گفت وگوی تصویری شهردار تهران با شهردار کابل ، همه مسافر یک کشتی هستیم

به گزارش تعطیلات رو، شهرداران تهران و کابل افغانستان در تماس تصویری (آنلاین) تجربیات یکدیگر را برای مقابله با ویروس کرونا به اشتراک گذاشتند.

گفت وگوی تصویری شهردار تهران با شهردار کابل ، همه مسافر یک کشتی هستیم

بهترین تجربه سفر را به سفر به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، پیروز حناچی در ادامه گفتگوهای مجازی خود درباره کرونا با شهرداران دنیا، این بار با شهردار کابل ملاقات آنلاین داشت.

وی در این ملاقات گفت: تهران شرایط بسیار سختی را در سه ماه گذشته گذرانده که اوج اپیدمی کرونا در تهران و ایران، فروردین ماه بود که پایتخت ایران شرایط بسیار حادی را سپری کرد اما تأثیر انجام یک سری اقدامات در تهران، بسیار خوب بود چنانچه می تواند این اقدامات برای کابل و وزارت بهداشت افغانستان نیز مفید باشد.

پیروز حناچی با بیان اینکه وزارت بهداشت ایران، تمامی بیماران کویید-19 را به بیمارستان روانه نکرد، اضافه نمود: بیش از 70 میلیون نفر در سایتی که وزارت بهداشت بابت غربالگری طراحی نموده بود، ثبت نام و اعلام شرایط کردند؛ خانه های بهداشت با افراد دارای علائم بیماری کرونا تماس حاصل کردند و از میان این دسته افراد، از بیماران شرایط حادتر آزمایش گرفتند و خوشه های ارتباط افراد کرونا مثبت را شناسایی کردند.

حناچی با تأکید براینکه این اقدام سبب کنترل ظرفیت بیمارستان ها شده است، یادآور شد: همچنین کوشش شده که بخش ICU بیمارستان های عظیم دولتی، گسترش پیدا کند. برای مثال بیمارستان امام خمینی (ره) معروف به هزار تخت خوابی، در شرایط گسترش کرونا، 350 تخت مجهز به ICU اضافه نمود.

وی در ادامه شرح داد: در حال حاضر میزان مبتلایان و تلفات ناشی از بیماری کرونا در مناطق شمالی کشور به صورت محسوس کاهش پیدا نموده است گرچه به محض غفلت از ویروس کرونا ممکن است که دوباره تعداد مبتلایان افزایش یابد.

حناچی با اشاره به مطالعات وزارت بهداشت در تهران، گفت: این مطالعات نشان داد که یکی از مراکز گسترش ویروس کرونا، حمل و نقل عمومی (تاکسی، اتوبوس و مترو) است؛ حدود 50 درصد از ابتلاء به بیماری کرونا در حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد. 300 راننده تاکسی به این بیماری مبتلا شده اند و تعدادی از همکاران شهرداری تهران در اوج این بیماری، جان باختند.

وی درباره الزام استفاده از ماسک، شرح داد: در راستای عادی شدن شرایط و برگشت مردم به مشاغل، استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی تهران الزامی و کابین رانندگان تاکسی و اتوبوس از مسافران جداسازی شده است؛ همچنین تاکسی ها ملزم شده اند که دو مسافر در جایگاه عقب تاکسی ها بنشینند تا تراکم افراد کاهش یابد.

حناچی با اشاره به ارتباطات بسیار نزدیک دو کشور به جهت فرهنگی، دینی و آیینی، اعلام کرد: همکاران افغان بسیاری در شهرداری تهران مشغول فعالیت هستند که در ملاقاتهای رسمی از زحمات آن ها تشکر شده ؛ ارتباطات نزدیک در روابط تهران و کابل بسیار موثر است و گسترش ویروس کرونا سبب شده تا شهرها با یکدیگر ارتباط بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به زبان و فرهنگ مشترک میان دو کشور، اضافه نمود: حرف های بسیاری برای تهران و کابل وجود دارد که می توان به اشتراک گذاشت.

شهردار تهران با بیان اینکه ایران تجربه چین را دنبال نکرد و قرنطینه کامل را از ابتدا به علت مسائل مالی اجرا ننموده است، شرح داد: بر همین اساس از حداکثر ظرفیت تعطیلات نوروز بابت قرنطینه استفاده شد؛ بعد از اتمام تعطیلی، اجرای فاصله گذاری هوشمند در دستور کار ستاد ملی کرونا نهاده شد و همچنین فعالیت های مالی به مرور با رعایت پروتکل های بهداشتی از سر گرفته شده است.

وی اعلام نمود: برای نخستین بار در سه ماهه گذشته تعدادی از مساجد ایران برای شب های قدر با رعایت پروتکل های بهداشتی جدید بازگشایی شد.

به گفته شهردار تهران؛ ویروس کرونا نشان داد که از مرزهای قراردادی و سیاسی کشورها تبعیت نمی نماید و همه آدم های سراسر دنیا مسافران یک کشتی هستند. اگر این کشتی به هردلیلی سوراخ گردد جان همه ساکنان در معرض خطر قرار می گیرد.

حناچی در ادامه یادآور شد: هفته گذشته تهران شاهد زلزله شدید 5.1 ریشتری بود که البته آمادگی در تهران نسبت به 20 سال گذشته بیشتر بود.

به گفته وی؛ اگر آمادگی وجود نداشته باشد زلزله همیشه آسیب رسان خواهد بود؛ کوشش می گردد که از این لرزه ها برای یادآوری به ساکنان تهران که روی گسل زندگی می نمایند، به عنوان مانور استفاده گردد.

شهردار تهران در انتها پیشاپیش عید سعید فطر را به شهردار کابل تبریک گفت و اعلام کرد: سلام شهرداری تهران را به شهروندان کابلی برسانید. امید است که هر چه سریع تر ویروس کرونا در دنیا برطرف گردد.

  • شهردار کابل:مردم افغانستان از تهران خاطرات بسیار شیرین دارند

محمد داوود سلطان زوی، شهردار کابل نیز در گفتگوی مجازی با شهردار تهران با تأکید بر تغییر نگاه شهرداری ها، اعلام کرد: باید نگاه شهرداری ها یک نگاه انسانی باشد نه یک نگاه امنیتی. از تمامی شهرداران دنیا درخواست می گردد که نگاه انسانی خود را با افغانستان به اشتراک بگذرانند. نگاه امنیتی با نگاه انسانی در این شرایط پیچیده بسیار تفاوت دارد.

وی با بیان اینکه تهران یک پایتخت بسیار عزیز برای کابل افغانستان است، اضافه نمود: تهران دستاوردهایی دارد که شهرداری کابل تمایل به استفاده از تجارب ارزنده آن دارد.

شهردار کابل یادآورد شد: بنده از دنیای سیاست به شهرداری ورود نموده ام و شما (پیروز حناچی) از دنیای دانشگاهی و علمی وارد شهرداری شده اید؛ شهردار تهران و افغانستان در یک نقطه (شهرداری) با یکدیگر تلاقی دارند و در حال حاضر شهرداری کابل میخواهد که از تجربیات شهرداری تهران بابت بهتر ساختن شهر و بهبود ارتباط مردم افغانستان و ایران استفاده کند. مردم افغانستان از تهران خاطرات بسیار شیرین و نیکی دارند.

سلطان زوی در ادامه اضافه نمود: کابل هنوز به نقطه اوج این ویروس نرسیده و حداقل در هفته های آینده دوره اوج آغاز خواهد شد؛ یکی از مسائل کابل در این دوران اقتصاد و آسیب بخشی از مردم افغانستان است.

به گفته وی؛ در کابل توزیع یاری های انسانی مانند نان و مواد غذایی پیش بینی شده و شهرداری کابل در این ماه مبارک رمضان به بسیاری از مستضعفان یاری رسانی نموده که این یاری ها افزایش خواهد یافت.

سلطان زوی با بیان اینکه شهرداری کابل توجه بسیاری به کنترل جمعیت و به وجود نیامدن ازدحام دارد، یادآور شد: تهران و کابل نزدیک به گسل های زلزله هستند و این دو شهر باید در موضوع ساختمان سازی و مهندسی ایمنی ساختمان ها توجه بسیاری داشته باشند.

وی تاکید نمود: بدون انجام مطالعات خاک شناسی و جغرافیایی بسیاری از ساختمان های بلند مرتبه احداث می شوند؛ کابل میخواهد که از تجارب آمادگی تهران در زمان زلزله بهره مند گردد.

سلطان زوی با بیان اینکه ای کاش کابل هم مانند تهران از تجارب جنگ در گذشته استفاده می کرد، یادآور شد: کابل هم اکنون در جنگ نهاده شده و با جنگ و بارش مسائل غیرنظامی دست و پنجه نرم می نماید.

وی در ادامه از شهردار تهران درخواست کرد که بعد از انتها ویروس کرونا، به کابل سفر کند تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و هر دو گروه از شهرهای تاریخی تهران و کابل بازدید نمایند.

شهردار کابل، اعلام کرد: امیدوارم که جنگ در کشور تمام گردد و با یاری های انسان محبت آمیز افغانستان بازسازی گردد.

شهردار تهران پیش از این گفتگوهای تصویری مجازی با شهرداران شهرهای لندن، رم، استانبول، آنکارا، سئول ؛ مسقط و وین داشته است .

  • گفت وگوی شهرداران تهران و وین درباره مدیریت بحران کرونا
  • جزئیات ملاقات مجازی حناچی با شهردار لندن | صادق خان: تهران در مقابله با کرونا از لندن جلوتر است
  • گفت وگوی تصویری شهرداران تهران و سئول
  • مذاکره حناچی با سفیر چین
  • دیپلماسی حناچی برای شکست کرونا در تهران
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1076

به "گفت وگوی تصویری شهردار تهران با شهردار کابل ، همه مسافر یک کشتی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی تصویری شهردار تهران با شهردار کابل ، همه مسافر یک کشتی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید