فضاپیمای چانگای 5 چین با نمونههای ماه به زمین بازگشت

به گزارش تعطیلات رو، پیچیده ترین و چالش برانگیزترین ماجراجویی فضایی چین، مأموریت رباتیک ماه چانگ ای 5 (Change 5) با نمونه های جمع آوری شده از سطح ماه با موفقیت به زمین بازگشت.

فضاپیمای چانگای 5 چین با نمونههای ماه به زمین بازگشت

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) در بیانیه ای خاطرنشان کرد که حدود ساعت 2 بامداد به وقت پکن (21:30 به وقت تهران) کپسول ورود مجدد چانگ ای 5 به محل فرود از پیش مشخص شده خود در سیزیوانگ (Siziwang) در منطقه خودمختار مغولستان داخلی به زمین نشست. طبق اعلام این آژانس تیم بازیابی پردازش اولیه کپسول را انجام می دهد و سپس آن را با استفاده از هواپیما آن پکن منتقل می نمایند تا توسط محفظه ای که نمونه های ماه را در خود نگه داری می نماید باز گردد.

فرآیند ورود مجدد و فرود از ساعت 1 بامداد به وقت پکن آغاز شد که کنترل نماینده های مأمویریت داده های ناوبری با دقت بالا را به مجموعه کپسول-مدارگرد-ورود مجدد در اطراف زمین، بارگذاری کردند. سپس کپسول در حدود 5000 کیلومتری از مدارگرد جدا و شد و آغاز به پایین آمدن به سمت زمین کرد تا با سرعت 11.2 کیلومتر بر ثانیه وارد جو گردد و با یک مرحله خروج و بازگشت دوباره به جو سرعت خود را به حردود 7.9 کیلومتر بر ثانیه رساند.

این کپسول در ارتفاع حدود 10 کیلومتری چترهای خود را باز کرد تا به آرامی بر سطح زمین فرد بیاید. در نهایت کارکنان بازیابی کپسول که از مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan به منطقه اعزام شده اند با بالگرد و خودروهای بیراهه نورد، خود را به محل فرود کپسول رساندند تا آن را بازیابی نمایند.

با فرود پیروزیت آمیز، عملیات 23 روزه چانگ ای 5 پیروز شد برای نخستین بار در بیش از 40 سال گذشته، نمونه هایی از ماه را به زمین بیاورد و چین را پس از آمریکا و شوروی سابق (روسیه قعلی) به سومین کشوری تبدیل کرد که چنین کاری انجام می دهد.

در گام بعدی، نمونه های مهروموم شده برای آزمایش و آنالیز به آزمایشگاه های ویژه ای منتقل می شوند تا دانشمندان بتوانند ترکیب، ساختار و خصوصیات این مواد فرازمینی را مشخص نمایند. موادی که اطلاعات آن ها می تواند داده هایی درباره تاریخچه ماه و منظومه شمسی در اختیار دانشمندان قرار دهد.

نکته جالب توجه آن است که طبق گفته بعضی منابع نزدیک به تیم مأموریت، بخش خاصی از نمونه ها هم برای افزایش آگاهی علمی در میان مردم، به ویژه نسل های جوان، در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

چانگ ای 5 که در تاریخ 4 آذر توسط موشک سنگین لانگ مارچ 5 پرتاب شد، بزرگترین و پیشرفته ترین کاوشگر ماه است که چین به ماه فرستاد. این مأموریت از 4 جزء اصلی مدارگرد، ماه نشین، صعودگر و کپسول ورود مجدد تشکیل شده بود. اندکی پس از ورود مجموعه به مدار ماه، ماه نشین پس از فرود بر ماه، ضمن جمع آوری نمونه ها پرچم چین را هم در ماه برافراشت.

این کاوشگر مأموریت خود را در منطقه مانز رامکر (Mons Rümker) از اقیانوس طوفان ها (Oceanus Procellarum) ماه انجام داد و طی آن نمونه هایی را از سطح و زیرسطح ماه تا عمق 2 متری جمع آوری کرد. اما علاوه بر جمع آوری نمونه، مأموریت چانگ ای 5 همچنین بستری برای آزمایش دانش و فناوری چین در زمینه مأموریت های اعماق فضا بود.

عکس کاور: نمایی از محل فرود کپسول چانگ ای 5 چین حاوی نمونه های سطح و زیرسطح ماه

Credit: CGTN

منبع: China Daily

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1451

به "فضاپیمای چانگای 5 چین با نمونههای ماه به زمین بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای چانگای 5 چین با نمونههای ماه به زمین بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید