شیرقلعه شهمیرزاد، نگین شهر نمونه گردشگری

دژی بر بلندای کوه و محصور بین 2 رشته کوه به نام شیر قلعه بعد از گذشت سده ها هنوز محکم و پابرجاست، تا یادآور سبک معماری دوران پیش از اسلام و نشان از قدمت شهمیرزاد و نمادی از هویت و اصالت ایران زمین باشد.

شیرقلعه شهمیرزاد، نگین شهر نمونه گردشگری

لذت بخشترین تجربه سفر را با دور زمین تجربه کنید.

شیر قلعه در فاصله سه کیلومتری شمال غرب شهمیرزاد در شهرستان مهدیشهر واقع شده و دسترسی به آن نیازمند کمی کوهپیمایی است.

شیر قلعه شهمیرزاد از پناهگاه های مستحکم اسپهبدان طبرستان بوده و بر اساس مطالعات باستان شناسی دارای زیرساخت دوره اشکانی و ساسانی است، دوگانگی ملات به کار رفته در معماری شیر قلعه و نیز ساخت و سازهای جدید بیانگر بازسازی و مرمت آن در دوران اسلامی است.

این قلعه در گذشته برای حفاظت راه انشعابی از بزرگراه ابریشم، احداث شده بود و در قرن پنجم و ششم، اسماعیلی مذهبان که مرکز آنان قلعه الموت قزوین بود، از این قلعه استفاده می کردند و به روایتی برای تامین آب تونلی زیرزمینی از قلعه به چشمه حفر شده بود تا از گزند دشمنان در امان بمانند.

اگر برای دیدن شیر قلعه به شهمیرزاد سفر کنید، در چهار گوشه قلعه چهار برج مدور دیده می گردد و تعیین است که در ساخت دژ از سنگهای صخره ای همان کوه استفاده شده و دارای یک دروازه واقع در ضلع جنوبی است.

برج های دژکهن شهمیرزاد، دارای ابعاد منظمی نیستند و همچنین ارتفاع آنها به دلیل ناهمواری سطح کوه یکسان نیست.

فضاهای داخلی شیر قلعه شهمیرزاد اکنون پس از گذشت قرن ها در زیر خاک مدفون شده، ولی دیوارها، برج و باروهای آن نسبتا سالم مانده است و آنچه باعث استحکام بی نظیر این قلعه شده، استفاده از ملاتی متشکل از ملات ساروج، آهک خاکستر و ماسه بادی است.

آنچه که امروز بر جذابیت تماشای این قلعه نظامی می افزاید تماشای زیبایی های شهر نمونه گردشگری شهمیرزاد از ارتفاع است گویی تمام شهر در تسلط چشمان هست و جز لکه های سبز رنگ در کف آسمان آبی چیز دیگری به چشم نمی خورد.

زیبایی های این قلعه تنها به چشم اندازهایش محدود نمی گردد و در پایین قلعه چشمه های متعددی از جمله سر چشمه (شیخ چشمه سر) و هفت چشمه واقع شده است که یک مقصد گردشگری برای گردشگران محسوب می گردد.

شیر قلعه شهمیرزاد از لحاظ ساخت شبیه به قلعه ساروی بزرگ، قلعه ساروی کوچک و قلعه وهل است و به عنوان یکی از مهم ترین و جذاب ترین قلاع منطقه باستانی قومس مطرح می گردد و طبیعت زیبا و آب و هوای ییلاقی این ناحیه نیز بر جذابیت آن افزوده است .

شیرقلعه شهمیرزاد، پنجم آذر 1380 با شماره 4427 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 16 شهریور 1398 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 326

به "شیرقلعه شهمیرزاد، نگین شهر نمونه گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیرقلعه شهمیرزاد، نگین شهر نمونه گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید