اسب سواری به کمک بیماران ام اس می آید

به گزارش تعطیلات رو، نتایج یک تحقیق نشان می دهد اسب سواری درمانی می تواند کیفیت زندگی زنان مبتلا به ام اس را افزایش دهد.

اسب سواری به کمک بیماران ام اس می آید

به گزارش تعطیلات رو، بیماری ام اس یک بیماری مزمن پیش رونده سیستم عصبی مرکزی است. در این بیماری، لایه میلین که عایق رشته های عصبی بوده و انتقال بسیار سریع اطلاعات از مغز به دیگر بخش های بدن را برعهده دارد، دچار آسیب شده و پیام های ارسالی از دستگاه عصبی به کندی انتقال یافته و یا به طور کامل متوقف می شود، در نتیجه علائم متنوعی چون عدم تعادل، خستگی، تاری دید و کرختی پاها یا دست ها بروز پیدا می کنند. محققان در پژوهشی اثر یک دوره اسب سواری درمانی را بر کیفیت زندگی زنان مبتلا به ام اس بررسی کرده اند.

در این پژوهش که توسط مریم صالحی، حسن محمدزاده و فهیمه رضایی از دانشکده علوم ورزشی دانشگاه ارومیه اجرا شده، آمده است: جامعه آماری این تحقیق را زنان مبتلا به بیماری ام اس در شهر اصفهان تشکیل دادند که از بین زنان مراجعه کننده به کلینیک ام اس بیمارستان الزهرای اصفهان 24 نفر واجد شرایط به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند.

طرح پژوهش شامل دو گروه (تجربی و کنترل) بود که شرایط پیش آزمون و پس آزمون هم برای گروه تجربی و هم برای گروه کنترل کاملا یکسان بود. در این تحقیق ابتدا نمونه ها به صورت در دسترس انتخاب و سپس تمامی نمونه ها در مورد تست ها توجیه شده و فرم رضایتنامه را تکمیل کردند و پس از آن به صورت تصادفی در یکی از دو گروه قرار گرفتند.

حجم نمونه برای هر گروه 12 نفر در نظر گرفته شد. در ادامه کیفیت زندگی افراد در مرحله پیش آزمون ثبت و ارزیابی شد. سپس تمرینات اسب درمانی به مدت هشت هفته و هر هفته سه جلسه و هر جلسه به طور متوسط 30 دقیقه توسط گروه تجربی انجام شد، اما گروه کنترل در طول دوره پژوهش به فعالیت های روزانه خود ادامه داده و هیچ فعالیت خاصی نداشتند.

کیفیت زندگی در این پژوهش با استفاده از پرسشنامه اختصاصی کیفیت زندگی بیماران مالتیپل اسکلروز مشخص شد که بر پایه فرم کوتاه 36 سوالی تنظیم شده است.

نویسندگان این مقاله می گویند: نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده ها حاکی از اثربخشی یک دوره اسب سواری درمانی بر ابعاد سلامت جسمانی و روحی- روانی کیفیت زندگی بود. این مداخله تمرینی موجب بهبود چشمگیر نمرات کیفیت زندگی شرکت کنندگان گروه تجربی در مقایسه با گروه کنترل شد.

در سرانجام این مقاله بیان شده است: با توجه به یاقته های پژوهش حاضر و یافته های پژوهش های پیشین مبنی بر تاثیر تمرینات هیپوتراپی بر عملکرد روانی و جسمانی مبتلایان به ام اس، پیشنهاد می شود در کنار سایر مداخلات درمانی، از این تمرینات برای بهبود کیفیت زندگی این افراد استفاده شود.

نتایج این پژوهش در اولین شماره هشتمین دوره فصلنامه علوم اعصاب شفای خاتم منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1144

به "اسب سواری به کمک بیماران ام اس می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسب سواری به کمک بیماران ام اس می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید