پارک های تفریحی

به گزارش تعطیلات رو، یک پارک تفریحی یک منطقه فضای باز همراه با بازیها، سواریها و نمایشها است. پارکهای تفریحی در یک ناحیه بزرگ، اغلب چند کیلومتر مربع، پیشرفته اند. بازدید کنندگان جوان و پیر می توانند از انواع جاذبه های

پارک های تفریحی

مترجم: محمد علی آصفی پور

منبع:راسخون

یک پارک تفریحی یک منطقه فضای باز همراه با بازیها، سواریها و نمایشها است. پارکهای تفریحی در یک ناحیه بزرگ، اغلب چند کیلومتر مربع، پیشرفته اند. بازدید نمایندگان جوان و پیر می توانند از انواع جاذبه های متنوع لذت ببرند. آنها می توانند بر واگنهای راه آهنهای پیچ و خم دارِ مرتفع سوار شوند، در یک گردونه جایگاه دار در هوا بالا بفرایند یا سوار چرخ فلک شوند. پارک های تفریحی بعلاوه رستوران ها و کافه هایی برای خوردن و نوشیدن، و بعلاوه منطقه ها سبز با چمنی برای نشستن یا استراحت ارائه می دهند. اولین پارک تفریحی بزرگ در خارج از ایالات متحده، یورو دیزنی لند بود که در سال 1990 در پاریس افتتاح شد. بیشتر پارک های تفریحی دارای یک محل ثابت هستند. برخی از آنها در تمام طول سال باز هستند، برخی دیگر فقط در طول فصلهای گرم تر باز هستند. امروز پارک های تفریحی با پارک های موضوعی جایگزین شده اند. این مکان ها بر روی یک موضوع خاص تاریخی یا زندگی طبیعی تمرکز می نمایند. اولین پارک موضوعی، دیسنی لند، در سال 1955 در کالیفرنیا افتتاح شد.

قلعه زیبای خفته در دیسنی لند

تاریخ

در قرون وسطی خنیاگران دوره میگشتند و در فضاهای باز آواز میخواندند. سرگرم نمایندگان در یک میدان شهر یا میدان بازار جمع میشدند. پس از چند روز آنها به یک شهر دیگر میرفتند. آنها اغلب در چادرها اجرا داشتند و غذا و تفریح ارائه می دادند. علاوه بر این، بازدیدنمایندگان می توانستند هنرمندان سیرک را در حال انجام ببینند یا تصویر آنها را که به وسیله نقاشان خیابانی نقاشی میشد داشته باشند.

اولین پارک های تفریح واقعی در قرن شانزدهم از نمایشگاه ها و باغ های عمومی در اروپا ظاهر شد. بعدها پارک های تفریحی در مکان های ثابت در شهرهای بزرگ توسعه یافتند. Prater در وین اساس بسیاری از پارک های تفریحی در سایر نقاط بود. اولین پارک تفریحی در ایالات متحده در جزیره کانی در شهر نیویورک قرار داشت. برای مدتی طولانی، این بزرگترین جاذبه جهان بود، با کافه ها، مغازه های سوغات، سواری در امتداد ساحل طولانی. پس از اوج خود در دهه 1920، محبوبیت منطقه های تفریح کاهش یافت.

بعد از جنگ جهانی دوم پارک های تفریح در مقیاس بزرگ در اروپا و سایر قاره ها توسعه یافت. تا پایان قرن بیستم، پارک های اروپایی نسبت به همتایان آمریکایی آنها کوچک بودند. اولین پارک تفریحی بزرگ در خارج از ایالات متحده، یورو دیزنی لند بود که در سال 1990 در پاریس افتتاح شد. در ژاپن نسخه آسیایی دیزنی لند در سال 1993 افتتاح شد. در دانمارک، Legoland ویژگی های ساختمان های کوچک و جاذبه های ساخته شده از آجر های پلاستیکی Lego معروف جهان را دارد.

بیشتر بخوانید:بزرگ ترین پارک های جهان

سواری و جاذبه ها

سواری از بزرگترین جاذبه های پارک های تفریحی است. تا قرن نوزدهم، بسیاری از پارک های تفریح دارای چرخ فلک ها یا صحنه های موزیکال گردان بودند. آنها در طول مسابقات قرون وسطایی که در آن شوالیه ها با یکدیگر مبارزه می کردند، محبوب شدند. بعدها راه آهنهای مرتفع و پیچ و خم دار به جاذبه های پارک های تفریحی اضافه شد. مشخصه آنها سقوط در شیبهای تند از ارتفاع های بالا بود. راه آهنهای مرتفع و پیچ و خم دار از سرسره های یخی روسیه که برای مردم در زمانی به زودی قرن هفدهم ساخته میشد ایده برداری شد.

امروز تقریبا هر پارک تفریحی یک گردونه جایگاه دار دارد. اولین گردون جایگاه دار اصلی در ایالات متحده برای نمایشگاه شیکاگو در سال 1893 ساخته شد. این اجازه می داد که بازدید نمایندگانِ استفاده نماینده از این گردونه تا حدود 80 متر بالا فرایند. امروزه گردونه های جایگاه دار نه تنها در پارک های تفریحی بلکه در مکان های دیگر نیز قرار دارند. برای مثال، چشم لندن بر روی رودخانه تامز واقع شده است و به بازدید نمایند گان دیدی نفس گیر لندن می دهد.

چرخ فلک در نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال 1893

سایر جاذبه های پارک های تفریحی عبارتند از پیچ و تاب دهنده ها و ماشین های مبتنی بر چرخش که به بازدید نمایندگان تجربه هیجان انگیزی میدهند. پارک های تفریح بیشتر و بیشتری ماشین های جدیدی را طراحی می نمایند که احساسات تازه ای را برای بازدیدنمایندگان خود ایجاد می نمایند. آیا بدون آب سواری های متنوع، به ویژه در تابستان که هوا داغ است، می توان یک پارک تفریحی را تصور کرد؟ خانه های اشباح به بازدیدنمایندگان تنوعی آینه ها را نشان می دهند که آنها را لاغر تر یا چاق تر نشان میدهد و موجب فریبهای اپتیکی می شوند.

بسیاری از پارک های تفریحی به بازدید نمایندگان خود قطارهای ویژه ای ارائه مینمایند که آنها را از یک جاذبه به جاذبه دیگری میبرند. ویژگی های ایمنی ویژه ای در تمام این جاذبه ها در نظر گرفته شده اند به گونه ای که آنها نتوانند آسیبی برسانند، هر چند حوادث گاهی اتفاق می افتند. با ظهور برق، پارک های تفریح در شب نیز باز شدند و اجازه دادند مردمی که در طول روز کار مینمایند نیز به آنجا بفرایند.

منبع: راسخون
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1948

به "پارک های تفریحی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک های تفریحی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید