درخواست آموزش و پرورش از پلیس فتا برای جلوگیری از تقلب در امتحانات نهایی

به گزارش تعطیلات رو، مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در پی انتشار پاسخ سؤالات امتحانات نهایی در حین آزمون، درخواست محدود شدن اینترنت حوزه های امتحانی را به وزارت کشور داده است و در تمام حوزه های امتحانی، افرادی تحت عنوان حفاظت آزمون فعالیت می نمایند.

درخواست آموزش و پرورش از پلیس فتا برای جلوگیری از تقلب در امتحانات نهایی

به گزارش فارس، امتحانات نهایی دی ماه از سوم دی آغاز شد؛ این امتحانات از اهمیت ویژه ای برخوردار است چراکه سوابق تحصیلی در کنکور تأثیر 40 درصدی قطعی دارد و در کنار برخی دانش آموزان پایه دوازدهم که درسی را در این ماه امتحان می دهند، داوطلبانی که سابقه تحصیلی ندارند یا می خواهند ایجاد نمایند، در این امتحانات شرکت کردند. بر اساس آمار در امتحانات دی 248 هزار و 903 داوطلب در 1202 حوزه امتحانی، آزمون می دهند.

اولین امتحانات نهایی دانش آموزان روز شنبه سوم دی با امتحان دروس ریاضیات گسسته برای رشته ریاضی و فیزیک، ریاضی 3 برای رشته علوم تجربی و ریاضی و آمار 3 برای رشته های ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی آغاز شد.

در حالی که امتحانات ساعت 10 آغاز می شد برخی کانال ها در فضای مجازی، سؤالات و پاسخ های امتحانات را از ساعت 9:30 منتشر کردند که آنالیز های که مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش نشان داد که این سؤالات و جواب ها اشتباه بود.

اما در ساعت 10:19 یعنی 19 دقیقه بعد از آغاز آزمون، سؤالات و پاسخ سؤالات در برخی کانال ها منتشر شد. همزمان آنالیز ها نشان داد که داوطلبی ساعت 10:12 در حین برگزاری امتحان نهایی ریاضی علوم تجربی، از سؤالات عکس گرفته و ارسال نموده بود. به گفته رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش، این دانش آموز شناسایی شده و تمام نمرات دروس امتحان نهایی اش صفر شد.

در امتحان دوم یعنی تعلیمات دینی 3، پاسخ ها، 10 دقیقه بعد از آغاز آزمون منتشر شد؛ محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در مصاحبه با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در این خصوص گفت: ممکن است، چون داوطب آزاد هم در این امتحانات حضور دارند، برخی از افراد تعمدا در حوزه بیایند، سؤالات را یادداشت نمایند و سریع بیرون بروند ممکن است؛ البته جزو شیوه نامه است که تا نیم ساعت کسی حق بیرون رفتن از حوزه را ندارد منت ها احتمال این را می دهیم و ممکن است این خطا انجام شده باشد.

وی با بیان اینکه در حال رصد هستیم که ریشه این اتفاق چه بوده است یا شاید داوطلبی از ابزار و وسایل تقلب استفاده نموده باشد، اضافه نمود: بعد از نیم ساعت داوطلبان می توانند برگه امتحانی و پاسخ ها را تحویل دهند یعنی سؤالات را نمی توانند بیرون از جلسه ببرند و از حوزه خارج شوند. ولی خب ممکن است سؤالات را در چک نویس یادداشت نموده و بیرون ببرند.

زارعی با تأکید بر اینکه داوطلبان نباید سؤالات را تا سرانجام آزمون بیرون ببرند، ادامه داد: ممکن است داوطلبی قصدش شرکت در امتحان نهایی نباشد بلکه با این هدف ثبت نام نموده باشد که سؤالات را به هر نحوی بیرون ببرد.

امنیت امتحانات نهایی بیشتر می گردد

برخی داوطلبان کنکور نسبت به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور گلایه دارند؛ به خصوص نسبت به عدم امنیت امتحانات معترض هستند. یکی از داوطلبان گفت: اینکه یک عده بتوانند با وسایل تقلب، نمره بالاتر بگیرند، حق نیست و اینگونه حق همه داوطلبان کنکور ضایع می گردد.

وی ادامه داد: معتقدیم که تا آماده شدن بسترهای امتحان نهایی برای جلوگیری از تقلب، باید تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور حذف گردد.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در این خصوص به فارس گفت: برای افزایش امنیت امتحانات درخواست محدودسازی اینترنت را دادیم. چرا که اگر این اتفاق بیفتد بحث انتشار سؤالات انجام نمی گردد. واقعیتش این است که تا کنون می خواستیم مردم آسیب نبینند. به همین جهت خیلی اصرار نداشتیم، ولی می بینیم راهی نیست؛ به همین علت به وزارت کشور درخواست دادیم که اینترنت حوزه های امتحانی محدود گردد و نتوانند انتشار تصاویر را انجام دهند.

وی اضافه نمود: از پلیس فتا درخواست کردیم که این کانال ها را در حین امتحانات رصد نمایند و کسانی که این کانال ها و شبکه ها را مدیریت می نمایند را شناسایی نمایند. بعلاوه کارگروه تقلب قبلا هم بود که فعال تر شده است.

زارعی توضیح داد: با مسؤولیت حراست آموزش و پرورش، فردی به عنوان حفاظت آزمون از سوی حراست در حوزه ها مستقر می گردد؛ قبلا حفاظت از آزمون نبود و برای اولین بار در آزمون دی ماه پیش بینی کردید.

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1401 بروزرسانی: 12 دی 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2251

به "درخواست آموزش و پرورش از پلیس فتا برای جلوگیری از تقلب در امتحانات نهایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست آموزش و پرورش از پلیس فتا برای جلوگیری از تقلب در امتحانات نهایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید