اولین آزمایش خون برای تشخیص اختلال دوقطبی

به گزارش تعطیلات رو، Alcediag ، یک شرکت فرانسوی متخصص در روانپزشکی و پیشگام در تشخیص بیولوژیکی سلامت روان، در یک مطالعه در مجله Nature گفت که شش نشانگر زیستی خون را شناسایی نموده است که علائم اصلی اختلال دوقطبی هستند.

اولین آزمایش خون برای تشخیص اختلال دوقطبی

در حالی که تعداد افرادی که از افسردگی رنج می برند 300 میلیون نفر در سراسر دنیا تخمین زده می گردد، بیشتر از 40 درصد از آنها واقعاً ممکن است تحت تأثیر اختلال دوقطبی باشند. این اختلال مزمن با فازهای متناوب افسردگی و شیدایی معین می گردد. مراحل افسردگی دو قطبی شبیه به افسردگی تک قطبی است که باعث می گردد تشخیص و تمایز این دو پیچیده و طولانی تر گردد. زمانی که برای تشخیص و تمیز تک قطبی از دو قطبی صرف می گردد قابل توجه است و به طور میانه بیش از 7 سال طول می کشد. با این حال، مدیریت و درمان های اختلال دوقطبی و افسردگی به طور قابل توجهی فرق دارد و تشخیص به موقع و قابل اطمینان را در اولویت قرار می دهد.

افسردگی تک قطبی و افسردگی دوقطبی دو نوع اصلی افسردگی هستند که اغلب به وسیله بسیاری از افراد از جمله متخصصان مراقبت های بهداشتی اشتباه گرفته می گردد. تفاوت بین افسردگی تک قطبی و دوقطبی به جنبه های دلیل شناسی، پدیدارشناسی، علائم و درمان بستگی دارد که طبق طبقه بندی DSM (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالهای روانی)، اغلب به عنوان دو شاخه ی جداگانه در درخت تشخیصی اختلال خلق شناخته می شوند. تفاوت اصلی بین افسردگی تک قطبی و دوقطبی در این است که افسردگی دوقطبی با مراحل شیدایی یا هیپومانیا (نیمه شیدایی یا شیدایی خفیف) معین می گردد در حالی که افسردگی تک قطبی از این دو مرحله عبور نمی نماید.

برای اولین بار، مطالعه ای به رهبری Alcediag، شامل گروهی متشکل از 410 فرد، چنین آزمایش مطمئن و دقیقی را ارائه می دهد که قادر است مراحل افسردگی اختلال دوقطبی را از افسردگی تک قطبی متمایز کند. این آزمایش با عملکرد تشخیصی بالا، ویژگی و حساسیت بیش از 80 درصد به لطف استفاده ترکیبی از ویرایش RNA و هوش مصنوعی (AI) امکان پذیر شده است. 6 نشانگر زیستی، مطابقت اصلاحات در توالی RNA ژن های مرتبط با اختلال دوقطبی را نشان می دهد.

دینا وایزمن، معاون مدیرعامل Alcediag گفت: من راضی و مفتخرم که این مقاله در مجله Nature منتشر شده است. اهمیت کار تیم ما در استفاده از قدرت ویرایش RNA است، مکانیزمی که ثبات RNA، پیوند، بیان ژن و سنتز پروتئین را تنظیم می نماید تا آزمایشی با کارایی بالا ایجاد کند که قادر به تمایز بین افسردگی تک قطبی (UD) و افسردگی دو قطبی (BD)است. بنابراین راه را برای تشخیص سریع تر و دقیق تر هموار می نماید.

پروفسور دیوید کوپفر از گروه روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ (ایالات متحده آمریکا) می افزاید:
من قبلاً اشاره نموده ام که چقدر مهم است که روانپزشکان بتوانند در معالج بیماران تشخیص دقیق را در سریع ترین زمان ممکن ارائه دهند تا درمان صحیح در اسرع وقت شروع گردد. من مفتخرم که بخشی از تحقیقاتی بودم که انجام دادم. برای اولین بار، یک آزمایش با عملکرد بالا برای تشخیص دقیق افسردگی دوقطبی به واقعیت تبدیل می گردد.

ژان فیلیپ لانگ، مدیر ارشد پزشکی مرکز روان پزشکی و روان درمانی و مشاور متخصص Alcediag گفت: من به Alcediag و دستاورد تیم تحقیقاتی در نشان دادن شواهد بالینی مبنی بر توانایی این آزمایش با کارایی بالا، برای تشخیص تفاوت بین افسردگی تک قطبی از افسردگی دوقطبی و یاری به روانپزشکان در تشخیص دقیق تر و درمان سریع تر بیماران خود و در نتیجه بهبود چرخه کلی مراقبت و نتایج، افتخار می کنم.

درباره Alcediag

Alcediag یک شرکت تشخیصی نوآورانه است که بر سلامت روان تمرکز دارد و پلتفرمی را توسعه می دهد که از زیست شناسی مولکولی پیشرفته و هوش مصنوعی برای کشف و استفاده از نشانگرهای زیستی نو مبتنی بر ویرایش RNA در روال بالینی استفاده می نماید. Alcediag یک شرکت تابعه از Alcen، یک گروه فرانسوی متنوع صنعتی با تمرکز قوی بر نوآوری است که چالش های اجتماعی را پیش می برد.

منبع: فوت و فن / drugs.com
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2185

به "اولین آزمایش خون برای تشخیص اختلال دوقطبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین آزمایش خون برای تشخیص اختلال دوقطبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید