اولین استارت آپ صنایع دستی در کشور

به گزارش تعطیلات رو، بزرگ ترین رویداد کارآفرینی استارت آپ با موضوع صنایع دستی، برای اولین بار در کشور و در استان مرکزی اجرا می شود.

اولین استارت آپ صنایع دستی در کشور

تعطیلات رو - مریم سرخوش: رویدادی که با هدف ترویج فرهنگ ایده پردازی، خلاقیت و ارتقای روحیه کار گروهی و انتقال مفاهیم کارآفرینی برای ایجاد کسب و کارهای نوین در حوزه صنایع دستی و فرش به همت دانشگاه جامع علمی - کاربردی استان مرکزی و با مشارکت سازمان میراث فرهنگی استان کار خود را در دانشگاه اراک آغاز می کند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه جامعه علمی - کاربردی استان مرکزی با تاکید بر این که تاکنون این رویداد کارآفرینی در کشور اجرا نشده است، می گوید: این اولین استارت آپ کارآفرینی با موضوع صنایع دستی و فرش به شمار می رود.

مصطفی نعمتی درباره برگزاری این رویداد اظهار می کند: بیش از 400 نوع اثر صنایع دستی در کشور وجود دارد که از این تعداد بیش از 150 نمونه در استان مرکزی تولید می شود و برگزاری چنین رویدادهایی می تواند ارزش افزوده قابل توجهی ایجاد کند.

وی ادامه می دهد: استان مرکزی به دلیل دارا بودن فرش و قالی های برند و مطرح در دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است. قالی جیریا، ساروق و تفرش از جمله این صنایع دستی هستند و به همین دلیل این منطقه بهترین گزینه برای انجام چنین رویدادی در حوزه کارآفرینی در کشور به شمار می رود.

  • نقشه راه

نعمتی به چشم انداز برگزاری این رویداد اشاره می کند و می گوید: انتظار داریم در خاتمه این استارت آپ، از طریق ایده های موجود که از سوی تیم های متشکل از افراد صاحب ایده مطرح می شود و روی آنها فعالیت انجام خواهد گرفت، شرکت های نوظهور برای ارائه محصولات صنایع دستی و به ویژه فرش به شکل نوین در جامعه تشکیل شوند تا از این طریق بتوانیم صنایع دستی و فرش استان را بیش از پیش در کشور معرفی کنیم.

وی عنوان می کند: همچنین برای فروش آثار موجود در استان و جلب مشتری هم به برگزاری چنین رویدادهایی نیاز داریم که منجر به بهبود اقتصاد استان و کشور در حوزه صنایع دستی از طریق درآمدهای حاصل از منابع غیرنفتی شود. این مسئول درباره ظرفیت های برگزاری این رویداد می افزاید: عنوان رویداد کارآفرینی در حال اجرا دست آپ است و در همه زمینه های صنایع دستی شرکت کنندگان می توانند ایده ارائه کنند، اما به طور خاص مقوله فرش مد نظر و تمرکز بر این حوزه از صنایع دستی استان است. در این رویداد همه افراد صاحب ایده و نظر امکان حضور داشتند و شرکت کردند.

  • تحول در 3 حوزه صنایع دستی

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی نیز در گفت وگو با تعطیلات رو با بیان این که این استارت آپ برای اولین بار در استان برگزار می شود، اظهار می کند: استارت آپ ها به معنای عام در همه رشته ها یکی از مهم ترین قدم هایی است که می تواند فعالان هر حوزه را در زمینه بازاریابی، کارآفرینی های نو و فروش راهنمایی کنند.

قاسم کاظمی می افزاید: حوزه صنایع دستی به 3 دسته عمده از جمله هنرمندان یا تولیدکنندگان، مواد اولیه یا نهاده های تولید و بازار یا فروش تقسیم بندی می شوند. وی ادامه می دهد: در شرایط کنونی در موارد اول و دوم مسئله ای نداریم، اما در مرحله بازار و فروش، هنرمندان با شرایط سختی روبه رو هستند. البته این بدان معنا نیست که در تهیه مواد اولیه چالش های حوزه صنایع دستی رفع شده، اما با همه کاستی شاهد تولید آثار هستیم و مهم ترین خلأ نبود بازارهای مناسب برای فروش است.

کاظمی با اشاره به فعالیت 8 هزار هنرمند در 110 رشته صنایع دستی استان مرکزی، بیان می کند: یک سوم صنایع دستی کشور در استان فعال است. مرکزی در تولید زیراندازهای سنتی به ویژه قالی، صنایع دستی چوبی و فلزی در کشور مطرح است و اگر مسائل بازار و فروش در این حوزه رفع شود، شاهد رونق بیشتر تولیدات در این بخش ها خواهیم بود.

این مسئول درباره تاثیرات پیروز در برگزاری چنین رویدادهای کارآفرینی، عنوان می کند: این استارت آپ ها برای ارائه راه حل های خوب در زمینه بازاریابی، کارآفرینی و فروش به هنرمندان بسیار راهگشا هستند. هنر ایران خاصه صنایع دستی تا همین چند سال گذشته جزو 10 رشته برتر دنیا بود، اما اکنون بازارمان را از دست داده ایم. به همین دلیل است که اگر چنین رویدادهایی با موضوع فروش و کارآفرینی برگزار شوند، اتفاق های خوبی را رقم می زنند.

  • نگاه نو به صنایع دستی

وی تاکید می کند: همچنین برگزاری این استارت آپ ها می تواند نگاه هنرمندان به ساخت صنایع دستی را نو کند. به عنوان مثال، امروزه ساخت کوزه و گلدان سفالی دیگر منطقی نیست، اما این مساله به معنای حذف سفال نخواهد بود و باید به این حوزه و تولیدات آن نگاه نو داشت. برگزاری استارت آپ ها هم می تواند به این شرایط کمک کند و منجر به طراحی های جدید شود.

کاظمی ایجاد اشتغال با کمترین هزینه را هم از دیگر مزایای فعالیت در حوزه صنایع دستی عنوان می کند و می گوید: ایجاد کسب و کارهای نوین با هدف کمک به رونق اقتصادی حوزه فرهنگی زمینه های افزایش اشتغال را رقم می زند. در حوزه صنایع دستی به ویژه کارگاه های خانگی می توان با کمترین هزینه اقدام به راه اندازی آنها کرد.

وی اضافه می کند: راه اندازی یک شغل در حوزه صنعت به 50 تا 70 میلیون تومان هزینه نیاز دارد، اما در حوزه صنایع دستی با 5 میلیون تومان هم می توان شغل ایجاد کرد. فضای صنایع دستی می تواند در حوزه های کوچک به ویژه فضاهای خانگی هم فعال شوند و این رویدادهای کارآفرینی می توانند زمینه ساز ایجاد کسب و کارهای نو، هر چند کوچک باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 671

به "اولین استارت آپ صنایع دستی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین استارت آپ صنایع دستی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید