هشدار قرمز هواشناسی برای 8 استان ؛سیل و سرما در راه است

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران : سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به استان های ساحلی دریای خزر، غرب و شمال غرب اطلاع داد و نسبت به خسارت به محصولات کشاورزی در 8 استان هشدار صادر کرد.

هشدار قرمز هواشناسی برای 8 استان ؛سیل و سرما در راه است

به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در بیشتر منطقه ها کشور جو پایداری حاکم است. از اواخر وقت فردا دوشنبه به تدریج با شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان های گیلان، مازندران و اردبیل بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد و کاهش محسوس دما پیش بینی شده است.

این شرایط روزهای سه شنبه تا پنجشنبه علاوه بر منطقه ها ذکر شده برای شمال استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی انتظار می رود.

طی روزهای دوشنبه تا پنجشنبه دمای هوا در نوار شمالی کشور به ویژه استان های اردبیل، گیلان و مازندران بین 8 تا 15 درجه کاهش می یابد. بعلاوه طی سه روز آینده در برخی ساعات در نوار شرقی کشور به ویژه در منطقه زابل و روزهای سه شنبه و چهارشنبه در نوار غربی کشور وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک روی می دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روزهای سه شنبه و چهارشنبه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب برای ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان و ارتفاعات شرق هرمزگان رشد ابرهای همرَفتی، رگبار و رعدوبرق پراکنده و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می گردد.

توصیف سامانه اول: نفوذ و فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: بعدازظهر دوشنبه 1401/06/14

زمان سرانجام: آدینه 1401/06/18

نوع مخاطره: رگبار باران، وزش باد شدید موقت، رعدوبرق و کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/06/14: گیلان، شرق اردبیل و غرب مازندران،

سه شنبه 1401/06/15: گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، شمال آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی.

چهارشنبه 1401/06/16: گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شمال زنجان و شمال کردستان.

پنج شنبه 1401/06/17: اردبیل، گیلان، شمال آذربایجان شرقی، مازندران و گلستان.

آدینه 1401/06/18: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و شمال آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، اختلال در تردد، احتمال صاعقه، احتمال آب گرفتگی معابر بطور محلی، احتمال آسیب به سازه های موقت

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل ها و عدم توقف در حاشیه رودخانه ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، اقدامات پیشگیرانه از خسارت در فعالیت های کشاورزی.

توصیف سامانه دوم: حاکمیت بادهای گرم جنوبی

نوع مخاطره: تداوم هوای گرم

منطقه اثر: اردبیل، گلستان، گیلان، مازندران

اثر مخاطره: افزایش مصرف در حامل های انرژی، احتمال گرمازدگی، احتمال آسیب به صنعت کشاورزی، احتمال خسارت به سازه های موقت و افزایش پتانسیل آتش سوزی در عرصه جنگل ها و مراتع

توصیه: مدیریت در مصرف حامل های انرژی و مصرف بهینه، پرهیز از حضور در فضای باز بویژه در ساعات گرم روز و اطمینان از خاموش بودن آتش هنگام ترک جنگل.

توصیف سامانه سوم: افزایش شیو فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در منطقه ها مستعد گردوخاک و نفوذ گردوغبار

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/06/13: شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی، جنوب غرب کردستان، غرب کرمانشاه، ایلام، خوزستان و شمال بوشهر.

دوشنبه 1401/06/14: نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب غرب کردستان، نیمه غربی کرمانشاه، ایلام، خوزستان، شمال بوشهر و غرب لرستان.

سه شنبه 1401/06/15: شرق خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، جنوب غرب آذربایجان غربی، غرب کردستان، غرب کرمانشاه، ایلام، خوزستان، جنوب غرب لرستان و شمال بوشهر.

چهارشنبه 1401/06/16: نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی خراسان رضوی، جنوب سمنان، نیمه جنوبی آذربایجان غربی، غرب کردستان، غرب کرمانشاه، ایلام، خوزستان، جنوب غرب لرستان و شمال بوشهر

اثر مخاطره: احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال شکستن درختان کهن سال، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار

توصیه: عدم حضور افراد در فضای باز، بویژه اشخاص آسیب پذیر، پایش شاخص آلودگی به وسیله دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کاره و استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها.

*توصیف سامانه: نفوذ و فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: بعدازظهر دوشنبه 1401/06/14

زمان سرانجام: اواخر وقت چهارشنبه 1401/06/16

نوع مخاطره: بارش باران، در برخی ساعات با رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و کاهش محسوس دما

منطقه اثر: اردبیل، گیلان، مازندران

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی

توصیه: تسریع در برداشت تاکستان های انگور در منطقه مشگین شهر و انتقال به انبار، تسریع در برداشت شالیزارهای برنج و انتقال به مکان های مسقف یا کارخانه جات برنجکوبی، انتقال یا پوشش مناسب شلتوک های جمع آوری شده در کارخانه جات برنجکوبی، کنترل دهانه خروجی کرت های شالیزاری (باز یا بسته کردن) در مزارع رسیده برنج به منظور زهکشی و جلوگیری از ماندآبی، عدم محلول پاشی مزارع و باغات با توجه به وقوع بارش.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع موج

زمان آغاز: پیش از ظهر دوشنبه 1401/06/14

زمان سرانجام: ظهر چهارشنبه 1401/06/16

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در ساحل 1.5 متر و در فراساحل 2.5 متر

منطقه اثر: دریای خزر، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران و گلستان

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی، اختلال در تردد های دریایی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و سبک و تفریحی.

توصیه: پرهیز از شنا، محدودیت فعالیت های دریایی ازجمله فعالیت های تفریحی، تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی، تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1401 بروزرسانی: 14 شهریور 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2197

به "هشدار قرمز هواشناسی برای 8 استان ؛سیل و سرما در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار قرمز هواشناسی برای 8 استان ؛سیل و سرما در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید