چرا استقلال تیم متفاوتی است؟

به گزارش تعطیلات رو، هفته سوم رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در مرحله گروهی از شب گذشته با بازی سه نماینده ایران آغاز شده و امشب هم آخرین نماینده ایران یعنی استقلال به مصاف الدحیل می رود تا تکلیف بازی های دور رفت این مرحله معین گردد. فارغ از نتایجی که در هفته سوم به دست آمده یا امشب رقم می خورد، شرایط برای نمایندگان ایران در این دوره از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا متفاوت است.

چرا استقلال تیم متفاوتی است؟

برای سه تیم دیگر به کنار، این تفاوت برای استقلال به طور تعیین تری نمایان است. در این مطلب با اشاره به آماری که پیش از آغاز هفته سوم به دست آمده، آنالیز می گردد که چرا استقلال در این دوره از رقابت های لیگ قهرمانان یا به عبارت دقیق تر در دو هفته نخست این بازی ها برترین تیم تورنمنت بوده و توانسته نظر مثبت بسیاری از منتقدان را به دست بیاورد. این آمار بدون درنظرگرفتن بازی های هفته سوم است و اگر جایی به غیر از استقلال از تیم یا تیم های دیگر صحبتی به میان آمده، کارنامه آن ها بعد از انجام دو بازی مورد آنالیز قرار گرفته تا مقایسه دقیق تری با شرایط استقلال انجام شده گردد.

بهترین خط حمله

شاید این مورد مهم ترین فاکتوری بوده که بازی های استقلال را زیر ذره بین برده است. تیم فرهاد مجیدی بعد از دو بازی پیروز به زدن هشت گل شده است. یعنی دو برابر بیشتر از نزدیک ترین تعقیب نماینده هایش در این راستا. پنج گل در بازی نخست و سه گل در بازی دوم برابر الشرطه، نشان دهنده عطش بالای بازیکنان استقلال برای رسیدن به دروازه رقیب است.

نکته دیگری که در همین زمینه می گنجد، شرایط گل زنان استقلال در دو بازی نخست است. در بین گل زنان برتر این دوره نام چهار بازیکن دوگله استقلال دیده می گردد که از نظر تنوع درخور توجه است: دیاباته و مهدی قایدی به عنوان مهاجم، فرشید اسماعیلی به عنوان هافبک و محمد نادری به عنوان مدافع، گل زنان استقلال در دو بازی نخست بوده اند که هر کدام پیروز شده اند دو بار دروازه رقبا را باز نمایند.

تنوع در ضربه زنی به سمت دروازه

برای پرداختن به دومین نقطه قوت استقلال در دو بازی قبلی ابتدا باید به تعداد ضربه به سمت دروازه بازیکنان استقلال پرداخت. این تیم بعد از الدحیل، رقیب امشبش، که توانسته 42 بار به سمت دروازه رقبا شوت بزند، 32 بار به سمت دروازه رقیب ضربه زده و در رده دوم این رده بندی، پشت سر الدحیل ایستاده است.

نکته متفاوت، اما اینکه آن قدر بازیکنان مختلفی از استقلال در این دو بازی به سمت دروازه رقیب ضربه زده اند که هیچ کدام از آن ها در بین 10 بازیکنی که بیشترین ضربه را به سمت دروازه رقیب در دو بازی نخست لیگ قهرمانان زده اند، قرار نگرفته اند. میشل اولونگا و معز علی از الدحیل هرکدام به ترتیب 13 و هشت ضربه داشته و در رده اول و دوم از این حیث قرار گرفته اند، ولی هیچ یک از بازیکنان استقلال با وجود آنکه این تیم در رده دوم از این حیث واقع شده است، نتوانسته اند پنج ضربه هم به سمت دروازه بزنند! این مورد به خوبی بیانگر تنوع حملات انجام شده استقلال در لیگ قهرمانان است و نشان می دهد بازیکنان مختلفی در فاز هجومی این تیم درگیر شده اند.

دقت در تمام نمایندگی

شاید موردی که کمتر درباره استقلال مورد توجه قرار گرفته، ولی برگ برنده اصلی آن ها تا به اینجاست، همین فاکتور باشد. بازیکنان این تیم یا در چارچوب رقبا ضربه نزده اند یا وقتی زده اند آن را تبدیل به گل نموده اند؛ البته نه همه آن ها بلکه 81 درصد از موقعیت های در چارچوب را تبدیل به گل نموده اند. از این حیث هیچ تیمی در آسیا حتی به استقلال نزدیک هم نشده است. بعد از دو بازی، استقلال تاجیکستان نزدیک ترین تعقیب نماینده استقلال ایران در این فاز بوده که تنها پیروز به ثبت آمار 27 درصد شده است!

این موضوع به خوبی تفاوت کار استقلال با سایر تیم ها، دست کم در این بخش را نشان می دهد. در همین زمینه البته می توان دو بازیکن استقلال را زیر ذره بین برد که بیشترین نقش را در ایجاد موقعیت برای تیم داشته اند. هروویه میلیچ و مهدی قایدی، هر کدام با شش ایجاد موقعیت برای استقلال، بهترین کارنامه را در باشگاه خودی دارند و نامشان در رده چهارم بازیکنانی قرار می گیرد که بعد از دو بازی پیروز به ثبت چنین عدد قابل توجهی شده اند.

مسعود فرمانده میدان

شاید بازیکنانی که در استقلال در این دو بازی توانسته اند گل زنی نمایند خیلی مورد توجه قرار گرفته باشند؛ از جمله فرشید اسماعیلی و مهدی قایدی که علاوه بر گل زنی پایه گذار گل های استقلال هم بوده اند. با این حال، این تیم یک بازیکن متفاوت در ترکیبش دارد که به نظر می رسد مغز متفکر آن باشد: مسعود ریگی! آمار نشان می دهد هیچ بازیکنی در لیگ قهرمانان بعد از انجام دو بازی در منطقه غرب، نتوانسته بیشتر از مسعود ریگی پاس بدهد. او 200 پاس در دو بازی به هم تیمی هایش داده که میانگین جالب توجه صد پاس در هر بازی را برایش به ارمغان داشته است. عبدالله اوتائف بازیکن الهلال عربستان نزدیک ترین تعقیب نماینده مسعود بوده که توانسته در مجموع 169 پاس بدهد.

البته که این موضوع در خصوص کار گروهی استقلالی ها هم متمایز است. این تیم با ردوبدل کردن 88 درصد پاس صحیح بین بازیکنان خودی با اختلاف یک درصد در رده سوم قرار گرفته است! الدحیل، رقیب امشب استقلال با 89 درصد دقت پاس در دو بازی، در کنار الهلال بالاتر از استقلال ایستاده اند.

با آنالیز مختصر آماری که استقلال در مقایسه با سایر تیم های این دوره از لیگ قهرمانان آسیا تا الان از خودش به جا گذاشته، می گردد پی برد که بی دلیل نیست این تیم حسابی مورد توجه قرار گرفته و این روز ها از آن به عنوان یکی از خطرناک ترین تیم های حاضر در آسیا یاد می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1689

به "چرا استقلال تیم متفاوتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا استقلال تیم متفاوتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید