توانستند آتامبایف را بازداشت نمایند. با حکم دادگاه، الماس بیک آتامبایف رئیس جمهور قرقیزستان تا تاریخ 26 آگوست در بازداشت موقت خواهند ماند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 325

به "واکنش سازمان امنیت و همکاری اروپا به توقیف رسانه های حامی آتامبایف در قرقیزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سازمان امنیت و همکاری اروپا به توقیف رسانه های حامی آتامبایف در قرقیزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید