چرا طراحی سایت در دوران کرونا رونق گرفت؟

به گزارش تعطیلات رو، طراحی سایت در دوران کرونا که ماندن در خانه اهمیت بسیاری دارد، می تواند یاری بسیاری به افراد جامعه بکند، چرا که بخاطر وجود سایت های اینترنتی مختلف مانند سایت های فروشگاهی، شما می توانید بدون ترک منزل و حضور در فروشگاه های عظیم، مایحتاج خود را به صورت آنلاین از سایت فروشگاهی خریداری کنید و درب منزل تحویل بگیرید. فروشگاه ها نیز باید به طور مرتب محصولات خود را شارژ نمایند تا مشتریان همواره به محصولات مورد احتیاج خود دسترسی داشته باشند.

چرا طراحی سایت در دوران کرونا رونق گرفت؟

جهت دریافت مشاوره خدمات محاسبه هزینه چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

طراحی سایت چیست؟

طراحی و راه اندازی یک صفحه در اینترنت و یا بهینه سازی یک سایت قدیمی به جهت ارائه محصولات یا خدمات یا معرفی خود، ساده ترین تعریفی است که می توان برای طراحی سایت ارائه کرد.

تاریخچه طراحی سایت

سایت های بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند که شمار آنها به میلیون ها عدد می رسد، اما قدمت هر کدام از آنها به 30 سال هم نمی رسد. اولین طراحی سایت توسط شخصی به نام تیم برنرز لی انجام گرفت که پروژه W3 را طراحی کرد. همچنین آدرس اولین سایت دنیا که هنوز هم در دسترس می باشد به قرار زیر است:

http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

دیدن اولین سایت دنیا خالی از لطف نیست و می توانید ببینید که سایتی که در زمان خودش یک شاهکار بوده، اکنون چقدر ساده و ابتدایی به نظر می رسد. در این سایت از هیچ گونه گرافیک و یا رنگ بندی استفاده نشده است.

مراحل طراحی سایت

به طور کلی طراحی یک سایت دارای چهار مرحله است که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

 • در این مرحله با در نظر دریافت احتیاج مشتریان و نوع سایت، نمای کلی سایت طراحی می گردد که صفحات سایت، صندلی قرار دریافت المان ها و … را مشخص می نماید و به اصطلاح به آن طراحی وایر فریم گفته می2گردد.
 • پس از طراحی وایر فریم، دومین مرحله طراحی که طراحی گرافیکی سایت است انجام می گردد. این کار توسط نرم افزارهای مخصوص انجام می گردد که به طراحی وایر فریم لعاب داده و بر حسب کسب وکاری که قرار است راه اندازی گردد، رنگ بندی و طراحی می گردد.
 • پس از انجام دو مرحله بالا نوبت به سومین مرحله طراحی می رسد که شامل کدنویسی و برنامه نویسی است. در این مرحله نیز با توجه به احتیاج مشتریان و نوع سایت، روش های مختلفی برای مدیریت سایت اعمال می گردد. مثلاً می توان از سیستم وردپرس برای مدیریت محتوا استفاده کرد و یا یک فریم ورک اختصاصی از اول برنامه نویسی کرد.
 • چهارمین مرحله برای طراحی یک سایت خوب، راه اندازی سایت در اینترنت است که در سطح دنیای در دسترس باشد. پس از خرید یک دامنه و انتخاب نام مناسب برای آن، تنظیمات پیکربندی سایت انجام می گردد و سایت در دسترس عموم قرار می گیرد.

برای اینکه بتوانید یک سایت خوب طراحی کنید باید دو نکته مهم را مد نظر داشته باشید: یکی هدف شما از این کار است و دوم مقدار بودجه ای که برای این کار می توانید هزینه کنید. کیفیت سایتی که طراحی می کنید به این دو عامل بستگی دارد، اما اگر می خواهید در این زمینه پیروز باشید باید بدون در نظر دریافت هزینه ها تمام تمرکز خود را بر هدف نهایی خود بگذارید.

هدف طراحی سایت

برای این کار ابتدا شما باید مشخص کنید که به چه چیزی می خواهید دست پیدا کنید. باید این نکته را به یاد داشته باشید که فقط داشتن یک وب سایت در پیروزیت کسب و کار شما تأثیری ندارد و باید به صورت حرفه ای در این عرصه فعالیت کنید.

بنابراین اولین قدم برای پیروزیت، هدف گذاری دقیق است. پس از آن می توانید از متخصصین در این زمینه برای طراحی سایت یاری بگیرید.

چگونه می توان بهترین شرکت برای طراحی سایت را شناسایی کرد؟

برای شناسایی بهترین شرکت های طراحی سایت لازم است که یک سری معیارها را آنالیز کنید.

کیفیت کار شرکت

سه عامل کیفیت، سرعت و هزینه برای طراحی یک سایت خوب مورد احتیاج است. بنابراین اگر به کیفیت کار و سرعت بالا در تحویل کار اهمیت می دهید باید هزینه های زیادی را نیز تقبل کنید. اما بهتر است زیاد عجول نباشید و برای تحویل دریافت سایت خود عجله نکنید. از قلم نیاندازید که طراحی سایت یک کار تخصصی است و احتیاج به زمان خود را دارد و عجله شما ممکن است باعث گردد نتیجه کار آن طور که می خواهید، نگردد.

آنالیز نمونه کارهای قبلی

اصولاً شرکت های معتبر برای اینکه یک تیم حرفه ای و با تجربه را جمع آوری کنند تا بتوانند با سایر شرکت های طراحی سایت رقابت کنند و کار بهتری نسبت به آنها ارائه دهند، حساسیت بسیاری به خرج می دهند. بنابراین شما نیز هنگام انتخاب شرکت طراحی باید دقت کنید. بهتر است ابتدا نمونه کارهای قبلی شرکت را ببینید و پس از آنالیز نحوه طراحی سایت، زبان به کار رفته در برنامه نویسی، ظاهر سایت و محتوای درون سایت، تصمیم بگیرید.

صحبت کردن با مشتری های قبلی

برقراری ارتباط و صحبت با مشتریان سابق می تواند تا حد زیادی به شما در انتخاب شرکت بهتر یاری کند. ممکن است شما نمونه کارهای قبلی شرکت را ببینید و بسیار هم عالی و جذاب به نظر برسد. اما این امکان وجود دارد که این شرکت ها کار شرکت های دیگر را به نام خود ثبت نموده باشند. همچنین امکان دارد کار یک شرکت مناسب و مورد پسند باشد اما پروژه های خود را با تأخیر تحویل دهد.

بنابراین بهترین کار این است که شما با مشتریان قبلی صحبت کنید و میزان رضایت آنها نسبت به کار شرکت را ببینید و پس از آن اقدام کنید.

تأثیر کرونا بر روی طراحی سایت

نزدیک به یک سال است که ویروس کرونا تمام دنیا را درگیر خود نموده است و تأثیر بسیار زیادی بر زندگی روزمره افراد و بسیاری از کسب و کارها گذاشته است. این تأثیرات را می توان بر روی طراحی سایت های مختلف مشاهده کرد. همچنین کرونا تأثیرات بسیاری بر روی محصولات بهداشتی مانند اسپری های ضدعفونی کننده، ژل شستشوی دست و … گذاشته است و به همین دلیل طراحی سایت پزشکی، سایت فروش محصولات بهداشتی و حتی سایت های خبری که مطالب مفید درباره ویروس کرونا در اختیار افراد جامعه قرار می دهند، تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته اند.

طراحی سایت های آگهی و احتیاجمندی نیز رونق گرفت چرا که مردم، بسیاری از لوازم خود را در این سایت ها برای خرید و فروش قرار می دهند. امکان درج آگهی رایگان در این سایت ها، یاری بسیاری به آنها نموده تا به صورت رایگان و بدون هزینه، مبادرت به تعویض، خرید و یا فروش کالای خود به صورت آنلاین کنند. بسیاری از مواد ضد عفونی و لوازم بهداشتی مورد احتیاج در دوران کرونا نیز در این سایت های خرید و فروش می شوند.

طراحی سایت های خبری نیز تحت تأثیر جدیدترین رویدادهایی است که رخ داده است و به همین دلیل بخش بسیار زیادی از اخبار به کرونا اختصاص داده شده است تا افراد بتوانند همواره جدیدترین خبرها درباره این ویروس را دنبال کنند.

پیش بینی می گردد که اگر شرایط کرونا به همین شکل ادامه پیدا کند، تقاضا برای خرید اینترنتی افزایش پیدا می نماید و خرید آنلاین شرایط بهتری خواهد داشت. بنابراین احتیاج است که اقداماتی انجام گردد تا افراد به راحتی و با اطمینان خرید خود را انجام دهند. یکی از این سایت ها که اقدام جالبی از یکی از شرکت های طراحی سایت خلاق و معتبر در ایران به نام شرکت دارکوب است نیز با عنوان موتور جستجوی آگهی راه اندازی شده که اولین موتور جستجوی کاربر محور در ایران است. این سایت با نام موتورسرچ دارای سرعت و امنیت بسیار بالاییست و به گونه ای طراحی شده است که در زمان قطعی اینترنت نیز می توان با آن کار کرد و به خرید و فروش آنلاین پرداخت.

طراحی فروشگاه اینترنتی (سایت فروشگاهی)

فروشگاه اینترنتی این امکان را برای صاحبان کسب و کار فراهم می نماید تا محصولات خود را به صورت آنلاین به مشتریان عرضه کنند. این فروشگاه ها به صورت وب سایت و اپلیکیشن موبایل به کاربران ارائه می گردد تا محصولات را مشاهده کنند و با خواندن جزئیات محصولات و خدمات در هر ساعت از شبانه روز اقدام به خرید کنند.

برای طراحی یک سایت فروشگاهی پیروز، به برنامه نویسان و افراد با تجربه در راه اندازی فروشگاه اینترنتی احتیاج دارید. برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی ابتدا لازم است که یک نام برای فروشگاه خود انتخاب کنید و با یاری یک شرکت ثبت کننده نام خود را ثبت کنید تا از این به بعد فروشگاه شما با این عنوان شناخته گردد.

مزایای طراحی فروشگاه اینترنتی

با طراحی فروشگاه اینترنتی، محصولات شما همواره در معرض دید کاربران زیادی قرار داده می گردد که سبب می گردد افراد زیادی به خرید از شما ترغیب شوند.

 • طراحی سایت فروشگاهی و ارائه محصولات بدون محدودیت مکان و فاقد زحمت انبارداری
 • ارائه محصول و جزئیات آن، امکان مقایسه تصویری محصولات مشابه از لحاظ کیفیت و قیمت
 • صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل مراجعه حضوری
 • دسترسی همیشگی به بازار بدون محدودیت زمانی
 • صرفه جویی در وقت مشتری و فروشنده
 • گفتگو با مشتریان
 • خرید و فروش بدون واسطه

همواره به یاد داشته باشید که مهمترین نکته در پیروزیت یک سایت فروشگاهی این است که محصولات خود را به طور دقیق و با جزئیات معرفی کند. بنابراین سعی کنید عکس های با کیفیت از محصولات خود تهیه کنید و توضیحات کاملی از کیفیت محصولات، مواد به کار رفته در آنها، کاربرد محصولات و … به کاربران ارائه دهید. همچنین سعی کنید توضیحات، صادقانه و به دور از اغراق باشد.

امکانات در طراحی سایت فروشگاهی

 • طراحی فروشگاه اینترنتی با قالب اختصاصی
 • ورود به صفحه اصلی فروشگاه
 • امکان ثبت نام و یا ورود به عنوان کاربر مهمان
 • ایجاد مارکت پلیس (یعنی ایجاد شرایطی که فروشنده های دیگر هم بتوانند محصولات خود را در فروشگاه بفروشند)
 • محصولات دسته بندی شده بر اساس تعداد و تنوع کالا
 • ارائه محصول همراه با جزئیات شامل توضیح خصوصیات و عکس های با کیفیت و کد محصولات
 • قرار دادن سبد خرید در قسمت های مختلف سایت
 • ایجاد فیلتر محصولات بر اساس قیمت، رنگ، پرفرو ش ترین ها و …
 • امکان درج فیلم و صوت قابل پخش در کنار کالا
 • جستجوی تخصصی محصولات و مقایسه با کالاهای دیگر
 • تنظیم مشخصات فنی محصول به طوری که در زیر محصول نمایش داده گردد
 • ارائه تخفیف های لحظه ای با شمارش معکوس
 • پرسخ و پاسخ توسط کاربران و مدیران
 • گذاشتن کامنت توسط کاربران و اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
 • اشتراک گذاری توسط ایمیل به دوستان
 • نمایش محصولات مرتبط با یک محصول
 • فروش لوازم جانبی در کنار محصول
 • درج موجودی انبار
 • ایجاد امکان پرداخت آنلاین توسط درگاه های معتبر
 • و …

در واقع با طراحی سایت فروشگاهی شما می توانید در زمانی کوتاه آینده شغلی خود را متحول کنید. با یاری سایت فروشگاه اینترنتی شما می توانید محصولات خود را به افراد جامعه معرفی کنید و به این ترتیب به کسب و کارتان رونق ببخشید.

چطور می توان به یک سایت فروشگاهی اطمینان کرد؟

برای اینکه یک خرید امن و بدون دردسر داشته باشید باید قبل از خرید کردن از معتبر بودن آن سایت مطمئن شوید.

معامله با فروشگاه های معروف

 • انتخاب فروشگاه اینترنتی معتبر خصوصاً اگر همواره از فروشگاه های مشخص خرید می کنید
 • دریافت آدرس دقیق و شماره تماس فروشگاه
 • صرفاً با دیدن یک وب سایت در خصوص آن قضاوت نکنید
 • حساسیت در خرید از فروشگاه های خارجی
 • آنالیز سیاست فروشندگان در حفظ حریم شخصی مشتری
 • استفاده از درگاه اینترنتی معتبر برای پرداخت آنلاین

چگونه می توان از معتبر بودن سایت فروشگاهی مطمئن شد؟

برای اطلاع از معتبر بودن سایت فروشگاهی می توانید مراحل زیر را پیگیری کنید.

داشتن نماد الکترونیک

یکی از مهمترین فاکتورهای اعتبار یک فروشگاه نماد الکترونیک آن فروشگاه است. این نماد فقط به فروشگاه هایی داده می گردد که فعالیت آنها توسط دولت تأیید شده باشد. برای اطمینان از اصل بودن نماد الکترونیک می توانید بر روی لوگوی نماد الکترونیک که در صفحه اصلی قراردارد کلیک کنید تا جزئیات اطلاعات صاحب حساب نمایش داده گردد. همچنین می توانید برای آنالیز صحت نماد الکترونیک به سایت enamad.ir بروید و استعلام بگیرید.

بالا بودن رتبه الکسا

یکی دیگر از عواملی که در معتبر بودن سایت فروشگاهی دخیل است، بالا بودن رتبه فروشگاه اینترنتی در وب سایت الکسا است. الکسا یک سایت معروف برای آنالیز تعداد بازدید کاربران است که بر اساس تعداد بازدیدها رتبه سایت را مشخص می نماید. بنابراین هر سایتی که بازدید بیشتری داشته باشد در رتبه بالاتری قرار می گیرد.

البته برای اطمینان از اعتبار سایت فروشگاهی احتیاج نیست که بالاترین رتبه الکسا را داشته باشد. بلکه همین که یک رتبه مشخص داشته باشد کافی است. با آنالیز رتبه الکسا و آگاهی از آمار بالای بازدید کنندگان می توان به معتبر بودن سایت پی برد. اما این احتمال هم وجود دارد که بعضی از سایت ها با استفاده از ترفندهایی آمار بازدیدکنندگان خود را بسیار زیاد نشان دهند.

وجود صفحه تماس با ما

داشتن صفحه تماس با ما در سایت های فروشگاهی و ثبت اطلاعاتی مانند آدرس، ایمیل، شماره تماس و …، یکی دیگر از فاکتورهایی است که نشان می دهد این سایت معتبر است. این اطلاعات برای برقراری ارتباط مشتریان با صاحبان فروشگاه ها لازم است.

داشتن گواهینامه ssl

یک سایت فروشگاهی زمانی معتبر است که برای برقراری ارتباط امن بین کاربران و سایت و همچنین حفظ اطلاعات مشتریان، از گواهینامه ssl استفاده کند.

داشتن ظاهر مناسب و سرعت در دسترسی به سایت

فروشگاه های اینترنتی معمولاً از لحاظ ظاهر زیبا و با کیفیت هستند. اما سرعت دسترسی به سایت یکی از معیارهایی است که اعتبار سایت را نشان می دهد. البته نمی توان به طور یقین این فاکتور را ملاک معتبر بودن سایت قرار داد.

حضور در شبکه های اجتماعی

این مورد یکی از مهمترین فاکتورهایی است که ملاک معتبر بودن سایت است. سایت های فروشگاهی که در شبکه های اجتماعی حضور دارند و به طور مستمر فعالیت می کنند، قابل اعتمادتر هستند. بنابراین برای ارزیابی اعتبار سایت می توانید فعالیت آنها را در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و لینکدین آنالیز کنید.

در مواجهه با کلاهبرداران اینترنتی هوشیار باشید

زمانی که قصد خرید کردن یک محصول را دارید و قیمت محصول خیلی کمتر از حد معمول است به احتمال زیاد دسیسه ای در کار است. یا طرح های کار در خانه که به شما وعده می دهند که می توانید در منزل کسب درآمد فوق العاده ای داشته باشید و مانند اینها کلاهبرداری است و باید از آن پرهیز کنید.

در آخر توصیه می گردد که:

 • به هر سایتی اعتماد نکنید
 • از سایت های معتبر خریداری کنید
 • از تبلیغات ناخواسته به شدت دوری کنید
 • اطلاعات بانکی خود را در اختیار سایت ها قرار ندهید

در صورت رعایت موارد بالا می توانید از یک فضای امن در اینترنت برای خرید یا فروش محصولاتتان بهره مند شوید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1350

به "چرا طراحی سایت در دوران کرونا رونق گرفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا طراحی سایت در دوران کرونا رونق گرفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید