اولین گام ها برای طراحی ماموریت پرچمدار سیاره زهره

به گزارش تعطیلات رو، ناسا به تازگی از گروهی از دانشمندان خواسته تا دستاوردهای احتمالی از ارسال یک ماموریت بزرگ به سمت سیاره زهره را مورد آنالیز قرار دهند. یکی از گام های اولیه برای طراحی یک ماموریت فضایی که اگر به پایان برسد رویای بسیاری از دانشمندان را محقق خواهد نمود.

اولین گام ها برای طراحی ماموریت پرچمدار سیاره زهره

ماموریت های فضایی رباتیک ناسا در سال های اخیر سوژه های مختلفی را در نقاط مختلف منظومه شمسی کاوش نموده اند. در این میان اما سه سیاره با توجه کمتری روبرو شده اند: غول های یخی منظومه شمسی، یعنی اورانوس و نپتون، که از زمان ویجرها ملاقاتی با آن ها انجام نشده و سیاره زهره.

اکنون ناسا اولین گام ها برای طراحی فضاپیما به قصد کاوش سیاره زهره را شروع نموده است. البته ماموریت پرچمدار زهره تنها سوژه آنالیز متخصصان ناسا نیست. تیم ماموریت پرچمدار زهره تنها یکی از 11 گروهی است که طراحی ماموریت های احتمالی را مورد مطالعه قرار می دهد.

Martha Gilmore، یکی از اعضاء ارشد این گروه، به تازگی جزئیاتی را از اهداف و طراحی احتمالی این فضاپیما منتشر نموده است. طبق صحبت های او یکی از اهداف اصلی این ماموریت احتمالی آنالیز شرایط زیست پذیری سیاره زهره در گذشته خواهد بود.

این ماموریت در دسته ماموریت های پرچمدار ناسا قرار خواهد گرفت. ماموریت هایی که در میان ماموریت های بدون سرنشین ناسا بیشترین بودجه را به خود اختصاص می دهند. در حال حاضر ماموریت اروپا کلیپر یکی از ماموریت های پرچمدار ناسا است که در دست ساخت است و در سال های آینده به سمت اروپا، قمر جذاب سیاره مشتری، ارسال خواهد شد.

این در حالی است که در سال های گذشته دانشمندانی که قصد مطالعه سیاره زهره را داشتند بیشتر روی ماموریت های کم هزینه تر تمرکز نموده بودند. اما اکنون این گروه از دانشمندان در کوشش هستند تا ناسا را برای طراحی و اجرای یک ماموریت پرچمدار به سمت سیاره زهره متقاعد نمایند.

با این وجود هم اما تیم طراحی ماموریت در کوشش است تا با بودجه ای 2 میلیارد دلاری این ماموریت احتمالی را به خاتمه برساند. به خصوص با توجه به این که در دهه 2020 احتمالا رقابت سختی برای دریافت بودجه میان بخش های مختلف ناسا وجود خواهد داشت.

در صورت تایید ماموریت پرچمدار زهره احتمالا با ماموریتی پیچیده روبرو خواهیم بود. فضاپیما از یک مدارگرد اصلی، دو یا چند مدارگرد کوچک تر، دو سطح نشین با عمر کوتاه، یک کاوشگر به شکل بالن و یک سطح نشین اصلی تشکیل خواهد شد.

این فضاپیما از سه جهت زیست پذیری سیاره زهره در گذشته را مورد آنالیز قرار خواهد داد. در مرحله اول دانشمندان به آنالیز تاریخچه آب و دیگر عناصر و مواد معدنی خواهند پرداخت. پرسش دومی که دانشمندان به دنبال یافتن پاسخی برای آن هستند تاریخچه اقلیم سیاره زهره و درک رابطه بین سطح و جو سیاره است. و در نهایت گروه پژوهشی ماموریت پرچمدار زهره کوشش خواهند کرد تا فعالیت های زمین شناختی سیاره زهره و ساختار درونی این سیاره را مورد مطالعه قرار دهند.

پس از انجام مطالعات اولیه برای طراحی ماموریت پرچمدار زهره در نهایت این ناسا و آموزشگاه ملی علوم خواهند بود که تصمیم نهایی را برای اجرایی شدن ماموریت خواهند گرفت. فرایندی که سال ها طول خواهد کشید، اما بدون طی این فرآیند چنین فضاپیمایی هیچ گاه به فضا پرتاب نخواهد شد.

عکس کاور: تصویر فضاپیمای ماژلان از سیاره زهره. ماموریت این فضاپیما در سال 1994 به خاتمه رسید.

Credit: NASA/JPL-Catech

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 20 دی 1398 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 664

به "اولین گام ها برای طراحی ماموریت پرچمدار سیاره زهره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین گام ها برای طراحی ماموریت پرچمدار سیاره زهره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید