راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه برگ عبایی در خانه

به گزارش تعطیلات رو، برگ عبایی یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است و به همین علت، بسیار محبوب است. تقریبا در خانه بیشتر افرادی که علاقه مند به نگهداری گیاهان آپارتمانی هستند، می توانید برگ عبایی را پیدا کنید. در ادامه با خبرنگاران مگ همراه باشید تا در خصوص این گیاه بیشتر بخوانید و فوت و فن نگهداری از آن را یاد بگیرید.

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه برگ عبایی در خانه

برگ عبایی چیست؟

برگی عبایی یکی از مشهورترین و محبوب ترین گیاهان آپارتمانی با نام علمی Aspidistra elatior است. این گیاه معروفیت خود را مدیون یکی از ویژگی های مهمش یعنی مقاوم زیاد است. این گیاه تقریبا خراب نشدنی است. البته برگ عبایی را در بعضی منطقه ها آب وهوایی که شبیه منطقه بومی گیاه باشد، می توانید در فضای باز هم بکارید و از سرسبزی و انبوه بودن شاخ و برگ های آن لذت ببرید.

این گیاه در برابر بسیاری از بی توجهی هایی که باعث از بین رفتن تعداد زیادی از گیاهان آپارتمانی می گردد مقاوم است؛ مثلا ماندن در سایه برای طولانی مدت. اگر در نگهداری از گیاهان آپارتمانی تجربه ندارید و تازه می خواهید این کار لذت بخش را آغاز کنید، از همین گیاه آغاز کنید و مطمئن باشید که شکست نمی خورید.

برگ های این گیاه رنگ سبز تیره و براق دارند و به سمت پایین خمیده می شوند. طول آن ها به 60 سانتی متر می رسد و عرض برگ ها هم حدود 10 سانتیمتر می گردد.

اگر برگ عبایی را در فضای باز بکارید گاهی اوقات گل های زیبایی به رنگ بنفش و کرم می دهد که این گل ها در نزدیکی پایه گیاه رشد می نمایند. اگر این گیاه در فضای داخلی خانه نگهداری گردد، معمولا گل نمی دهد. گیاه برگ عبایی رشد نسبتا آرامی دارد و فصل بهار برترین فضل برای کاشتن آن است.

جدول اطلاعات کلی در خصوص گیاه برگ عبایی

نام رایجبرگ عبایی
نام علمیAspidistra elatior
نوع گیاه علفی چند ساله
ابعاد60 تا 90 سانتیمتر ارتفاع و 30 تا 60 سانتیمتر عرض
نور خورشید نیمه سایه، سایه
نوع خاکخاک سبک با زهکشی خوب
زمان گل دهی بهار و تابستان
رنگ گل سفید/ بنفش/ کرم
منطقه بومیآسیا

مراقبت از گیاه برگ عبایی

برای کسانی که تجربه و سابقه خوبی در نگهداری از گل ها و گیاهان آپارتمانی ندارند، این گیاه گزینه خوبی برای خرید و نگهداری است. مهم ترین ویژگی برگ عبایی این است که مقاومت زیادی دارد و تقریبا به سختی از بین می رود. کسانی که در نگهداری از تمام گیاهان آپارتمانی شکست خورده اند، معمولا می توانند از پس پرورش و نگهداری این گیاه بربیایند.

این گیاه، همواره سبز است و می تواند محیط های سایه و کم نور را تحمل کند. مثلا برای زیر ایوان یا کنار دیوارهایی که اصلا نور آفتاب نمی گیرند هم انتخاب خوبی است. حشرات نیز معمولا به این گیاه نزدیک نمی شوند و به همین علت به ندرت دچار آفت های رایج گیاهان آپارتمانی می گردد.

نگهداری از این گیاه بسیار راحت است. بعضی از ماه های سال باید به آن کود بدهید و هر زمان که خاک گلدان خشک شد، آن را آبیاری کنید.

با وجود اینکه برگ عبایی نگهداری بسیار راحتی دارد، بعضی افراد اشتباهاتی که در نگهداری از این گیاه انجام می دهد که یکی از آن ها، آب دادن بیش از میزان است. این گیاه دوست ندارد که خاک گلدانش پر از آب گردد. اگر گلدان پر از آب گردد و خاک و ریشه ها برای مدت زیادی در آب بمانند، ریشه گیاه دچار پوسیدگی می گردد.

اشتباه دیگر، کاشتن گیاه یا قرار دادن آن در معرض تابش مستقیم آفتاب است. این گیاه به مراقبت های بسیار کمی احتیاج دارد در نتیجه خیالتان راحت باشد و در مواردی مثل آبیاری یا قرار دادن زیر نور آفتاب زیاده روی نکنید چون نتیجه عکس دارد.

نور

گیاه برگ عبایی را باید دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید. قرار گرفتن این گیاه زیر نور مستقیم آفتاب می تواند باعث سوختن برگ ها یا سفید شدن رنگ آن ها گردد. اگر گیاه برگ عبایی را در فضای داخلی خانه نگهداری می کنید، پنجره جنوبی جای خوبی برای نگهداری از آن است. البته آن را باید با فاصله از پنجره قرار دهید تا نور شدید و مستقیم آفتاب به آن نتابد.

اگر قصد دارید گیاه برگ عبایی را در فضای بیرون از خانه بکارید، باید آن را در محیطی که سایه است و نور مستقیم آفتاب به آن نمی تابد، بکارید. می توانید در فصل هایی که هوای بیرون زیادی سرد نیست، این گیاه را به فضای بیرون از خانه منتقل کنید ولی حواستان باشد که آن را در یک جای آفتاب گیر قرار ندهید.

اگر گلدان در جای آفتاب گیر واقع شده است، در طول روز مراقب باشید که آن را جابه جا کنید.

خاک

گیاه برگ عبایی از نظر نوع خاک هم بسیار مقاوم است و می تواند در انواع خاک دوام بیاورد. البته این خاک از هر نوعی که باشد، باید زهکشی مناسبی داشته باشد. خاک های ارگانیک و غنی که خاصیت خنثی تا کمی اسیدی داشته باشند برترین انتخاب برای نگهداری گیاه برگ عبایی هستند.

این گیاه در فضای باز می تواند در خاک های شنی و حتی رسی رشد نمایند. برای گیاهانی که قرار است در گلدان نگهداری کنید، از خاک های مخلوط گلدانی با کیفیت استاندارد بهره ببرید.

آب

این گیاه تحمل و مقاومت خوبی در برابر خشکی و بی آبی دارد ولی ترجیح می دهد که خاکش میزان کمی رطوبت داشته باشد. گیاه برگ عبایی جوان را مرتب آب بدهید تا جایی که خاک آن همواره رطوبت کمی داشته باشد ولی خیس نگردد. اگر خاک این گلدان برای مدت طولانی در آب بماند، باعث پوسیدن ریشه های گیاه می گردد.

برای گیاهان بزرگ تری که مدت زیادی از کاشت آن ها گذشته، باید گلدان را عمیقا آبیاری کنید و بین هر بار آب دادن، اجازه دهید که چند سانتیمتر از خاک سطح گلدان کاملا خشک گردد. در واقع برترین زمان برای آب دادن به گیاه وقتی است که اگر انگشت خود را به خاک بچسبانید، هیچ رطوبتی در آن حس نکنید.

دمای هوا و رطوبت

گیاه برگ عبایی دمای بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد را ترجیح می دهد. این گیاه در برابر سرما مقاوم نیست و دمای هوای کمتر از10 درجه سانتیگراد می تواند آن را از بین ببرد. پس اگر این گیاه را داخل گلدان می کارید ولی بیرون از فضای منزل نگهداری می کنید حتما قبل از سرد شدن هوا باید آن را به فضای داخل خانه منتقل کنید.

این گیاه رطوبت میانه را دوست دارد البته وجود رطوبت میانه در محیط اطراف این گیاه، برای سلامت و ادامه رشد آن ضروری نیست. اما اگر بتوانید کمی رطوبت برای آن فراهم کنید، گیاه سرحال تری خواهید داشت.

نگهداری از این گلدان در کنار گلدان های دیگر می تواند رطوبت میانه مورد احتیاج گیاه را فراهم کند. قرار دادن یک سینی حاوی سنگریزه و آب در کنار گلدان ها نیز برای تامین رطوبت آن ها روش خوبی است.

کود

در ماه های بهار و تابستان، ماهی یک بار گیاه برگ عبایی را با کودهای مایع چندمنظوره تقویت کنید. برای استفاده از کودها و میزان آن ها، طرز استفاده روز محصول را بخوانید. می توانید در ابتدای بهار از کودهایی بهره ببرید که به مرور زمان داخل خاک پخش می شوند. در ماه های پاییز و زمستان، لازم نیست که به گیاه کود بدهید. کود دادن را حتما بعد از آبیاری گیاه انجام دهید.

انواع گیاه برگ عبایی

این گیاه هم مثل بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیگر، انواع مختلفی دارد که تفاوت های ریز ظاهری دارند.

Variegata

این مدل دارای برگ های دورنگ است؛ برگ های سبز که رگه های سفید دارد.

Asahi

در این مدل، نوک برگ های گیاه با رشد آن، کم کم سفید می شوند.

Hoshi-zora

نام این مدل به معنای آسمان پرستاره است. برگ های سبز این گیاه دارای خال های سفید یا زرد هستند.

Lennons Song

در این مدل برگ های سبز گیاه دارای رگه هایی به رنگ سبز روشن یا سفید هستند.

تکثیر گیاه برگ عبایی

این گیاه را می توانید با تقسیم کردن، به راحتی تکثیر کنید و به عزیزان خود هدیه بدهید. این کار نه تنها باعث می گردد که بتوانید گیاهان خود را بدون هزینه بیشتر کنید یا هدیه هایی برای عزیزان خود تهیه کنید، بلکه مانع از رشد بیش ازحد گیاه می گردد و آن را در میزان مناسب و دلخواه نگه می دارد.

برای تکثیر کردن و درست کردن یک گیاه تازه، میزانی از ریزوم (ساقه زیرزمینی) گیاه را که حداقل دو برگ داشته باشد، جدا کنید. این قسمت جداشده را در یک گلدان دیگر که خاک تازه دارد بکارید. خاک این گلدان تازه باید مرطوب بماند ولی اطمینان حاصل کنید که خاک و گلدان، زهکشی خوبی داشته باشند.

علاوه بر این باید محیطی گرم برای گیاه تازه فراهم کنید ولی نباید آن را در زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید. وقتی متوجه رویش انشعابات تازه در گیاه شدید، به این معنا است که گیاه تازه شما ریشه زده و به مقاومت خوبی رسیده است. از این مرحله به بعد می توانید مثل مثل یک گیاه مقاوم و بالغ با آن رفتار کنید.

انتخاب و تعویض گلدان

اگر گیاه برگ عبایی را در گلدان می کارید باید از گدان هایی بهره ببرید که سوراخ های زهکشی بزرگی داشته باشند. گلدان های سفالی بدون لعاب هم انتخاب مناسبی برای کاشت این گیاه هستند چون این گلدان ها باعث می شوند که رطوبت اضافه به وسیله دیواره ها به بیرون از گلدان راهنمایی گردد.

برای آغاز از گلدانی بهره ببرید که کمی بزرگتر از ریشه ها باشد. این گیاه رشد بسیار آرامی دارد و مطمئن باشید که تا مدت ها احتیاجی به تعویض گلدان نیست و ریشه ها بزرگ تر از گلدان نمی شوند.

اگر متوجه شدید که ریشه ها از خاک یا از سوراخ های ته گلدان بیرون زده اند، زمان آن رسیده که گلدان را تعویض کنید و گیاه برگ عبایی را در یک گلدان بزرگ تر بکارید. ممکن است 3 تا 5 سال احتیاجی به تعویض گلدان برگ عبایی نباشد. برترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه در فصل بهار است. به آرامی گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید و آن را در همان عمق در یک گلدان تازه که خاک تازه دارد بکارید.

آفت های رایج

گیاه برگ عبایی معمولا دچار آفت ها و بیماری های رایج گیاهان آپارتمانی نمی گردد؛ به خصوص اگر آن را در محیط طبیعی خودش نگهداری کنید. اگر آن را در فضای داخلی خانه نگهداری می کنید ممکن است دچار آفت های رایج گیاهان آپارتمانی مثلا شپشک و شپشک آردی گردد.

شستن برگ ها می تواند روشی برای رهایی گیاه از آفت ها باشد. اگر میزان ابتلای گیاه به آفت بسیار زیاد است، می توانید آفت را با یاری صابون ها یا اسپری های مخصوص دفع آفات از بین ببرید.

مسائل رایج گیاه برگ عبایی

گیاه برگ عبایی بسیار مقاوم است و معمولا دچار مسائل متعدد نمی گردد به خصوص اگر آن را در محیطی شبیه به منطقه بومی اش نگهداری کنید. اگر محیط برای نگهداری گیاه مناسب نباشد معمولا برگ عبایی دچار مسائل زیر می گردد:

قهوه ای شدن نوک برگ ها

قهوه ای شدن نوک برگ ها معمولا ناشی از کم آب دادن یا زیاد آب دادن به گیاه است. این مشکل بیشتر از همه زمانی ایجاد می گردد که گیاه را در گلدان نگهداری می کنید. قبل از آب دادن به گیاه همواره خاک آن را آنالیز کنید. همواره قبل از آب دادن به گیاه منتظر بمانید که چند سانتی متر از سطح خاک کاملا خشک گردد. اطمینان حاصل کنید که آب اضافی گلدان از سوراخ های زیر آن خارج می گردد و آبی داخل گلدان باقی نمی ماند.

قهوه ای شدن برگ ها

گاهی اوقات تمام برگ یا بخشی از آن قهوه ای رنگ می گردد. این مشکل ممکن است نتیجه قرار گرفتن زیر نور مستقیم آفتاب باشد. گلدان را در جایی بگذارید که در تمام طول روز، هرگز آفتاب مستقیم به آن نتابد. اگر ضروری است جای آن را مرتب تغییر بدهید.

وزش باد از وسایل گرمایشی و سرمایشی و همین طور هوای سرد داخل خانه می تواند باعث قهوه ای شدن رنگ برگ ها گردد. گلدان را باید در جایی نگهداری کنید که در معرض گرمای زیاد یا سرمای زیاد قرار نگیرد.

پرسش و پاسخ در خصوص نگهداری از گیاه برگ عبایی

آیا گیاه برگ عبایی به نور خورشید احتیاج دارد؟

گیاه برگ عبایی باید دور از تابش مستقیم نور آفتاب نگهداری گردد. البته این گیاه برای رشد بهتر به نور احتیاج دارد ولی این نور باید غیرمستقیم باشد.

آیا نگهداری از گیاه برگ عبایی راحت است؟

نگهداری از این گیاه زحمت زیادی ندارد و به راحتی می توانید مراقب آن باشید. خود گیاه هم مقاوم است و اگر در نگهداری از گیاهان آپارتمانی تازه کار هستید، معمولا با نگهداری این گیاه مسئله ای نخواهید داشت.

رشد گیاه برگ عبایی چقدر است؟

گیاه برگ عبایی رشد بسیار آرامی دارد و چند سال طول می کشد تا به بیشترین میزان خود برسد.

جمع بندی

گیاه برگ عبایی یکی از راحت ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری و تکثیر است. این گیاه در برابر کمبود نور و حتی خشکی، مقاومت زیادی دارد و احتیاجی به تابش نور مستقیم آفتاب ندارد. به همین علت برای نگهداری در خانه های آپارتمانی که کم نور هستند، انتخاب خوبی است.

منبع: Thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1963

به "راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه برگ عبایی در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه برگ عبایی در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید