دنیاِ پس از آتش سوزی استرالیا چگونه خواهد بود؟

به گزارش تعطیلات رو، درحالی این روزها چشم ها از گوشه گوشه جهان نگران استرالیا و تنوع زیستی نابود شده در این کشور است که کارشناسان هشدار می دهند که استرالیا تنها یکی از نمونه های عواقب تغییر اقلیم است و اتفاقات پیش آمده در این کشور خسارتی جدی برای اکوسیستم کل جهان به همراه دارد که در آینده اثرات آن بیشتر تعیین خواهد شد.

دنیاِ پس از آتش سوزی استرالیا چگونه خواهد بود؟

به گزارش خبرنگاران، اقلیم استرالیا این روزها شنماینده تر از هر نقطه دیگری از جهان شده است. طبیعت این کشور ماه ها در آتش سوخته است و یک میلیارد جاندار جان خود را از دست دادند و پس از آن سیل و طوفان به جان این کشور افتاد. پرسشی که این روزها ذهن بسیاری از افراد را در جهان به خود مشغول نموده این است که علت این آتش سوزی های گسترده چیست و این حجم از خسارت به طبیعت چه تاثیری بر کل کره زمین می گذارد؟

محمودرضا مؤمنی - متخصص تغییر اقلیم و آلودگی هوا - درباره علت آتش سوزی های استرالیا به خبرنگاران شرح می دهد: برای ایجاد آتش سوزی باید سه شرط سوخت، اکسیژن و یک منبع گرما - که به عنوان مثلث آتش شناخته می شوند - وجود داشته باشند. در این میان هر چه سوخت از جمله درختان، بوته ها، علف ها و حتی خانه ها بیشتر باشد شدت آتش سوزی نیز بیشتر خواهد شد. از سوی دیگر آتش سوزی برای گسترش احتیاج به اکسیژن دارد که باد می تواند میزان اکسیژن و شدت آتش سوزی را افزایش دهد همچنین باد سبب گسترش آتش سوزی از یک مکان به مکان دیگر می گردد که در نهایت گسترش سریع آتش سوزی را به دنبال دارد.

وی می افزاید: منبع گرما که می تواند خورشید، رعد و برق، روشن کردن آتش در طبیعت، کمپ ها، پرت کردن ته سیگار در طبیعت و بادهای داغ باشد، جرقه آتش را فراهم و پس از آن دمای سوخت را به اندازه کافی داغ می نماید که به دنبال آن آتش سوزی آغاز می گردد.

مومنی می گوید: شرایط آب و هوایی در رفتار آتش سوزی نقش دارد. برای مثال باد به همراه خود منبعی جدید از اکسیژن برای آتش سوزی دارد و سبب راهنمایی آتش به سمت سوخت جدید می گردد همچنین دمای گرمتر و رطوبت کمتر سوخت بیشتری برای آتش سوزی فراهم می نماید.

این متخصص تغییر اقلیم و آلودگی هوا با بیان اینکه طی فصل تابستان در استرالیا مثلث آتش - سه مولفه لازم برای آتش سوزی - فراهم است، شرح می دهد: در استرالیا گرمایش جهانی و تغییر اقلیم علت آتش سوزی نیست اما باید این نکته را در نظر داشت که گرمایش جهانی تعداد، مدت زمان و شدت این آتش سوزی ها را افزایش داده است.

2019 گرمترین سال جهان در بخش هایی از جهان

از زمان آغاز انقلاب صنعتی تا به امروز دمای زمین حدود یک درجه سانتیگراد گرم تر شده است همچنین سال 2019 گرمترین سال جهان در بخش هایی از جهان اعلام شد. به گفته مومنی کشور استرالیا نیز طی سال گذشته گرم ترین و خشک ترین سال خود را تجربه کرد. متوسط دما طی سال 2019 در کشور استرالیا 1.5 درجه سانتیگراد بالاتر از متوسط دمای بین سال های 1960 تا 1990 گزارش شده است و علاوه بر این دما طی ماه گذشته در استرالیا 49.9 درجه سانتی گراد بود. تمامی این موارد نشان می دهد که تغییر اقلیم چقدر جدی و خطرناک است.

بر اساس آخرین گزارش ها تا به امروز بیش از 180 نفر در ایالات مختلف استرالیا با اتهامات مختلف مرتبط با آتش افروزی روبرو شده اند. مومنی معتقد است که عوامل انسانی از جمله روشن کردن آتش در طبیعت و پرت کردن ته سیگار در طبیعت می تواند از عوامل آغاز این آتش سوزی ها باشد.

آتش سوزی های اخیر در استرالیا سبب از بین رفتن حدود یک میلیارد جاندار شده و البته این آمار کماکان درحال افزایش است همچنین حدود 21 میلیون جریب (معادل 9 میلیون هکتار) زمین سوخته که وسعت آن به بزرگی کشور کره جنوبی است. علاوه بر این تا به امروز 2500 خانه ویران شده و 27 نفر نیز کشته شده اند.

نگرانی ها پس از آتش سوزی گسترده

این متخصص تغییر اقلیم و آلودگی هوا در ادامه به این موضوع اشاره می نماید که در آتش سوزی های استرالیا بعضی از گونه ها منقرض شده اند همچنین این نگرانی وجود دارد که بعضی از پوشش های گیاهی نتوانند مجدد خود را احیا نمایند و حیوانات قادر به سازگارشدن با مناطق جدیدی که به آن فرار نموده اند و یا شرایط جدیدی که به وجود آمده است، نباشند این مسئله می تواند خسارتی جدی برای اکوسیستم کل جهان باشد که در آینده اثرات آن بیشتر تعیین خواهد شد.

نخستین کوشش های بین المللی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و به تبع آن جلوگیری از افزایش دمای زمین، طی سال 2015 و در کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در پاریس آغاز شد. بر اساس توافق 195 کشور حاضر در این کنفرانس قرار شد که متوسط افزایش دمای زمین تا سال 2100 نسبت به قبل از انقلاب صنعتی محدود به دو درجه سانتیگراد گردد و حتی کوشش ها برای آنکه متوسط افزایش دما به 1.5 درجه سانتیگراد برسد نیز ادامه پیدا کند.

مومنی می گوید: این یعنی تعداد، مدت زمان و شدت آتش سوزی ها را محدود به مقدار خاص کنیم و اجازه ندهیم که شدت خسارات از یک حد تعیینی بیشتر گردد. اهمیت این موضوع برای بحث بحران اقلیمی و تاب آوری اقلیمی مهم است و بر اساس آن می توان برای آینده برنامه ریزی و هزینه خسارات را برآورد کرد. توافق پاریس یاری خواهد نمود که هزینه و میزان خسارات ناشی از آتش سوزی محدود به مقداری تعیین و بحران اقلیمی نیز مدیریت گردد و سازگاری تدریجی نسبت به آن رخ دهد.

این متخصص تغییر اقلیم و آلودگی هوا در خاتمه تاکید می نماید که کشور استرالیا یکی از نمونه های واضح عواقب تغییر اقلیم است که متاسفانه وارد فاز بحران اقلیمی شده و هزینه های سنگینی برای آن کشور و جهان به بار آورده است. این آتش سوزی ها نشان داد که توافق پاریس از اهمیت بالایی برخوردار است و کشورهای جهان بیش از گذشته باید به فکر اجرای تعهدات خود در این توافق نامه باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 837

به "دنیاِ پس از آتش سوزی استرالیا چگونه خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیاِ پس از آتش سوزی استرالیا چگونه خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید