ابلاغ آیین نامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهر و روستاها

به گزارش تعطیلات رو، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ابلاغ آیین نامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهر و روستاها صورت گرفت.

ابلاغ آیین نامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهر و روستاها

هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و در راستای معرفی، ترویج و آموزش میراث فرهنگی ناملموس، حمایت هرچه بیشتر از این میراث در قالب قوانین و مقررات کشور و نیز تقویت ظرفیت کارگروه ملی میراث فرهنگی ناملموس با پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبنی بر تصویب آیین نامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهرها و روستاها با مشارکت شوراهای اسلامی، شهرداری ها و دهیاری ها موافقت کرد.

براساس این آیین نامه، وزارت میراث فرهنگی موظف است با همکاری دستگاه های عضو کارگروه ملی میراث فرهنگی ناملموس نسبت به برنامه ریزی، ارایه سازوکار اجرایی، تصویب الگوی مشارکت، نظارت، پایش و روزآمدسازی آن به وسیله کارگروه فوق اقدام نماید.

همچنین دستگاه های اجرایی موظفند ادارات و نهادهای تابعه خود را در سطح استانی با هدف معرفی و ترویج میراث فرهنگی ناملموس فعال کرده و اقدامات لازم را با همکاری و نظارت وزارت میراث فرهنگی به انجام برسانند.

علاوه بر این، در راستای بومی سازی مشارکت و تقسیم کار محلی بین دستگاه ها با هدف معرفی و ترویج میراث فرهنگی ناملموس در سطح شهرستانی، وزارت مزبور موظف است با همکاری وزارت کشور و دیگر دستگاه های عضو کارگروه ملی، کارگروه مشارکت در پاسداری از میراث ناملموس شهرها و روستاها را به ریاست فرماندار شهرستان مربوطه و بدون توسعه ساختار اداری تشکیل دهد.

این کارگروه انجام وظایفی چون شناسایی، برنامه ریزی و هماهنگی برای برگزاری آیین های سنتی، هنرهای نمایشی و مراسم ویژه میراث فرهنگی ناملموس، اختصاص مراکزی برای حمایت، ترویج و توسعه مهارتهای مرتبط با صنایع دستی سنتی، حمایت از استادکاران هنرهای سنتی و حاملان میراث فرهنگی ناملموس را برعهده دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1721

به "ابلاغ آیین نامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهر و روستاها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ آیین نامه پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس شهر و روستاها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید