اوجی: دولت قبل 8 سال کشور را معطل امثال توتال کرد ، چند برابر توتال، قرارداد امضا کردیم ، اسامی شرکت ها را افشا نخواهیم کرد

به گزارش تعطیلات رو، وزیر نفت گفت: دولت گذشته هشت سال کشور را معطل امثال شرکت فرانسوی توتال کرد، اما اکنون می بیند شرکت های بزرگ دیگری آمده اند و در مجموع چند برابر وعده بی عمل توتال، حاضر به سرمایه گذاری شده اند و قرارداد هم امضا کرده اند.

اوجی: دولت قبل 8 سال کشور را معطل امثال توتال کرد ، چند برابر توتال، قرارداد امضا کردیم ، اسامی شرکت ها را افشا نخواهیم کرد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، جواد اوجی وزیر نفت با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم در انعقاد قرارداد های نفتی و جذب سرمایه گفت: در دولت سیزدهم بیش از 55 قرارداد و تفاهم نامه امضا کردیم، 16.5 میلیارد دلار با شرکت های داخلی و خارجی امضا شده که هم در بحث توسعه میدان ها نفتی و گازی مشترک، هم بحث جمع آوری گاز های مشعل بوده است.

وی گفت: 28 مورد از این قرارداد ها مربوط به جمع آوری گاز های همراه نفت و مشعل بوده که قرار است تا پایان این دولت مشخص تکلیف شود. در بحث احداث خطوط انتقال فرآورده های نفتی نیز قرارداد هایی امضا شد تا تردد تانکر ها در جاده ها کم و انتقال فرآورده از جنوب کشور تا شمال کشور با خط لوله انتقال انجام شود.

اوجی گفت: در بحث احداث مخازن ذخیره سازی گاز طبیعی، تکمیل زنجیره پتروشیمی و احداث پتروپالایشگاهی نیز قرارداد هایی امضا شد و نخستین واحد پتروپالایشگاهی از طریق خود وزارت نفت به ظرفیت 300 هزار بشکه در استان هرمزگان در بهار امسال کلنگ زنی خواهد شد.

وزیر نفت گفت: عمده تأمین مالی قرارداد های توسعه میدان ها از محل عایدات همان میدان خواهد بود و هلدینگ های بزرگ، میدان ها نفتی و گازی را توسعه می دهند و سرمایه گذاری که انجام دادند، از محل تولید نفت، میعانات گازی و گاز مستهلک خواهد شد. بخش دیگری از تأمین مالی نیز از طریق کنسرسیوم های بانکی به صورت فاینانس و تسهیلات است و بخشی نیز از منابع داخلی پروژه ها تأمین خواهد شد.

وی گفت: بخشی از قرارداد هایی که تا به امروز در دولت سیزدهم امضا شده مربوط به توسعه میدان ها مشترک است. برای توسعه فاز 2 میدان مشترک آزادگان، شرکت های مختلفی آمده اند و تکمیل و توسعه این میدان در حال بررسی است تا زمینه همکاری با شرکت ها و هلدینگ های بزرگ فراهم شود که تکمیل و توسعه این میدان ها از طریق شرکت های بزرگ داخلی انجام خواهد شد.

اوجی گفت: در شرایط تحریمی طبیعی است اسامی شرکت ها اعلام نشود. تنها برای اینکه عده ای دست از انتقاد بردارند، هرگز این رویه را تغییر نخواهیم داد و اسامی شرکت ها و جزئیات قرارداد ها را افشا نخواهیم کرد.

وزیر نفت گفت: شاید آن ها ناراضی هستند که هشت سال کشور را معطل امثال شرکت فرانسوی توتال کردند، اما اکنون می بینند شرکت های بزرگ دیگری آمده اند و در مجموع چند برابر وعده بی عمل توتال، حاضر به سرمایه گذاری شده اند و قرارداد هم امضا کرده اند.

وی در پایان گفت: بی شک از این پس هم در همه قرارداد های نفتی، همین رویه ما خواهد بود و به هیچ عنوان انتظار انتشار جزئیات قرارداد ها و اسامی شرکت ها را نداشته باشید. منتقدان می توانند فرایند پیشرفت پروژه ها را نقد کنند، صرف انتشار اسامی شرکت ها جز اینکه راه را برای تحریم باز می کند، چه فایده ای دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 خرداد 1401 بروزرسانی: 24 خرداد 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2131

به "اوجی: دولت قبل 8 سال کشور را معطل امثال توتال کرد ، چند برابر توتال، قرارداد امضا کردیم ، اسامی شرکت ها را افشا نخواهیم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوجی: دولت قبل 8 سال کشور را معطل امثال توتال کرد ، چند برابر توتال، قرارداد امضا کردیم ، اسامی شرکت ها را افشا نخواهیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید