16 پیشنهاد به وزیر بهداشت درباره جلوگیری از فرسایش روحی و جسمی پرستاران

به گزارش تعطیلات رو، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با ارائه 16 پیشنهاد، خواستار اجرای سیاست ها و اقداماتی از سوی وزیر بهداشت در جهت افزایش انگیزه و جلوگیری از فرسایش روحی و جسمی پرستاران شد.

16 پیشنهاد به وزیر بهداشت درباره جلوگیری از فرسایش روحی و جسمی پرستاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران پیرو نشست هم اندیشی این ستاد با اعضای هیأت مدیره سازمان نظام پرستاری کشور، هیأت مدیره نظام پرستاری تهران بزرگ، کنندگان پرستاری نیرو های مسلح و رؤسای دانشکده های پرستاری و مامایی و مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران، در نامه ای خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت به ارائه پیشنهاد هایی برای جهت افزایش انگیزه و جلوگیری از فرسایش روحی و جسمی پرستاران به عنوان سربازان خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا پرداخت.

اهم پیشنهاد های نشست ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به شرح زیر است:

1-تدوین آیین نامه مصوب کشوری در بالاترین سطح حاکمیتی با هدف تامین مطالبات مادی و معنوی پرستاران اعم از قوانین یا خواسته های معوق و نیز لحاظ ساز و کار های مناسب در قالب شیوه نامه تشویقی پرستاران

2- تصویب حرفه پرستاری به عنوان یکی از مشاغل حاکمیتی و جاری سازی قوانین موضوعه مرتبط در این خصوص جهت پرستاران.

3- اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که می تواند بدوا از رویه های (پرسیجرهای) پر تکرار و منحصر به فرد مراقبت پرستاری آغاز شده و به تدریج به همهه امور مراقبتی تسری یابد. اجرای این مهم در شرایط حاضر از ضرورت بالایی به جهت مضاعف کردن انگیزه پرستاران برخوردار است.

4- بستر سازی عاجل شرایط استخدام پرستاران شرکتی، قراردادی و سایر پرستاران دانش آموخته غیر شاغل در سهمیه استخدامی سال جاری

5- تسری قانون ایثارگران به پرستارانی که به عنوان مدافعان سلامت در حین خدمت رسانی به مددجویان به بیماری کووید-19 مبتلا می شوند.

6- تمهید بسته حمایت مالی متناسب با کرامت پرستاران که در خط مقدم مبارزه با بیماری قرار دارند؛ به گونه ای که مشوق های مالی مشمول رقم درخور و افزایش دهنده روحیه خدمتی از بعد مالی باشد.

7- اتخاذ تمهیدات لازم توسط شهرداری تهران به منظور تخصیص سهمیه ترافیک در سال جاری به صورت رایگان یا با اعمال تخفیف مناسب از طریق نظام پرستاری تهران بزرگ به پرستاران بالینی شاغل در بخش های بستری مبتلایان به کرونا ویروس بیمارستان های تهران در صورت اجرای طرح ترافیک.

8- تدوین بسته های حمایت بیمه ای شامل بیمه درمانی پرستاران و بیمه عمر ایشان. وفق اطلاعات موجود پرستارانی که به ویژه در بخش های غیر دولتی مشغول به خدمت هستند و به بیماری مبتلا شده اند و یا نیاز به اقدامات تشخیصی دارند باید با هزینه های گزاف و به صورت آزاد نسبت به تهیه دارو یا انجام آزمایش های تشخیصی مبادرت کنند.

9- اعمال تسهیلات و راهکار های حمایتی از بیمارستان های خصوصی تا در شرایط خطیر کنونی مجبور به تعدیل نیرو از جمله همکاران شریف کادر پرستاری نگردند.

10- پیشنهاد می شود تا در اسرع وقت نسبت به استخدام و به کارگیری این دسته از پرستاران تعدیل شده که از قضا واجد تبحر و تجربه کافی هستند، در بیمارستان دولتی و دانشگاهی اقدام عاجل و مقتضی صورت پذیرد.

11- همسان سازی پرداختی به کارکنان درمانی نیرو های مسلح، مشخصا تسری افزایش 50 درصدی مزایای اعمال شده در بخش کشوری به بخش لشکری که انگیزه و روحیه خدمت گزاری در پرستاران لشکری را دو چندان خواهد کرد و طبعا حس تبعیض و بی عدالتی موجود را مرتفع خواهد کرد.

12- تشکیل هسته پژوهشی با حضور متخصصین و محققین پرستاری و علم مراقبت تا با انجام تحقیقات کاربردی، ارائه مراقبت های به روز و مبتنی بر شواهد را مهیا سازد.

13- تدوین شیوه نامه منسجم و عملیاتی جهت استفاده از دانشجویان پرستاری دانشکده ها در مراکز درمانی به گونه ای که امکان استفاده از ظرفیت به شیوه ای معقول و با رعایت مصالح دانشجویان فراهم شود.

14- تخصیص اعتبار به سازمان نظام پرستاری کشور تا از طریق معاونت آموزشی سازمان و ستاد صحت هماهنگ با دیگر کمیته های علمی کشوری نسبت به تدوین و تهیه کلیپ های آموزشی بومی جهت پرستاران و همچنین آموزش های عمومی اقدام شود.

15- ساماندهی و تعدیل وجود سامانه های متنوع و پرشمار و ورود تکرلری اطلاعات در این سامانه ها که باعث خستگی و درگیری پرستاران به امور غیر بالینی می شود.

16- ساماندهی و تعدیل وجود دستورالعمل های متنوع و حجیم که در شرایط بحرانی امکان مطالعه این حجم زیاد از اطلاعات وجود نداشته و نیاز به دستورالعمل های کوتاه و عملیاتی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1019

به "16 پیشنهاد به وزیر بهداشت درباره جلوگیری از فرسایش روحی و جسمی پرستاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "16 پیشنهاد به وزیر بهداشت درباره جلوگیری از فرسایش روحی و جسمی پرستاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید