ثبت کندوان به عنوان نخستین روستای ایران در لیست برترین دهکده های جهانی گردشگری

به گزارش تعطیلات رو، ایلنا/ براساس خبرهای بدست آمده، ثبت کندوان به عنوان نخستین روستای ایران در لیست برترین دهکده های جهانی گردشگری صورت گرفت.

ثبت کندوان به عنوان نخستین روستای ایران در لیست برترین دهکده های جهانی گردشگری

علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور در مراسم اعلام برترین دهکده های گردشگری در حاشیه بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری و صد و نوزدهمین و صد و بیستمین شورای اجرایی این سازمان که هم اکنون در شهر سمرقند کشور ازبکستان در حال برگزاری است، گفت: روستای کندوان استان آذربایجان شرقی در رقابت با بیش از 200 روستا از کشورهای مختلف توانست در لیست دهکده های جهانی سازمان جهانی گردشگری جای بگیرد.

او اضافه کرد: هشت روستای کشورمان از جمله کندوان آذربایجان شرقی، بیشه لرستان، میمند کرمان، سهیلی قشم، پالنگان کردستان، قاسم آباد گیلان، کندلوس مازندران و ابیانه اصفهان برای شرکت در این رقابت از سوی معاونت گردشگری معرفی شده بودند که از این بین روستای کندوان توانست با کسب امتیازها و شاخصه های لازم در جایگاه روستاهای جهانی ثبت گردد.

به گفته شالبافیان، انتخاب برترین دهکده گردشگری از سال 2021 به وسیله سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) دنبال می گردد و هدف از این اقدام تبدیل گردشگری به محرک توسعه روستایی و رفاه روستاییان است.

معاون گردشگری اعلام نمود: سازمان جهانی گردشگری 9 شاخصه از جمله دارا بودن منابع فرهنگی، ترویج و حفاظت از آن، پایداری مالی، محیطی، اجتماعی، پتانسیل گردشگری و توسعه و یکپارچگی زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت بندی گردشگری و نیز امور بهداشت، ایمنی و امنیت را به عنوان معیارهای انتخاب روستاهای جهانی اعلام نموده است که روستای کندوان توانست امتیاز قابل قبولی را از موارد مذکور کسب کند.

او توضیح داد: تا به امروز 76 روستا از 40 کشور به عنوان برترین دهکده های جهانی گردشگری معرفی شده اند و حالا جمهوری اسلامی ایران نیز با ثبت کندوان در این مجموعه جایگاه ویژه ای دارد.

لازم به ذکر است از مزایای انتخاب شدن به عنوان روستای جهانی میتوان به معرفی در سطح بین المللی به عنوان نمونه ای برجسته از یک مقصد گردشگری روستایی، ارائه گواهی امضا شده به وسیله دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، دارا شدن فضایی برای تبادل تجربیات و آموزش، امکان شرکت در رویدادهای مرتبط با توسعه روستایی و گردشگری و در نهایت معرفی کشور صاحب روستا در ابعاد و زوایای مختلف گردشگری اشاره نمود.

منبع: همگردی
انتشار: 27 مهر 1402 بروزرسانی: 27 مهر 1402 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2361

به "ثبت کندوان به عنوان نخستین روستای ایران در لیست برترین دهکده های جهانی گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت کندوان به عنوان نخستین روستای ایران در لیست برترین دهکده های جهانی گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید