سوخت زیستی توسعه می یابد

به گزارش تعطیلات رو، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، سوخت زیستی نوعی از سوخت است که از منابع زیست توده یا بیومس به وجود می آید. این به آن معناست که ماهیت سوخت زیستی به گیاهان برمی گردد و همین امر موجب تجدیدپذیر بودن آن می گردد.

سوخت زیستی توسعه می یابد

منبع اصلی انرژی در زیست توده ها انرژی خورشید است که طی فرآیند فوتوسنتز در گیاه ذخیره می گردد. این انرژی ذخیره شده در گیاهان و زیست توده ها می تواند طی فرایندهای مختلف حرارتی، تبدیل شیمیایی و تبدیل بیوشیمیایی به انرژی قابل استفاده برای انسان تبدیل گردد.

بحران انرژی و آثار زیست محیطی آن اقبال عمومی کشورها به استفاده از سوخت های فسیلی را کم نموده است و دولت ها به سمت فراوری و صنعتی کردن سوخت های زیستی در حال حرکت هستند. سوخت هایی که به صورت جامد، مایع و گاز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ضرورت استفاده از این سوخت ها، به مقدار ای است که علاوه بر حفظ محیط زیست، با توجه به مصرف بالای سوخت در کشور، یاری موثری به مسئولان در زمینه کنترل مصرف سوخت های فعلی خواهد نمود.

اگرچه بالغ بر 70 سال است که کشورها به سمت توسعه این نوع سوخت و جایگزینی آن با سوخت های فسیلی رفته اند اما زمینه های بهره وری این سوخت در کشور هنوز با آن شرایط آرمانی فاصله بسیاری دارد.

از آنجایی که ذخیره سوخت های فسیلی کشور از جمله نفت، سالانه در حال کاهش است و این شرایط، آینده سال های دور کشور را با مسائل بسیاری روبرو می سازد اهمیت استفاده از این سوخت ها را بیشتر می نماید.

از همین رو، توسعه سوخت های زیستی، علاوه بر کاهش آلودگی هوای شهرها، زمینه را برای آینده مالی بهتر فراهم نموده و پشتوانه صرف به نفت را کاهش می دهد.

بعلاوه سبب می گردد تا مصرف سوخت در کشور فرایند بهینه ای را در پیش بگیرد چرا که در حال حاضر ایران یکی از کشورهایی با مصرف سوخت و انرژی بسیار بالایی است که این شاخص نمی تواند با رشد مالی، توسعه برنامه های حافظ محیط زیست و فرایند توسعه کلان کشور هم راستا باشد.

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از حامیان توسعه و ترویج استفاده از سوخت های زیستی در کشور است تا با مجموعه ای از فعالیت ها، زیان های جبران ناپذیر سوخت های فسیلی روی اقتصاد کشور، سلامت انسان و محیط زیست را کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1979

به "سوخت زیستی توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوخت زیستی توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید