ویروس جهش یافته کرونا؛ خوشه پنج چیست؟

به گزارش تعطیلات رو، ویروس جهش یافته کرونا که در دانمارک شناسایی شده پیشتر هم در مینک دیده شده بود.

ویروس جهش یافته کرونا؛ خوشه پنج چیست؟

به گزارش بی بی سی، به گفته یکی از پژوهشگران برجسته هلندی این ویروس در ماه مه در یک مزرعه پروش مینک در هلند دیده شد و مینک های مبتلا معدوم شدند و به انسان سرایت نکرد.

کرونا در مزرعه های پرورش مینک در شش کشور جهان شیوع پیدا نموده و جهش های آن باعث معدوم شدن حدود 17 میلیون مینک پرورشی در دانمارک شده است.

ویروس کرونا با پروتئین خار مانند خود (قرمز) به گیرنده آنژیوتانسین 2 سلول انسان (آبی) می چسبد

پس از آنکه دانشمندان دانمارکی متوجه تغییری ژنتیکی در ویروس کرونا شدند که ممکن است تاثیر واکسن های در دست ساخت را کاهش دهد، مقررات قرنطینه در مناطقی از این کشورکه مزرعه های پرورش مینک دارند اعمال شده است.

بیش از 200 نفر در دانمارک در اثر تماس با مینک، پستانداری کوچک و گوشت خوار از خانواده راسویان، به کرونا مبتلا شده اند. بریتانیا به دلیل نگرانی از شیوع این سویه جدید، ورود کلیه مسافران از دانمارک را بلافاصله ممنوع نمود.

در بین پنج ویروس جهش یافته کرونا که در مینک شناسایی شده دانشمندان نگران سویه ای هستند (موسوم به خوشه پنج) که تا بحال دوازده نفر را مبتلا نموده و به پادتن های کرونا کمتر حساس است. این اسباب نگرانی از تاثیر واکسن های در حال ساخت شده است.

تیم امحا در یکی از مزارع پرورش مینک در دانمارک

سازمان بهداشت جهانی از این بابت اظهار نگرانی نموده، اما گفته برای شناختن تاثیر این جهش بر واکسن و درمان های آینده به تحقیقات بیشتری احتیاج است.

پروفسور ویم فن در پوئل متخصص دامپزشکی در دانشگاه واخنینگن هلند گفت آنالیز یافته های ژنتیکی نشان می دهند اوایل ماه مه (اواسط اردیبهشت) یک مورد جهش یافته در یک مزرعه پرورش مینک در هلند شناسایی شده بود.

ما یک ویروس را که در رمز ساخت پروتئین خاری شکل جهش مترادفی نموده بود، یکبار در یک مزرعه پرورش مینک در هلند دیدیم، اما تمام مینک های آن مرزعه معدوم شدند.

از بین بردن مینک های پرورشی

ویروس کرونا هم مانند سایر ویروس ها در طول زمان جهش ژنتیکی می نماید و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این جهش ها در دانمارک خطر بیشتری دارند.

دکتر ماریسا پیره همه گیرشناس موسسه تحقیقات سیراد فرانسه می گوید این موضوع نگران نماینده است، اما هنوز تصور روشنی از آن نداریم: هر بار که ویروسی از حیوانی به حیوان دیگر سرایت می نماید، دچار تغییر می گردد و اگر با نمونه ای که در انسان شیوع دارد فرق زیادی داشته باشد، ممکن است به این معنی باشد که هر واکسن یا درمانی که در آینده نزدیک فراوری گردد خیلی موثر نخواهد بود.

جهش در پروتئین خار مانند ویروس کرونا اسباب نگرانی شده است

این سیر رویداد ها غیرعادی است؛ یک ویروس ابتدا از یک حیوان وحشی، احتمالا خفاش به یک میزبان واسط نامعلوم و از آن به انسان منتقل شد و همه گیری جهانی پیدا کرد. مینک هایی که به تعداد زیاد در مزرعه های پرورش مینک نگهداری می شوند، این ویروس را از کارگران آلوده گرفتند و در موارد اندکی ویروس دوباره از مینک به انسان منتقل شد و در این جهت تغییر ژنتیکی پبدا کرد.

جهش ژنتیکی در بعضی از سویه های مربوط به مینک، در پروتئین خارمانند ویروس رخ داده است، همان نقطه هدف بعضی واکسن های در دست ساخت.

دکتر پیِره گفت: اگر این جهش در همان پروتئینی باشد که سازندگان واکسن برای برانگیختن پاسخ ایمنی هدف گرفته اند، اگر سویه جدید ویروس از مینک دوباره به انسان منتقل گردد، حتی با وجود واکسن، انسان آن را منتشر می نماید و واکسن هم از آن پیشگیری نمی نماید.

مینک هم مثل خویشاوندش راسوی اهلی، به ویروس های تنفسی مصون نیست

سالانه بیش از 50 میلیون مینک برای خزشان پرورش داده می شوند، بیشتر در چین، دانمارک، هلند و لهستان. شیوع کرونا در مزرعه های مینک در هلند، دانمارک، اسپانیا، سوئد، ایتالیا و آمریکا گزارش شده است و میلیون ها حیوان معدوم شده اند.

هلند ممنوعیت پرورش مینک را از سال 2024 به سال آینده جلو انداخت و فرانسه هم آن را از سال 2025 ممنوع نمود. در بریتانیا پرورش مینک برای خز ممنوع است.

مینک هم مثل خویشاوندش راسوی اهلی، به ویروس های تنفسی مصون نیست و مثل انسان، طیف وسیعی از علائم بیماری را از خود نشان می دهد. در این حیوانات هم کرونا ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد یا مشکل جدی مثل عفونت ریه ایجاد کند. کرونا از انسان به شماری دیگری از حیوانات وحشی هم منتقل شده، اما به نظر می رسد مینک آسیب پذیرتر بوده است. نگهداری هزاران مینک در کنار هم در مرزعه های پرورش هم شرایط بسیار مناسبی را برای انتشار ویروس های تنفسی ایجاد می نماید.

دانشمندان حدس می زنند کرونا در مینک از راه قطرک های حاوی ویروس، از غذا یا جای خواب یا از غبار حاوی فضولات منتقل می گردد. کرونا از انسان به مینک منتقل شده، ولی آنالیز های ژنتیکی نشان می دهند در موارد اندکی کرونا در جهت عکس حرکت نموده و از مینک به انسان برگشته است.

در دانمارک میلیون ها مینک را بین بردند

پروفسور جوآن سانتینی از دانشگاه یوسی اِل لندن می گوید مینک مخزن ویروس شده از این رو نظارت بر حیوانات وحشی و اهلی که احتمالا مستعد ابتلا به کرونا هستند ضروری است:

مورد مینک شدیدترین حالت ممکن است، اما می تواند در جای دیگری هم در حال وقوع باشد و ما این را نمی دانیم پس چیزی است که باید آنالیز کنیم. چیزی که می دانیم این است که مینک از انسان کرونا می گیرد و به آن آلوده می گردد و کرونا بین خودشان پخش و دوباره به انسان منتقل می گردد.

پژوهشگران دانمارکی مشغول تحقیق درباره کرونا های مرتبط با مینک هستند و یافته هایشان را در دسترس همگان گذاشته اند.

پروفسور سانتینی می گوید: ما باید بفهیم این جهش های ژنتیکی کجا رخ داده اند و چه تاثیری بر مسری بودن و بیماری زایی ویروس می گذارند، چون اگر ویروس در حال تغییر باشد و بیماری زاتر گردد و میزبان های بیشتری پبدا کند جدا ترسناک است، ولی شاید هم اینطور نباشد، ما نمی دانیم.

بعضی از دانشمندان خواهان محدودیت پرورش مینک هستند، چون معتقدند به مقابله و ازسرگذراندن همه گیری کرونا لطمه می زند. سه دانشمند از دانمارک، چین و مالزی اخیرا در نامه ای به نشریه دانش نوشتند: باید فورا پرورش مینک را زیر نظر گرفت و آن را محدود و هر جا ممکن است ممنوع نمود.

سازمان بهداشت جهانی از کشور ها خواسته نظارت را افزایش دهند و ایمنی زیستی مزارع پرورش مینک را بهتر نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1378

به "ویروس جهش یافته کرونا؛ خوشه پنج چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس جهش یافته کرونا؛ خوشه پنج چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید