ترس از پرواز چیست، راه های غلبه بر آن کدامند؟

به گزارش تعطیلات رو، آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که در پرواز همسفرانی داشته باشید که ترس از پرواز دارند؟ آیا خودتان جزء این دسته از مسافران هستید؟ ترس از پرواز را می توان به جرات یکی از اپیدمی ترین مسائل هنگام پرواز دانست. اما شاید راهکارهایی وجود داشته باشد تا ترس شما کمتر گردد و یا بتوانید بر آن غلبه کنید. ترس از پرواز علل های مختلفی دارد با دانستن علل ترس می توانید این مشکل را تا حدی بر طرف نمایید. با ما همراه باشید.

ترس از پرواز چیست، راه های غلبه بر آن کدامند؟

علل ترس از پرواز

ترس از پرواز ممکن است دلایل مختلفی مانند ترس از فضای بسته یا ترس از ارتفاع به وجود بیاید. خیلی ها تصور می نمایند هواپیما ممکن است دچار نقص فنی یا سانحه گردد و شنیدن آماری که نشان می دهد پرواز با هواپیما به اندازه رانندگی ایمن است فرقی به حال شان نمی نماید. برخی دیگر از مسافران از ربوده شدن هواپیما یا حملات تروریستی وحشت دارند. مهم نیست علت ترس از پرواز چیست زیرا روش های زیادی برای غلبه بر این ترس وجود دارد که در ادامه خواهید خواند.

راهکارهای برای غلبه بر ترس از پرواز پیش از سفر

اطلاعات خود را بالا ببرید

کسب اطلاعات درباره نحوه کار کردن هواپیما می تواند استرس و نگرانی شما را تا حد زیادی کاهش دهد. درک این مطلب که چگونه هواپیما حتی بعد از از کار افتادن موتور می تواند به پرواز ادامه دهد باعث می گردد از نقص فنی هواپیما کمتر احساس نگرانی کنید. نحوه پرواز، علت لرزش ها و صدایی که هنگام بلند شدن و فرود آمدن هواپیما شنیده می گردد و همچنین آشنایی با ساختار هواپیما می تواند نگرانی های بی فایده را از بین ببرد.

جایگاه کنار راهرو را انتخاب کنید

اگر هنگام خرید بلیط هواپیما امکان انتخاب جایگاه را دارید، حتما جایگاه کنار راهرو را انتخاب کنید؛ مخصوص اگر ترس از فضای بسته دارید. در این صورت کمتر فشار فضا را حس می کنید و می توانید در کابین به راحتی رفت وآمد داشته باشید. به علاوه، اگر ترس از ارتفاع داشته باشید، نگاه کردن از پنجره باعث نمی گردد اضطرابتان افزایش پیدا کند.

مراقب رسانه ها باشید

سعی کنید تا حد ممکن از فیلم ها و اخبار مربوط به سوانح هوایی و دیدن تصاویر وحشتناک آن دوری کنید. به خاطر داشته باشید که بیشتر پروازها با موفقیت و در امنیت کامل انجام می گیرند اما رسانه ها تنها از سوانح می گویند. پس با این اخبار و فیلم ها به ترس خود دامن نزنید.

مثبت فکر کنید

روزهای نزدیک به سفر سعی کنید از استرس دوری کنید و تنها روی افکار مثبت تمرکز داشته باشید. برای مثال به اوقات خوشی که پس از رسیدن به مقصد خواهید داشت فکر کنید

راهکارهای برای غلبه بر ترس از پرواز در فرودگاه

عجله نکنید

برای رسیدن به فرودگاه و سوار شدن به هواپیما عجله نکنید. هجوم بردن به سمت گیت پرواز و نگرانی برای از دست دادن پرواز تنها به نگرانی شما می افزاید. می توانید کمی زودتر به فرودگاه برسید و در استراحتگاه ها یا سالن انتظار فرودگاه در آرامش منتظر پرواز خود شوید.

از سالن استراحت بهره ببرید

به سالن های استراحت بروید. اگر در فرودگاهی که هستید سالن استراحت دارد به آنجا بروید و وقتتان در انتظار خسته نماینده سالن انتظار فرودگاه هدر ندهید. برخی از این سالن ها رایگان هستند و برخی با پرداخت هزینه ای کم به شما محلی برای استراحت می دهد که اگر نظر ما را بخواهید، پرداخت این مبلغ ارزشش را خواهد داشت.

شب را در هتل فرودگاه بگذرانید

در بسیاری از پروازهای بین المللی به علت توقف های بین دو پرواز، مجبور می شوید شب را در فرودگاه بمانید. اگر در چنین شرایطی هستید، پیشنهاد می کنیم شب را در هتل فرودگاه سپری کنید. هرچند که برخی از ایرلاین ها، برای این زمان بین 2 پرواز، هتل رایگان برای مسافرین خود تدارک دیده اند اما اگر حتی از این امکانات بهره مند نیستید پیش از حرکت رزرو هتل خود را انجام دهید. این هتل فرودگاه آنقدر که شما فکر می کنید گران نیستند و مبلغی که پرداخت می کنید ارزش به دست آوردن آرامشتان را خواهد داشت.

راهکارهای برای غلبه بر ترس از پرواز در هواپیما

با گروه پروازی آشنا شوید

می توانید پیش از پرواز با خلبان ملاقات کنید یا با گروه پرواز به گفت و گو مشغول شوید. با این کار فضایی محبت آمیز با افرادی که قرار است شما را تا رسیدن به مقصد همراهی نمایند برقرار خواهید کرد و همین برای شما اطمینان خاطری خواهد بود.

نفس عمیق بکشید

اگر در زمان پرواز دچار استرس شدید نفس عمیق بکشید. نفس های عمیق و آهسته و شمارش اعداد تا 10 به کاهش استرس شما یاری می نماید.

در راه بخوابید

این پیشنهاد ممکن است برای همه قابل اجرا نباشد ولی اگر فرد خوش خوابی هستید پیشنهاد می کنیم در هواپیما بخوابید. اگر در بخش بیزینس کلاس باشید قطعا فضای بیشتری برای یک خواب راحت خواهید داشت.

کتاب بخوانید

کتاب خواندن یک سرگرمی عالی است. کتاب شما را به عالم خیال و رویا می برد. پس یکی از بهترین و موثرترین راه برای کاهش استرس شما در طول پرواز کتاب خواندن است. سعی کنید بیشتر رمان بخوانید، خواندن کتاب های درسی و علمی هرچند خوب هستند، ولی ممکن است باعث گردد شما کمی خسته و عصبی بشوید.

موسیقی

نقش موسیقی را هرگز نباید فراموش کنید. موسیقی می تواند فضای ذهنی شما را کاملاً تغییر دهد. سعی کنید حتماً چندین آهنگ مورد علاقه خود را همراه داشته باشید. موسیقی های ملایم و بی کلام هم باعث آرامش شما خواهند شد. البته هدفون خود را نباید فراموش کنید. اگر هم سفر طولانی تری دارید می توانید در طول سفر فیلم ببینید.

شرایط را برای خود آسان کنید

با توجه پیشرفت صنعت هوایی و سریع تر شدن هواپیماها، شما مدت زمانی کمتری را با در اختیار داشتن امکانات رفاهی بیشتر در هواپیما سپری خواهید کرد. از دیگر خوبی های پرواز این است که این سفر به مرتب کوتاه تر از سفر با اتوبوس، ماشین و یا قطار خواهد بود. سعی کنید هیچ وقت به طول راستا فکر نکنید.

همواره سعی کنید اول و آخر راستاتان را تجسم کنید. یکی دیگر از راه های آسان دریافت به خود این است که کمی زودتر از حد مقرر به فرودگاه بیایید و اگر با دوستان یا آشنایانتان هستید به کافه ای بروید و در حالی که از نوشیدن یک فنجان قهوه لذت می برید با همراهانتان به گفت و گو بشینید و یا زودتر از بقیه برای دریافت کارت پرواز اقدام کنید تا دیگر استرس ماندن در صف های طولانی را به جان نخرید. همواره سعی کنید از کاری که برای دیگران یک فعالیت جدی است، لحظاتی دلنشین برای خود بسازید.

بلیط اکونومی کلاس خریداری نکنید

اگر با پرواز کردن مشکل دارید و ورود به هواپیما باعث استرس شما می گردد پیشنهاد می کنیم در بخش اکونومی هواپیما بلیط نخرید. با پرداخت مبلغی بیشتر بلیت بیزینس کلاس خریداری کنید و از امکانات و جایگاه های راحت تر در حین سفر لذت ببرید. به خاطر داشته باشید. اگر زیاد با هواپیما سفر کنید می توانید از ایرلاین خود کارت عضویت دریافت کنید و به یاری آن از تخفیف های ویژه بهره مند بشوید و از این طریق نیز از هزینه سفر شما کاسته خواهد شد.

خرید بلیط قطار

اگر با انجام دادن 6 راه بالا باز هم از استرس شما کم نشد و پرواز باعث آزار شما می گردد. لازم نیست به خودتان سخت بگیرید. اقدام به خرید بلیط قطار کنید. این کار ممکن است وقت شما را بگیرد اما سفر با قطار علاوه بر این که آرامش شما را به هم نمی زند. باعث می گردد مقداری هم در هزینه های سفر صرفه جویی کنید. در طول سفر با قطار می توانید از فیلم دیدن، کتاب خواندن و یا یک گپ طولانی با دوستانتان لذت ببرید.

منبع: همگردی
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 530

به "ترس از پرواز چیست، راه های غلبه بر آن کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس از پرواز چیست، راه های غلبه بر آن کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید