ظرفیت غار های مراغه مغفول مانده است

به گزارش تعطیلات رو، رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه گفت: این شهرستان به لحاظ برخورداری همزمان از غار های آبی، یخ ساز، تمدنی و طبقاتی در سطح آذربایجان شرقی منحصربفرد محسوب می گردد، اما ظرفیت آن ها در زمینه مختلف مغفول مانده است.

ظرفیت غار های مراغه مغفول مانده است

غلامرضا زارع گفت: غار های این شهرستان از لحاظ مخازن آب های زیرزمینی، تنوع زیستی، تاریخی و باستان شناسی، مطالعات اقلیم شناسی دیرینه، ورزشی و طبیعت گردی حایز اهمیت هستند، اما کمتر مورد توجه قرار گرفته اند.

وی غار چیبینلو یا محسن آباد را به لحاظ تاریخی و یخ ساز بودن آن و بعلاوه غار چاوان را از لحاظ تمدنی مهم دانست و اعلام کرد: غارنوردی امروزه به عنوان یک ورزش مهیج هواداران بسیاری در میان جوانان و طبیعت گردان دارد، اما به ظرفیت مراغه در این زمینه چندان توجه نشده است.

وی بعلاوه غار هامپوئیل را به علت طبقاتی بودن، وجود آب در سطوح زیرین و عمق چاه هایش بسیار مجذوب کننده خواند و افزود: این غار جزو منحصربه فردترین غار های کشور به شمار می رود و دارای آثار تمدنی است.

به گفته رئیس اداره محیط زیست مراغه در نزدیکی غار هامپوئیل و روستای تازه کند، غار دیگری نیز وجود دارد که آهکی و دارای آثار تمدنی است و نام مشخصی ندارد.

زارع غار قره ناز مراغه را به علت وجود منابع آبی و تغذیه آب های زیرزمینی حائز اهمیت دانست و افزود: آب این غار بر اساس نتایج آزمایش ها سالم و قابل شرب است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه اعلام کرد: قسمت شمالی این شهرستان به ویژه قسمت شمالی سد علویان تا روستای یایشهری ظرفیت ایجاد غار های دست کند مثل کندوان را دارد و در گذشته نیز تعدادی از این غار ها از سوی مردم محلی ایجاد شده و برای انبار محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است.

زارع با تاکید بر اینکه این غار ها در سازه های آتشفشانی سهند قابلیت کنده کاری دارد، اعلام کرد: از این ظرفیت به ویژه در روستای یایشهری می توان برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی استفاده کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه با اشاره به اینکه دبیری کارگروه غار های کشور را سازمان حفاظت محیط زیست بر عهده دارد، اعلام کرد: غار های مراغه قبل از هر نوع بهره برداری به مطالعه احتیاج دارد و سال جاری برای آن اعتباری در نظر گرفته می گردد.

زارع بعلاوه در پاسخ به این سئوال که کدامیک از غار های مراغه ظرفیت تبدیل شدن به ژئوسایت ملی و بین المللی را دارد، گفت: غار هامپوئیل مراغه در سطح ملی مطرح است و می تواند به ژئوسایت تبدیل گردد.

وی ادامه داد: غار محسن آباد نیز به ژئوسایت پیشنهادی گویجه قلعه نزدیک است و با توجه به ظرفیت طبیعی و یخ ساز بودنش می تواند به عنوان یک ژئوسایت ملی و بین المللی مطرح گردد.

وی به وجود آب قابل توجه در داخل غار قره ناز این شهرستان اشاره و اعلام کرد: این غار در زمینه غواصی در آب می تواند به یک ژئوسایت ویژه تبدیل گردد و دارای مجذوب کنندهیت های منحصربفردی است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه با تاکید بر تشکیل کارگروه غارنوردی در این شهرستان اعلام کرد: فعالیت مستمر این کارگروه می تواند در زمینه شناسایی و معرفی مستمر غار های مراغه مفید باشد.

زارع ادامه داد: بدون شک غار های زیادی در جنوب شرقی مراغه و پایین دست سراجو وجود دارد که از لحاظ زمین شناسی دارای اهمیت می باشد، زیرا در این منطقه ریزش های متفاوت به علت شرایط تکتونیکی وجود دارد و مطالعه در آن منطقه لازم است.

تعداد غار های شناسایی شده در کشور اکنون حدود سه هزار مورد است که بعضی از آن ها به علت ویژگی های خاص دارای معروفیت دنیای هستند.

به عنوان نمونه غار علی سرد یا علیصدر همدان یکی از غار های طولانی است که جاذبه گردشگری فراوانی دارد و غار پراو در کرمانشاه با 26 چاه عمودی در رده 237 دنیا قرار گرفته است.

گونه های اندمیک غارزی یا وابسته به غار در ایران نیز شامل ماهی کور، سمندر، 51 گونه خفاش، خرس، پلنگ و گونه های متعددی از حشرات می باشد.

در بسیاری از کشور ها نهاد هایی مسئولیت سیاست گذاری و نظارت و حفاظت از غار ها را بر عهده دارند و این مسئولیت در کشورمان بر عهده کارگروهی است که از نمایندگان نهاد های مرتبط دولتی و غیردولتی تشکیل شده و دبیرخانه آن در سازمان حفاظت محیط زیست مستقر است.

این کارگروه به استناد تصویب نامه هیئت وزیران تشکیل شده است و مدیریت غار های کشور را بر عهده دارد؛ کارگروهی که با توجه به ظرفیت های طبیعی مراغه باید در این شهرستان نیز فعال شده و در خصوص شناسایی و حفاظت از غار ها وارد عمل گردد.

خبرنگاران آذربایجان شرقی تبریز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 مهر 1401 بروزرسانی: 4 مهر 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2209

به "ظرفیت غار های مراغه مغفول مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت غار های مراغه مغفول مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید