10 راه چاره که به عملی کردن تصمیمات در سال تازه یاری می نمایند

به گزارش تعطیلات رو، آغاز سال نو برترین زمان برای ارزیابی گذشته و گرفتن تصمیم های نو است. سال نو یک فرصت عالی برای تغییر عادت های بد و ایجاد برنامه های روتینی است که به رشد روانی، عاطفی، اجتماعی، فیزیکی یا فکری شما یاری می نمایند. البته تصمیم گیری از عملی کردن آن بسیار آسان تر است و چند ماه بعد احتمالا بسیاری از ما قول و قرارهای خود را فراموش نموده و به الگوهای قدیمی مان برگشته ایم. بخشی از مشکل ممکن است به این علت باشد که نمی دانیم چگونه به تصمیم های خود پایبند باشیم. در مقاله امروز خبرنگاران مگ درباره راه های عملی کردن تصمیمات در سال نو صحبت می کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

10 راه چاره که به عملی کردن تصمیمات در سال تازه یاری می نمایند

راه های عملی کردن تصمیمات در سال نو

سال نو مانند یک آغاز نو به نظر می رسد. به همین علت است که بسیاری از مردم غالبا در ابتدای سال تصمیم های مهم تری می گیرند. برخی از رایج ترین تصمیم ها عبارت اند از: کاهش وزن، پایبندی به رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، انتخاب های مالی بهتر، ترک سیگار و وقت گذراندن با خانواده.

بیشتر مردم احساس می نمایند به اهدافی که در ابتدای سال معین می نمایند نمی رسند، اما یک مطالعه نشان داده است کسانی که برای سال نو تصمیم گیری می نمایند، 10 برابر بیشتر از افرادی که اهداف سالانه ندارند، رفتار خود را تغییر می دهند.

اکنون این سؤال مطرح می گردد که چگونه می توان به تصمیم های ابتدای سال جامه عمل پوشاند. رعایت نکات زیر شانس رسیدن به اهداف سالانه را افزایش می دهد:

1. یک هدف معین انتخاب کنید

هر سال، میلیون ها نفر تصمیم می گیرند که در سال آینده وزن نمایند، به تناسب اندام برسند یا بازدهی خود را افزایش دهند. به جای مشخص چنین اهداف مبهمی، بهتر است یک هدف بسیار معین و قابل دستیابی داشته باشید. به عنوان مثال، معین کنید که می خواهید پنج کیلو کاهش وزن داشته باشید یا در دوی نیمه ماراتن شرکت کنید. به جای یک تصمیم مهم یک تصمیم واقع بینانه بگیرید. انتخاب یک هدف ملموس و قابل دستیابی به شما این فرصت را می دهد که برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید و به برنامه خود پایبند بمانید.

2. تصمیم های خود را محدود کنید

ممکن است فهرست بلندبالایی از تصمیم های مختلف داشته باشید، اما توصیه می کنیم با یک دست چند هندوانه برندارید و خود را گرفتار مشغله زیاد نکنید. بهتر است فقط یکی از اهداف خود را انتخاب نموده و انرژی تان را روی آن متمرکز کنید.

حتی رسیدن به یک هدف کوچک هم می تواند باور شما را نسبت به خودتان تقویت کند. اگر اهداف خیلی بزرگی دارید، آن ها را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید تا هر بار به یکی از آن ها بپردازید. به گفته انجمن روان شناسی آمریکا (APA)، وقتی هر بار فقط روی یک رفتار خاص تمرکز می کنید شانس موفقیت طولانی مدت شما بیشتر می گردد. چون ایجاد الگوهای رفتاری نو به زمان و کوشش مداوم احتیاج دارد. تمرکز بر یک هدف خاص رسیدن به آن را آسان تر می نماید.

3. یک برنامه دقیق داشته باشید

ایجاد یک برنامه مکتوب و دقیق می تواند به شما در رسیدن به هدفتان یاری کند. چرا این مرحله برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است؟ چون باعث می گردد در خصوص اقداماتی که باید هنگام روبروه با چالش ها انجام دهید، فکر کنید. اگر بدون داشتن برنامه برای رسیدن به هدفتان کوشش کنید، ممکن است در هنگام روبروه با هر مانع یا مسئله ای به سرعت تسلیم شوید. برای مثال، هدف شما این است که سه بار در هفته بدوید. اکنون به این فکر کنید که اگر چهار روز متوالی نتوانید این کار را انجام دهید، چه می کنید.

می توانید برنامه ریزی را با نوشتن هدف خود، تهیه یک فهرست از کارهایی که می توانید برای رسیدن به آن هدف انجام دهید و معین کردن موانعی که ممکن است بر سر راه شما قرار گیرند، آغاز کنید. وقتی کاملا با آنچه که می خواهید انجام دهید و مسائلی که ممکن است با آن ها روبه رو شوید آشنا باشید، عملی کردن تصمیمات در سال نو برایتان راحت تر می گردد.

4. با قدم های کوچک آغاز کنید

عجله داشتن برای رسیدن به هدف، یکی از رایج ترین دلایل ناکامی در عملی کردن تصمیم های سال نو است. برای مثال، آغاز یک رژیم غذایی بسیار محدود، افراط در ورزش کردن یا ایجاد یک تغییر اساسی در رفتار طبیعی خود همگی از جمله عواملی هستند که باعث می شوند در رسیدن به هدفتان شکست بخورید. در عوض، توصیه می گردد روی برداشتن گام های کوچک تمرکز کنید تا در نهایت به هدف بزرگ ترتان برسید.

اگر می خواهید در دوی ماراتن شرکت کنید، هر هفته دو یا سه بار بدوید. سپس به تدریج مسافت دویدن را افزایش دهید و در روزهای بیشتری از هفته ورزش کنید. اگر می خواهید سالم تر غذا بخورید، ابتدا چند غذای ناسالم را با گزینه های مغذی تر جایگزین کنید. سپس تغییرات دیگری در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، سبزیجات بیشتری بخورید، مصرف غذاهای سرخ شده را محدود کنید یا حجم غذای مصرفی تان را کاهش دهید. این تغییرات ممکن است کوچک به نظر برسند، اما احتمال موفقیت برای عملی کردن تصمیمات در سال نو را افزایش می دهند و به شما در پایبندی به عادت های سالم یاری می نمایند.

5. از تکرار شکست های گذشته خودداری کنید

راه چاره دیگر برای عملی کردن تصمیمات در سال نو این است که هر سال یک تصمیم مشابه نگیرید. اگر در گذشته در رسیدن به یک هدف خاص شکست خورده باشید، اعتماد به نفس تان پایین خواهد بود.

اگر تصمیم گرفتید به همان اهدافی برسید که در گذشته برای آن ها کوشش نموده اید، ابتدا مدتی را صرف ارزیابی نتایج قبلی خود کنید. به این فکر کنید که کدام استراتژی مؤثرتر بود؟ کدام استراتژی کمترین تأثیر را داشت؟ چه چیزی باعث شده است نتوانید به تصمیم های خود در سال های گذشته پایبند باشید؟

کمی تصمیم خود را تغییر دهید تا رسیدن به آن امکان پذیرتر گردد. وقتی رویکردتان را تغییر می دهید، احتمال کسب نتیجه مطلوب بیشتر می گردد.

6. به یاد داشته باشید که تغییر یک فرآیند است

آن عادت های ناسالم یا نامطلوبی که می خواهید اصلاح کنید احتمالا سال ها است که وجود دارند، بنابراین چگونه می توانید انتظار داشته باشید که آن ها را در عرض چند روز، چند هفته یا چند ماه تغییر دهید؟ شکیبا باشید و به خودتان فرصت دهید، چرا که تغییر یک فرآیند است. حتی اگر یک یا دو گام اشتباه بردارید، می توانید دوباره آغاز کنید و مسیرتان را به سمت هدف ادامه دهید.

ممکن است رسیدن به هدف بیشتر از آنچه که انتظار دارید طول بکشد، اما به یاد داشته باشید که این یک مسابقه نیست. وقتی متعهد به تغییر یک رفتار می شوید، ممکن است لازم باشد تا آخر عمر روی آن کار کنید.

7. یاری بگیرید

احتمالا این توصیه را میلیون ها بار شنیده اید، اما علت تأکید روی این موضوع این است که برخورداری از حمایت اطرافیان واقعا اهمیت زیادی دارد. داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی به حفظ انگیزه شما یاری می نماید. رفاقت باعث می گردد پایبندی به تصمیم هایی که می گیرید برایتان سرگرم نماینده تر باشد. بنابراین، در حالت ایدئال، سعی کنید یک دوست همفکر پیدا کنید تا به هدفتان بپیوندد.

اهداف خود را برای اعضای خانواده یا دوستان نزدیک تان شرح دهید و از آن ها بخواهید که به شما در رسیدن به آن ها یاری نمایند. راه چاره دیگر این است که به گروهی بپیوندید که با شما اهداف مشترک دارند.

8. انگیزه خود را تقویت کنید

در اولین روزهای تصمیم گیری احتمالا برای رسیدن به هدف خود اعتماد به نفس و انگیزه بالایی خواهید داشت. چرا که هنوز با مسائل ناشی از تغییر عادت ها و رفتارها روبرو نشده اید و این کار به نظرتان خیلی آسان می رسد. اما وقتی با مسائل رفتن به باشگاه، سردردهای ناشی از ترک نیکوتن و سایر موانع آشنا می شوید، ممکن است انگیزه شما برای عملی کردن تصمیمات در سال نو کاهش پیدا کند.

وقتی با چنین لحظاتی روبه رو شدید، به خودتان یادآوری کنید که چرا برای این تغییرات کوشش می کنید. به این فکر کنید که با رسیدن به هدفتان چه چیزی به دست می آورید. این کار به حفظ انگیزه شما در هنگام رویارویی با مسائل یاری می نماید.

9. به کار روی اهداف خود ادامه دهید

یکی دو ماه بعد از عید نوروز بسیاری از مردم انگیزه خود را برای رسیدن به هدف از دست می دهند. برای اینکه حتی بعد از روبروه با مسائل انگیزه خود را زنده نگه دارید، باید به کار روی اهداف تان ادامه دهید. اگر رویکرد فعلی شما جواب نمی دهد، استراتژی های خود را دوباره ارزیابی نموده و یک برنامه نو ایجاد کنید. انعطاف پذیر بودن برنامه به موفقیت شما یاری می نماید.

یک دفترچه یادداشت داشته باشید، جایی که بتوانید موفقیت ها و کوشش های خود را بنویسید. دلایلی را که باعث می شوند برای رسیدن به هدفتان کوشش کنید بنویسید تا در مواقعی که بی انگیزه هستید بتوانید به آن ها مراجعه کنید. به این فکر کنید که چه چیزی باعث تزلزل شما می گردد و چگونه می توانید به طور مؤثر با آن کنار بیایید.

10. یاد بگیرید و سازگار شوید

روبرو شدن با یک شکست، یکی از رایج ترین دلایلی است که باعث می گردد مردم از عملی کردن تصمیمات خود دست بکشند. اگر ناگهان به یک عادت بد برگشتید، آن را به عنوان یک شکست تلقی نکنید. مسیر رسیدن به هدف همواره مستقیم نیست و غالبا در آن چالش های زیادی وجود دارد.

اگر دفترچه یادداشت دارید، در خصوص ناکامی های خود، عواملی که باعث بروز این مسائل شده اند و راهکار هایی که برای برطرف آن ها وجود دارد، بنویسید. وقتی چالش های پیش روی خود را درک کنید، بهتر می توانید برای مقابله با آن ها آماده شوید.

کلام پایانی

عملی کردن تصمیمات در سال نو به انتخاب هدف مناسب و فرآیندی که برای رسیدن به آن انتخاب می کنید، بستگی دارد. اگر برای سال نو تصمیم های نو گرفته اید، با خودتان مهربان و انعطاف پذیر باشید و از خودتان به علت تمام پیشرفت هایی که در این مسیر دارید تجلیل کنید. این فقط هدف نهایی نیست که مهم است، مسیری هم که در رسیدن به آن طی می کنید اهمیت زیادی دارد.

منبع: verywellmind

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 8 فروردین 1402 بروزرسانی: 8 فروردین 1402 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2291

به "10 راه چاره که به عملی کردن تصمیمات در سال تازه یاری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 راه چاره که به عملی کردن تصمیمات در سال تازه یاری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید