مزرعه فیلهای تایلند (Patara Elephant Farm)

به گزارش تعطیلات رو، شاید فیلها در تایلند گونه ای در حال انقراض و خطر نباشند اما ممکن است با بی توجهی به آنها نسلشان به خطر بیفتد مراکز مختلفی در این کشور برای نگهداری و حفاظت از این گونه ساخته شده است که معروفترین ان مزرعه فیل ها نام گرفته که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مزرعه فیلهای تایلند (Patara Elephant Farm)

امروز میخواهیم به مزرعه فیل ها برویم، مزرعه ای که مامنی امن برای این حیوانات بزرگ و احساسی شده است. به مهمانی فیل ها می رویم تا یک روز کامل را در کنارشان گذرانده، در چشمانشان نگاه کرده و آن ها را بیشتر بشناشیم. راه های ارتباط برقرار کردن و مراقبت از آن ها را یاد گرفته و دوستشان باشیم، در جنگل فیل سواری کرده و در یک رودخانه با آنها آب بازی کنیم.و در پایان روز مطمئنا نگاه مهربان و آرام این حیوانات، قلب شما را تسخیر خواهد کرد. بنابراین با ما به مزرعه " فیل ها پاتارا " در تور تایلند آمده، و فیل خود را برای همراهی انتخاب کنید.

سرزمین فیل ها در تایلند

" مزرعه فیل ها در پاتارا " (Patara Elephant Farm) تجربه بی نظیر مراقبت از یک موجود زنده به نام فیل را برای بازدید کنندگان فراهم آورده است.

تجربه ای که مسئولیت پذیری را در انسان ها زنده خواهد کرد تا شاید کمی از خود خواهی آن ها بکاهد.

تا به اینجا آمده و در حد توان، قدمی برای حمایت از این جانداران بی آزار بردارند.شما در اینجا مادر، دوست و پرستار فیل ها می شوید، دوستی را به رنگ فیلی تجربه کرده و عاشق پوست چروک و زبر آن ها خواهید شد.

کمی بیشتر درباره این مزرعه

" انقراض، خطری همیشگی " ، این جمله، تمام توضیحاتی را که درباره این مزرعه نیاز است را بیان می کند.

مزرعه فیل های پاتارا، در اقدامی هوشمندانه، با یک تیر دو نشان را هدف قرار داده است.شما در این مزرعه می توانید برای یک روز مسئولیت حفاظت و همراهی با یک فیل را بر عهده بگیرید.این کار، هم تفریحی لذت بخش برای افراد محلی و توریست ها است و هم راهی برای افزایش آگاهی عمومی درباره فیل ها.جمله معروفی وجود دارد با این مضمون :" انسان ها تا وقتی لذت بردن از طبیعت را یاد نگیرند و آرامش و عشق را در دامان آن تجربه نکنند، برای محافظت از آن قدمی بر نمی دارند. " و این حقیقت ماجرا است.بنابراین این مجموعه، بر پایه همین باور، سعی دارد تا طعم بودن در طبیعت و هم زیستی مسالمت آمیز با حیوانات را به افراد بچشاند.

این مزرعه سفری یک روزه و تخصصی را برای افراد محلی و گردشگران در نظر گرفته است تا آن ها به مانند یک فیلبان، از فیل ها مراقبت کرده و مانند یک دوست با آن ها صمیمی بشوند.

این تور شامل حمل و نقل از هتل محل اقامت شما نیز می باشد.بعد از رسیدن به مزرعه، حدود پانزده دقیقه کارهای اداری زمان می برد.به شما پیراهن و شلواری سنتی و راحت داده می شود تا برای فعالیت در روز با مشکلی مواجه نشوید.هر چه باشد امروز قرار است پا به پای فیل ها میان علف زار ها قدم زده، بر پشت آن ها سوار شده و در رودحانه آب بازی کنیم. بنابراین سعی کنید لباس های جدیدتان را دوست داشته و در مورد گشاد بودن آن ها شکایتی نکنید.بعد از انجام کارهای روتین، مراحل اداری و آماده شدن شما، وقت آن رسیده است تا در میان علفزارها به دنبال گله فیل ها بگردید.فیلبان ها نیز، در تمام روز همراهیتان خواهند کرد تا اطلاعات مفید درباره فیل ها در اختیارتان گذاشته و به شما برای نزدیک شدن به آن ها کمک کنند.

آشنایی شما با فیل ها

در برخورد اول ممکن است به خاطر بزرگی فیل ها کمی وحشت کرده و به راحتی به آن ها نزدیک نشوید، اما مطمئن هستم بعد از تماشای آن ها برای دقایقی، نظرتان عوض خواهد شد.

بله بزرگ هستند اما بی نهایت آرام و مهربان اند.فیلبان ها پیش قدم می شوند تا شما را با یکدیگر آشنا کنند.به شما می گویند که این دو کلمه را برای احوال پرسی یاد بگیرید :اولی " Boan " به معنی " دهانت را باز کن " و دیگری " Didi " به معنی " آفرین" .

شاید در ابتدا برایتان گنگ باشد که کاربرد این دو کلمه چیست، اما به زودی متوجه خواهید شد.

فیلبان جلوتر شما حرکت می کند، نام فیل را به شما می گوید و نام شما را به فیل.آهسته می گوید " Boan " و به نیز می گوید که تکرار کنی، بنابراین با شک و تردید می گویی " Boan "، فیل عکس العمل نشان نمی دهد و شاید دلسرد می شوی، اما فیلبان تاکید می کند که با اطمینان و بلند بگویی.باز می گویی " Boan " و این بار فیل به سمت تو آمده و دهانش را باز می کند. فیلبان هم گیاهی را به دستت می دهد تا در دهانش بگزاری و به این صورت دوستی شما شکل گرفته و به هم اعتماد می کنید.بی اختیار و با ذوق کلمه بعد را می گویی " Didi "، آفرین ...آرام بر روی خرطوم او دست می کشی و پوست زبر، چروک دار و بامزه اش دلت را می برد.صبحانه امروز او را شما می دهید و هیج لذتی بالاتر از این نیست، که به دور از خودخواهی و جمله " انسان مشرف مخلوقات است "، به مخلوق دیگری خدمت کرده و زندگی را برایش آسان تر کنید ، حتی اگر حیوان باشد.

فیل ات را بشناس

همه کنار فیل هایشان ایستاده و سرا پا گوش می شوند تا آموزش های فیلبان را یاد بگیرند.

گویا همه از همان لحظه ای که به فیل خود غذا داده اند باورشان شده که امروز مراقبت از این موجود دوست داشتنی و باشکوه با آنان است. بنابراین می خواهند تا کارها را بی عیب و نقص انجام دهند.به راستی که مراقبت از موجوداتی که توسط انسان ها، مورد آزار قرار گرفته اند حس فوق العاده ای دارد.این بار آن ها همراه انسان ها هستند بدون اینکه خطری تهدیدشان کند و این معنی انسانیت است.

کمی اطلاعات بیشتر درباره فیل ها

در ابتدا اطلاعات عمومی درباره فیل ها به شما داده می شود.

مانند اینکه بزرگ ترین پستانداران جهان هستند ، وزن آنها به 6000 کیلوگرم و قدشان به 5 متر هم می رسد. اینکه مهربان هستند و گیاه خوار.با خرطوم خود آب می خورند و به کمک آن گیاه را در دهانشان می گذارند.خوش خوراک هم هستند، روزی 70 کیلو گرم گیاه و علف خورده و 200 لیتر آب می نوشند.فیلبان برایت می گوید و تو در همین حال فیل ات را نوازش می کنی، درحالی دوست داری هر چه زودتر ماجراجویی را کنار او آغاز کنی.

بررسی سلامت فیل

برایتان توضیح می دهند که چه طور می توان با مشاهده رفتار فیل ها از کار آن ها سر درآورد. اینکه تشنه اند، گرستنه اند یا بیمار و ...فراموش نکنیم که هدف ار تمام اینها علاوه بر تفریح و لذت بردن، یادگیری نکاتی اصولی برای محافظت از فیل ها است و برای همین اینجا هستیم. بنابراین مرحله به مرحله، سلامت آن ها را چک می کنیم و درست همان کارهایی را انجام می دهیم که اگر وظیفه حفظ سلامتی یک فیل بر عهدمان بود باید روزانه انجام می دادیم.

چک کردن سلامت روده و دندان فیل

برای بررسی روده و دندان فیل، باید مدفوع آن را بررسی کرد، اما اصلا نگران نباشید، مدفوع آن ها بوی بدی ندارد و تازه این فیل شما است و هرچه در توان دارید برای مراقبت از او باید بگذارید.یک فیل سالم، در روز شش تا هفت قطعه مدفوع، در هر بار دفع از بدنش خارج می شود و این نشان از سالم بودن روده او دارد.اما اگر درون آن الیاف گیاه باقی مانده باشد، نشان دهنده این است که غذای خود را خوب نجویده، و این یعنی داشتن مشکلات دهان و دندان.

بررسی مشکلات خواب

مورد بعد، مطمئن شدن از خوب بودن ریتم خواب فیل و سلامتی کلی او است.

برای این کار باید در بدن و زیر گوش ها او را به دنبال نشانی از خاک را جستجو کنید.

اگر لکه ها خاک را یافتید، نشانه خوبی است به این معنی که فیل بر روی زمین دراز کشیده و خوابیده، پس سالم است.اما اگر بدن او خاکی نبود، یعنی شب را ایستاده خوابیده است و فیل ها به هنگام بیماری ایستاده استراحت می کنند.

بنابراین مشکلی وجود دار که خواب راحت شب را از فیل گرفته است.

آیا غدد عرقی فیل من مشکلی دارد؟

برای چک کردن سلامت غدد عرقی یک فیل، نه زیر گوش ها را نگاه می کنند و نه بدن را، بلکه باید سراغ پاهای او رفت، سمت ناخن های پای او.اطراف ناخن فیل در صورت سالم بودن غدد عرقی، باید مرطوب باشد و شما با لمس کردن می توانید آن را بررسی کنید.

این بچه فیل های دوست داشتی

در این میان اما، بچه فیل ها چیز دیگری هستند.آنقدر هیجان زده اند که با سرعت و تلو تلو خوران به سمت شما می دوند، نزدیک شده و تنه می زند تا توجهتان را جلب کنند.به هر حال صبح است و آن ها می خواهند با شما بازی کنند.کلمه بامزه برای آن ها اختراع شده است، بعضی از بچه فیل ها هنوز حتی تعادل کافی برای جنب و جوش را ندارند اما، با این حال تو را به جدالی پر از شوخی و شیطنت دعوت می کنند.

گردش و فیل سواری در جنگل

بعد ار آشنا شدن و ارتباط برقرار کردن با فیل ها و اطمینان از سلامتیشان، حالا وقت ماجراجویی و تفریح رسیده است، موقع فیل سواری.فیل ها آرام هستند و بی حرکت می ایستند تا سوار آن ها شوید، اما هر کدامتان موقع بالا رفتن از آن پاهای بزرگ و آویزان شدن از کوش و گردن آن ها، از دور آنقدر بامزه می شوید که همسفر هایتان نمی توانند جلوی خنده خود را بگیرند درحالی که شما بی خبر از همه جا تنها می خواهید سوار فیل شوید.

سواری از پایین تپه آغاز شده و تا میان جنگل ادامه پیدا می کند، فیلبانان در طول مسیر از معنای سمبل فیل در آیین بودیسم خواهند گفت و همزمان شما را به معبدی محلی هدایت می کنند.و بعد از بازدید از معبد، برای نهار و آب بازی با فیل ها، به سمت آبشار حرکت می کنیم.

پیکنیک با فیل ها

بعد از رسیدن به آبشار حالا وقت نهار رسیده است، هم شما گرسنه هستید و هم فیل ها.میوه ها و سبزی های تازه منتظر شما و آن ها است.

غذاهای بین المللی و تایلندی نیز موجود است.

سفره ای رنگارنگ هم بر روی برگی سبز چیده شده تا اشتهای شما را چند برابر کند.

می توانید همزمان هم خودتان نهار خورده و به هم به فیلتان غذا بدهید.

حمام کردن فیل ها

بعد از سواری گرفتن از فیل ها میان جنگل، وظیفه تمیز کردن آن ها با شماست.اول باید با استفاده از یک دسته از گیاهان سخت، گرد و خاک را از بدن آن ها پاک کنیم.انجام درست این مرحله خیلی مهم است زیرا ماندن خاک در لا به لای پوست فیل، باعث عفونت می شود.بعد از آن با یک شلنگ آب، هم با فیل خود شوخی می کنید و هم خاک را از بدن او می شویید.هرچند که فیل های بالغ از آب بازی لذت می برند اما بچه فیل ها حال دیگری دارند، سر از پا نمی شناسند و خودشان را جلوی شلنگ آب می اندازند.

یارکشی برای آب بازی

شما و فیلتان در یک تیم هستید، او خرطوم خود را پر از آب می کند و کافیست تا شما آن را به سمت همسفرانتان بگیرید.شادی و خنده میان رودخانه و در نزدیکی آبشار، یکی از لذت بخش ترین برنامه های این تور است.دوربینی از گوشه و کنار نیز لنزش را روی شما تنظیم کرده است تا عکس های یادگاریتان با فیل ها، حرفه ای و بی هوا شود.شما امرزو، ساعاتی خیس را کنار این موجودات بزرگ و مهربان گذرانده و تاپایان عمر، خاطره خندیدن با یک فیل در قلب و ذهنتان حک می شود.

روزی که با فیل ها گذشت

پولی که خاطره برای شما می شود و زندگی برای فیل ها

این جمله یک شعار نیست.

مزرعه فیل های پاتارا، بوسیله یک زن و شوهر فیلبان در سال 2001 بدون هیچ بودجه دولتی و با هدف حفظ جمعیت فیل ها در تایلند شکل گرفت.هزینه این توریک روزه بین 3800 تا 5800 بات (واحد پول تایلند) است.تمامی این مبلغ صرف هزینه های مزرعه شده و شما علاوه بر کمک مالی، با حضورتان در کنار فیل ها، عشق را به‌ آن ها هدیه کرده اید.

انسان ها دشمن درجه یک فیل ها

فیل ها حیواناتی بی آزار هستند و در طبیعت دشمنی ندارند، اما ما انسان ها کمر به نابودی آن ها بسته ایم، و این نه اغراق است و نه کم گویی.فیل ها درصورت داشتن زندگی بی خطر، در طبیعتی سالم، تا 80 سال عمر کرده و هر ساله 2 تا 3 بچه فیل را به دنیا می آورند.این درحالی است که این روزها در تایلند، فیل ها حتی نصف عمر طبیعی خود را در آرامش زندگی نمی کنند.جنگل زدایی یکی از عواملی است که محیط زیست آنان را بی ثبات کرده، حالا به آن، کشته شدن فیل ها برای عاج هایشان را هم اضافه کنید و این تازه تمام ماجرا نیست ...بچه فیل ها در کودکی از جنگل ربوده شده و به باغ وحش ها، سیرک ها و صاحبلان بی رحم فروخته می شوند.بارکشی هم یکی دیگر از ظلم هایی است که در حق این حیوان بیگناه می شود.

تصور کنید که عده ای درخنان جنگل را به صورت غیر قانونی قطع کرده و آن را بر پشت فیل ها می گذارند.و چه رنجی بیشتر از این برای یک موجود زنده که در خرابی محیط زیست همنوعانش سهیم باشد!

دسترسی و اطلاعات مزرعه فیل ها

برای رزور و اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا مراجعه کنید.

آدرس : تایلند، چیانگمای، تی بان پونگ، دره " ای هنگ دونگ " مزرعه فیل های پاتارا

Address : Patara Elephant Farm, A-Hong Dong Valley, T-Baan Pong, Chiangmai, Thailand

انتشار: 8 بهمن 1396 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 7

به "مزرعه فیلهای تایلند (Patara Elephant Farm)" امتیاز دهید

1 کاربر به "مزرعه فیلهای تایلند (Patara Elephant Farm)" امتیاز داده است | امتیاز: 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزرعه فیلهای تایلند (Patara Elephant Farm)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید