رباط رشتی عقدا به خوش طرحی در اجرا و بزرگی شهره است

به گزارش تعطیلات رو، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، رباط رشتی عقدا به خوش طرحی در اجرا و بزرگی شهره است.

رباط رشتی عقدا به خوش طرحی در اجرا و بزرگی شهره است

این رباط یا کاروانسرای بزرگ و خوش طرح که در عهد قاجار از آجر بنا شده، از آثاری است که به شکل و ترتیب کاروانسراهای شاه عباسی معین شده است. واقف و بانی آن حاج ابوالقاسم رشتی ذکر شده که از تجار مشهور عصر خود بوده و به جز یزد در بلاد دیگر هم معروفیت دارد.

این کاروانسرا با آب انباری که در برابرش ساخته شده، مجموعه زیبایی را تشکیل می دهد که بدون شک کار معمارانی است که از دسته کاروانسراهای نوع زواره الهام گرفته اند. البته، طرح کلی بنا از نوع کلی کاروانسراهای عهد صفوی است. کاروانسرا و آب رشتی عقدا در شهرستان اردکان و در ورودی شهر عقدا قرار دارند.

حاجی ابوالقاسم تاجر رشتی از تجار یزدی و بانی آثار متعدد (حدود سال 1255 هجری قمری) این کاروانسرا را در سال 1262 هجری قمری بنا کرد. بنای این کاروانسرا از آجر و دارای بادگیری دو طبقه است. در هر بدنه این بنا، هفت صفه به قرینه ساخته شده که صفه میانی بزرگتر و شاه نشین آن محسوب می گردد. صفه های دیگر هر یک به اتاقی راه دارد و در پشت اتاق ها، راهروهای اصطبل قرار گرفته است. در چهار گوشه بنا، چهار مدخل به قرینه ساخته شده است.

روبروی کاروانسرا در آن طرف جاده، آب انبار واقع شده است که ساختمان آن آجری است و بر سر در ورودی آن، دو صفه جهت استراحت عابرین ساخته شده است. بادگیر آجری زیبا و دو طبقه این رباط از شاخصه های برجسته معماری این اثر است. این رباط به شماره 2298 در فروردین 1387‬ در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1402 بروزرسانی: 6 مهر 1402 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2359

به "رباط رشتی عقدا به خوش طرحی در اجرا و بزرگی شهره است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباط رشتی عقدا به خوش طرحی در اجرا و بزرگی شهره است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید