دستیابی به طرح اولیه ساخت نوعی کرم چاله در آزمایشگاه!

به گزارش تعطیلات رو، محققان طرحی را در مطرح نموده اند که در آن می توان بدون جابه جایی فیزیکی ذرات، اطلاعات را منتقل کرد.

دستیابی به طرح اولیه ساخت نوعی کرم چاله در آزمایشگاه!

انسان ها احتمالاً یک گام به ساخت کرم چاله نزدیک تر شده اند؛ چرا که حالا محققی از دانشگاه بریستول طرحی را پیشنهاد نموده است که در آن می توان بدون احتیاج به جابه جایی ذرات، اطلاعات را با یاری درهم تنیدگی کوانتومی از یک نقطه به نقطه ای دیگر منتقل کرد.

حطیم صالح، محقق دانشگاه بریستول و هم بنیان گذار استارتاپ DotQuantum، مدعی است که ایده ای به نام کانترپورتیشن (Counterportation) را ابداع نموده که می تواند اولین نقشه ساخت در جهان برای کرم چاله ها باشد.

در طرح کانترپورتیشن از کیوبیت های کوانتومی برای انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه ای دیگر استفاده می گردد، درحالی که این دو نقطه هرگز با هم تعاملی برقرار نمی نمایند. حطیم صالح می گوید: هرچند کانترپورتیشن به هدف نهایی تله پورتیشن، یعنی انتقال جدا از جسم، دست پیدا می نماید، اما این کار را به طرزی حیرت آور و بدون جابه جایی اطلاعات قابل مشاهده [در میان دو نقطه]انجام می دهد.

کانترپورتیشن شکلی کوانتومی از ارتباطات خلاف واقع (Counterfactual) است که به جابه جایی اطلاعات کوانتومی منجر می گردد. اما چگونه؟ اینجاست که پای نوع خاصی از پل اینشتین-روزن (ER) یا کرم چاله ها به میان می آید. مفروض است که این نوع از کرم چاله ها پیوندی میان اشیای درهم تنیده ایجاد می نمایند.

کرم چاله می تواند واسطی برای محقق سازی کانترپورتیشن باشد

به گفته آقای صالح، این شکل از کرم چاله های محلی می توانند به عنوان واسطی عمل نمایند که کانترپورتیشن در آن ها رخ می دهد. این پل ها معمولاً در مقیاس های بزرگ در نظر گرفته می شدند، اما می توانند در میزان های کوچک هم وجود داشته باشند.

این محقق درباره برنامه آینده خود می گوید: هدف ما برای آینده نزدیک ساخت فیزیکی چنین کرم چاله ای در آزمایشگاه است که بتواند به عنوان سکوی آزمایشی برای سایر نظریه های فیزیک و حتی گرانش کوانتومی استفاده گردد.

بااین حال، برای دستیابی به کانترپورتیشن هنوز به تحقیقات بیشتر و البته دستاورد های تازهی درزمینه رایانش کوانتومی احتیاج است. صالح متذکر می گردد: اگر قرار باشد کانترپورتیشن محقق گردد، باید یک نوع کامپیوتر کوانتومی کاملاً تازه ساخته گردد که احتیاج به تبادل نداشته باشد؛ یعنی ذرات مرتبط با یکدیگر هیچ ذره ای را میان خود مبادله ننمایند.

متأسفانه هنوز با ساخت چنین کامپیوتر هایی فاصله زیادی داریم و درواقع هیچ کس هنوز نمی داند که چطور باید آن ها را ایجاد کرد. نتایج پژوهش حاضر در مجله Quantum Science and Technology چاپ شده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 25 اسفند 1401 بروزرسانی: 25 اسفند 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2287

به "دستیابی به طرح اولیه ساخت نوعی کرم چاله در آزمایشگاه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی به طرح اولیه ساخت نوعی کرم چاله در آزمایشگاه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید