چرا خورشید گرفتگی امروز مهم بود؟

به گزارش تعطیلات رو، خورشیدگرفتگی یا کُسوف هنگامی رخ می دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد و در نتیجه در قسمت هایی از کره زمین، قرص ماه قسمتی از قرص خورشید یا تمامی آن را از دید ناظر زمینی بپوشاند.

چرا خورشید گرفتگی امروز مهم بود؟

به گزارش گروه رسانه های تعطیلات رو، اگر امروز سحرخیز بودید، حتما طلوع آفتاب را در شرایطی تماشا نموده اید که تقریبا نیمی از رخ خورشید با قرص ماه پوشیده شده بود. همان طور که دیروز در یادداشت صفحه دانش اشاره نموده بودم، این خورشیدگرفتگی برای کشور های حاشیه جنوبی خلیج فارس و همین طور در سریلانکا و کشور های جنوب شرقی آسیا به صورت حلقوی مشاهده شد، اما موقعیت ما در ایران این گونه بود که این خورشیدگرفتگی به شکل جزئی از بخش های مختلف کشور دیده شد و تمام قرص آن با ماه پوشیده نشد.

با این که ممکن است با شنیدن نام خورشیدگرفتگی تصور کنید قرار است تجربه ای از تاریکی شب در میانه روز داشته باشید، اما باید بدانید در کسوف های جزئی، آسمان خیلی تاریک نمی گردد. به همین علت احتمالا بسیاری از خوانندگان این سطور حتی متوجه رخ دادن خورشیدگرفتگی هنگام طلوع آفتاب امروز نشده اند.

آنچه تماشای این کسوف را در روزگار ما در مقایسه با رصد خورشیدگرفتگی ها در طول صد ها و هزاران سال گذشته متفاوت نموده، تغییر در نوع نگاهی است که به این پدیده داریم. اگر حدود 5000 سال پیش، شاهد کسوفی شبیه خورشیدگرفتگی صبح امروز بودید، به شما می گفتند اژد هایی در حال بلعیدن خورشید است! باید ورد می خواندید و بر طبل می کوبیدید و انواع رسوم آیینی منطقه خود را اجرا می کردید تا مگر اژد های خورشیدخوار از کار های ما بترسد و گریبان خورشید عالم تاب ما را رها کند. این شرایط تقریبا تا 500 سال پیش در بسیاری از نقاط دنیا به طور جدی وجود داشت و هنوز هم ادامه چنین رسومی میان بومیان بعضی نواحی بکر دنیا نظیر آمازون و آسیای جنوب شرقی و ... دیده می گردد.

اگر در چند قرن اخیر و به ویژه در فاصله 400 تا صد سال پیش شاهد کسوف بودید و کمی هم اهل علم و نجوم، این فرصت را بهترین زمان برای مطالعه جو خورشید در بخش های رنگین سپهر و تاج می دانستید و به وسیله محاسبه زمان رخ دادن کسوف و استفاده از فنون فاصله سنجی سعی می کردید نادانسته های بیشتری از این پدیده کم نظیر را درک و مکتوب کنید. امروز، اما میلیون ها نفر در حالی این پدیده را تماشا کردند که تقریبا زوایا و خفایای چگونگی رخ دادنش برای ما روشن است. نه در پی هراساندن اژد هایی هستیم و نه لزوما قرار است محاسبات عجیب و غریبی هنگام کسوف انجام دهیم. ما این پدیده را تماشا می کنیم، چون نادر و بی نهایت زیباست و از جلوه های بی نظیر و بکر طبیعت محسوب می گردد. شاید بتوان گفت اکنون این صنعت گردشگری است که بیشترین سود را از رخداد کسوف می برد.

همین الان که این سطور را می خوانید ده ها هزار گردشگر و از جمله صد ها نفر از هموطنان به کشور هایی مثل عمان، قطر و سریلانکا سفر نموده اند و کسوف صبح امروز را از آن کشور ها به صورت حلقوی دیدند؛ حلقه آفتابی که رخ ماه را در میان داشت. درست 15 سال دیگر در 30 اسفند 1412 کشور ما میزبان یک کسوف کلی کم نظیر است. آن موقع حتما ده ها هزار گردشگر از کشور های دیگر و صد ها هزار نفر در ایران خودمان راهی استان فارس برای تماشای آن کسوف تاریخی خواهند شد. خوب است از حالا در اندیشه ظرفیت سازی برای بهره برداری از مواهب این فرصت طبیعی در راستا توسعه گردشگری علمی در کشور خودمان باشیم. فراموش نکنیم ورود هر گردشگر به کشور، فرصت شغلی برای ده نفر ایجاد می نماید. راه بهتری برای اشتغال آفرینی سراغ دارید؟!

منبع: روزنامه جام جم

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 762

به "چرا خورشید گرفتگی امروز مهم بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خورشید گرفتگی امروز مهم بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید