5 راه اعجاب انگیز برای کاهش استرس و حفظ آرامش

به گزارش تعطیلات رو، آیا به این خاطر که پر از تنش هستید ، قدرت تمرکز خود را از دست داده اید ، همیشه بی تابی می کنید ، راندمان کاری پایینی دارید، و در آخر روز از خودتان راضی نیستید؟ از احساسات تنش زا خسته شده اید و در لبه پرتگاه نابودی قرار گرفته اید؟

5 راه اعجاب انگیز برای کاهش استرس و حفظ آرامش

آیا در زندگی روزانه خود ، پر از استرس هستید و در پی فضای آرام تری برای زندگی می شد؟

آیا به این خاطر که پر از تنش هستید ، قدرت تمرکز خود را از دست داده اید ، همیشه بی تابی می کنید ، راندمان کاری پایینی دارید، و در آخر روز از خودتان راضی نیستید؟

از احساسات تنش زا خسته شده اید و در لبه پرتگاه نابودی قرار گرفته اید؟

اگر یک یا همه این موارد را در زندگی خود تجربه می کنید، ما در این قسمت 5 نمونه از برترین انواع راه کارهای کاهش استرس را به شما معرفی می کنیم تا با اتکا به آنها زندگی رضایتمندانه و آرامتری را دنبال کنید:

1) زمان بروز یک تفکر و یا عملی که آنرا دوست نمی دارید، مچ خودتان را گرفته و به سرعت آنرا متوقف سازید. شاید در ابتدا متوجه افکار و اعمال خود نباشید، اما پس از مدتی که به آن توجه کنید به مرور زمان در می یابید که به راحتی قادرید آنها را تحت کنترل خود در آورید. به این فکر کنید که به جای آن فکر یا عمل استرس زا چه کار دیگری می توانید انجام دهید. به این فکر کنید که چگونه می توانید واکنش های خود را کنترل کنید؛ و اگر دفعه آینده با یک چنین صحنه مشابهی روبرو شدید، چگونه عکس العمل نشان خواهید داد.

به مرور زمان که چنین روشی را پیش بگیرید ، راحت تر کنترل امور روزمره را بدست خواهید گرفت. در عین حال در زمان انجام عکس العمل های استرس زا خیلی سریع تر مچ خودتان را می گیرید و راحت تر با شرایط سخت کنار می آیید. به مرور زمان می توانید واکنش ها تنش زا را در فکر خود مجسم کنید و خیلی قبل از آنکه بخواهید به آنها جامه عمل بپوشانید، جلوی وقوعشان را بگیرید.

2) تمرکز خود را در تمام طول روز حفظ کنید خودتان را عادت بدهید که به ضمیر ناخودآگاه و دایره فکری افکارتان توجه بیشتری داشته باشید. چند مرتبه در طول روز از کاری که در حال اجرا دادن آن هستید دست بکشید تا دو مرتبه حواس خود را از نو جمع کنید. بنشینید، چشم هایتان را روی هم بگذارید ، و چند نفس عمیق و آرام بکشید، و در فکر خود تجسم کنید که استرس و تنش در حال خروج از فکر و بدنتان است. روی تنفس خود بیشتر دقت کنید، دم و بازدم باید به تدریج آرام تر و آهسته تر گردد. فقط به نفس کشیدنتان فکر کنید. سعی کنید به هیچ چیز دیگر فکر نکرده و فکرتان را آزاد و رها سازید. هیچ اتفاقی نمی افتد که اگر برای چند لحظه به هیچ چیز فکر نکنید!

3) انتظارات منطقی داشته باشید اگر برای خود استانداردهای دست نیافتنی در نظر بگیرید جز ناامیدی ، شکست و اضطراب چیز دیگری عایدتان نخواهد شد. به اموری که موجبات غم و غصه شما را فراهم می آورند ، فکر کنید. چرا این امور باعث ایجاد ناراحتی در شما می شوند؟ از خودتان سؤال کنید که این امور چقدر اهمیت دارند که به راحتی می توانند شما را دگرگون سازند؟ ازخودتان سؤال کنید که من واقعاً کیستم که بر روی چنین مسائلی اینقدر پافشاری می کنم؟ آیا این مسائل واقعاً تا این حد ارزش دارند؟

آیا ارزش دارند که بخواهم تمام توان و انرژی خود را صرف آنها کنم؟ ببینید کدامیک از انتظاراتتان حقیقتاً مهم هستند، آنها را مد نظر قرار داده و سایر توقعات بی پایه و اساس خود را دور بریزید. اگر انتظارات زیادی داشته باشید، فقط با این کار زندگی خود را پیچیده تر می کنید و مجبور می شوید که گاه و بی گاه عملکرد خود را به باد انتقاد گرفته و خودتان را قضاوت کنید. زندگی را ساده بگیرید و استرس را کم کنید!

4) دستیار بگیرید این امر ، هم به مسائل شغلی و هم در خصوص امور خانگی دلالت می نماید. بیشتر افراد تصور می نمایند که یاری گرفتن فقط در محل کار معنا پیدا می نماید، اما باید بدانید که این امر در خصوص مسائل شخصی هم می تواند مورد استفاده قرار بگیرید. این روزها همه ما با فعالیت ها و وظایف زیادی که به عهده مان است مشغول هستیم.

اگر بخواهیم همه کارها را در زمان مقرر و به تنهایی به برترین نحو انجام دهیم، شکی نیست که دچار استرس می شویم. به دلایل مختلف افراد تصور می نمایند که همه کارها را باید خودشان به شخصه انجام دهند. یک بار دیگر نگاه دقیق تری به موقعیت خود بیندازید. واقعاً فکر کنید؛ آن کار بخصوص چقدر اهمیت دارد که باید حتماً به وسیله شما و با در نظر گرفتن استانداردهای شخصیتان انجام گردد؟

چرا مطمئن هستید که هیچ کس دیگری پیدا نمی گردد که بتواند به شما یاری کند و کارتان را با همان کیفیت انجام دهد؟ با دید باز تری به اطراف خود نگاه کنید تا بتوانید استرس را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.

5) دیگران را به اسم یک انسان بپذیرید اگر فکر کنید که با دیگران متفاوت بوده و از آنها جدا هستید، به طور ناخودآگاه نوعی تفکر و رفتار در خودتان به وجود می آورید که شما را از سایرین جدا می نماید. این امر سبب می گردد که نوعی حس خود برتر بینی به ما دست بدهد، به مرور زمان خودخواهی در وجود ما مستولی شده و دائماً دست به قضاوت های نابجا خواهیم زد.

پس از چندی آغاز می کنیم به مبارزه درونی با سایر افراد. این امر سبب ایجاد ترس، چشم و هم چشمی، و مقایسه نابجا شده و نهایتاً ما را به سمت ناامیدی و اضطراب سوق می دهد. تمرین کنید که خودتان را هم جزئی از پیکره بزرگ بشریت ببینید، نه یک فرد جدا افتاده و تنها. بیشتر به شباهت هایی که با دیگران دارید توجه کنید نه به تفاوت های قابل اغماز.

* ارسال مقاله به وسیله عضو محترم سایت با نام کاربری : alijam110

منبع: راسخون
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1878

به "5 راه اعجاب انگیز برای کاهش استرس و حفظ آرامش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 راه اعجاب انگیز برای کاهش استرس و حفظ آرامش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید