تاثیر تخم گشنیز بر کاهش عوارض قلبی و عروقی دیابت نوع 2

به گزارش تعطیلات رو، نتایج یک مطالعه نشان می دهد مصرف تخم گشنیز و انجام تمرینات هوازی می تواند تا حدودی سبب بهبود شاخص های لیپیدی بیماران دیابتی نوع دو گردد و از این طریق ممکن است باعث کاهش عوارض قلبی-عروقی گردد.

تاثیر تخم گشنیز بر کاهش عوارض قلبی و عروقی دیابت نوع 2

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دیابت یکی از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز است که سالانه میلیون ها نفر را مبتلا می نماید. دیابت، به ویژه دیابت نوع دو اغلب با اختلالات متابولیسم لیپید همراه است. به عبارت دیگر، افزایش سطوح اسیدهای چرب نقش اساسی در افزایش مقاومت به انسولین ایجاد می نماید. بخش در خور توجهی از بیماران دیابتی از اختلال چربی رنج می برند که این فرآیند خود می تواند به بیماری های قلبی و عروقی دامن بزند. محققان در مطالعه ای اثر تعاملی مصرف مکمل تخم گشنیز و انجام تمرینات هوازی را بر شاخص های خطرزایی قلبی- عروقی در زنان مبتلا به دیابت نوع دو آنالیز نموده اند.

این پژوهش، توسط محسن اکبرپور بنی، نرگس کریمیان و زهرا ثمری ابراهیم زاده از دانشگاه قم و به صورت نیمه تجربی تصادفی، چهارگروهی و با اندازه گیری دو مرحله ای پیش و پس آزمون انجام شد. جامعه آماری در این مطالعه را 108 نفر از زنان مبتلا به دیابت نوع دو شهر اصفهان که طی فراخوان اعلام شده داوطلب شرکت در پژوهش بودند، تشکیل دادند.

پس از آنالیز شرایط افراد، نهایتا با استفاده از جدول دمورگان 40 نفر از داوطلبان دارای شرایط پس از توزیع فرم همکاری شرکت در طرح تحقیقاتی در جلسه هماهنگی شرکت کردند و با تکمیل فرم رضایت آگاهانه و پرسشنامه یادآمد تغذیه ای 24 ساعته، به عنوان نمونه تحقیق براساس شاخص توده بدن به صورت تصادفی انتخاب و در چهار گروه 10 نفری(هوازی-گشنیز، هوازی-دارونما، گشنیز و دارونما) تقسیم شدند. در این زمینه، هیچ یک از افراد تحت انسولین درمانی نبودند و بیماران هر چهار گروه در طول دوره تحقیق از داروهای متفورمین و گلی بن کلامید به صورت خوراکی استفاده می کردند.

بر اساس آنچه در این مقاله بیان شده است، در این پژوهش، گروه های تمرینی به اجرای برنامه تمرین هوازی به مدت هشت هفته و هر هفته سه جلسه پرداختند. برنامه تمرین هوازی براساس راهنمای کالج آمریکایی طب ورزش، طراحی و زیر نظر مربی و پژوهشگر انجام شد. به نحوی که در دوره تمرینی هشت هفته ای، مدت کل تمرین در هر جلسه از 35 دقیقه آغاز و به 46 دقیقه رسید که این مدت شامل 10 دقیقه گرم کردن، 10 دقیقه سرد کردن به صورت راه رفتن سریع، دویدن آهسته و حرکات کششی و نرمشی و 15 تا 26 دقیقه برنامه اصلی تمرین هوازی بود.

در این مقاله آمده است:گروه های مصرف کننده مکمل نیز به مدت هشت هفته روزانه 500 میلی گرم پودر تخم گشنیز را 30 تا 60 دقیقه قبل از صرف وعده ناهار و شام مصرف می کردند.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: در مجموع با توجه به تغییرات درصدی حاصل شده در گروه های تمرین-مکمل، تمرین-دارونما و مکمل، به ویژه تغییر معنی دار کلسترول و LDL می توان اعلام کرد که مصرف تخم گشنیز و انجام تمرینات هوازی در دوره زمانی هشت هفته تا حدودی سبب بهبود شاخص های لیپیدی بیماران دیابتی نوع دو شده و از این طریق ممکن است باعث کاهش عوارض قلبی-عروقی گردد، هرچند که برای تاثیرگذاری بیشتر احتیاج است تا دوره مصرف مکمل گشنیز و انجام تمرین هوازی طولانی تر باشد.

در این مقاله بیان شده است: در این تحقیق، تفاوتی بین اثر تعاملی مصرف مکمل گشنیز و تمرین هوازی در مقایسه با مصرف فقط گشنیز یا اجرای فقط تمرین هوازی مشاهده نشد. بنابراین در کل برای اثبات آثار مصرف مکمل گشنیز و تمرین هوازی احتیاج به آنالیز های بیشتر و انجام تحقیقات با طول دوره زمانی طولانی تر است.

این پژوهش در اولین شماره سی وششمین جلد نشریه علمی تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1736

به "تاثیر تخم گشنیز بر کاهش عوارض قلبی و عروقی دیابت نوع 2" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر تخم گشنیز بر کاهش عوارض قلبی و عروقی دیابت نوع 2"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید