فروش 20 هزار میلیارد تومانی محصولات نانو در سال گذشته

به گزارش تعطیلات رو، به گزارش خبرنگاران دکتر سعید سرکار امروز در اختتامیه جشنواره دانشجویی بنیاد آموزش فناوری نانو با بیان اینکه ما دو درصد از مقاله های کل جهان را فراوری می کنیم گفت: این مقالات به شرطی مفید هستند که محققان سایر کشورها از آن استفاده نمایند، همانطور که ما از 98 درصد مقالات استفاده می کنیم.

فروش 20 هزار میلیارد تومانی محصولات نانو در سال گذشته

وی با بیان اینکه علم و فناوری دو بال یک پرنده هستند گفت: در ایران، بنیه علمی وجود دارد اما خیلی ها تخطئه می نمایند و یا اکثریت ناآگاه هستند. بنیه علمی کشور، فوندانسیون توسعه فناوری است و ما با انتشار مقالات به جهان می فهمانیم که ایران دارای چه پتانسیل های علمی است.

سرکار اضافه کرد: ما بعلاوه علاوه بر بنیه علمی خوب، نیروهای انسانی خوب و عالی داریم که تا به امروز توانسته اند در توسعه فناوری ایران پیروز عمل نمایند؛ بعلاوه این پیروزیت را می توان در تبدیل فناوری به محصول مشاهده کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه فناوری نانو تا به امروز در 18 حوزه صنعتی رسوخ پیدا نموده گفت: این نانو محصولات توانسته اند صنایع ما را رقابت پذیر نمایند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هزار و 266 محصول مبتنی بر نانو در حوزه های مختلف به فراوری رسیده است، گفت: به ندرت می توان کشوری را پیدا کرد که این تعداد از محصول نانو را به فراوری برساند.

سرکار با اشاره به اندازه فروش محصولات نانو در سال 1400 اضافه کرد: طی آخرین آمار، اندازه فروش محصولات نانو 20 هزار میلیارد تومان بوده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه اگر کلوپی علمی مانند کلوپ هسته ای شکل بگیرد ضروری است ایران جزو این کلوپ باشد، گفت: ایران بازیگر اصلی در حوزه نانو بوده و ذخایر مهمی در این عرصه فناوری دارد و آن هم سرمایه انسانی است.

وی مطرح نمود: مغزهای جوانان ما سرمایه های مملکت هستند که باید آنها را به رسمیت بشناسیم. آنها می توانند باعث جهش کشور شوند.

سرکار ادامه داد: ذخایر ما جلوی چشمان ما هستند و باید بتوانیم با استفاده از آنها، فراوری ثروت کنیم.

وی در مورد عملکرد دانشگاه ها در زمینه استفاده از نیروهای انسانی گفت: دانشگاه های ما در این زمینه ضعیف هستند و بیشتر ضایعه نخاعی تربیت می نمایند که این یک خلاء بزرگی در کشور محصول می گردد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه افراد ضایعه نخاعی به خوبی فکر می نمایند، حرف می زنند، می بینند و می شنوند اما نمی توانند کار انجام دهند و همیشه متکی به دیگران هستند گفت: در اصل دانشگاه های ما چنین افرادی را تربیت می نمایند. افرادی که نمی توانند آموخته های خود را در قالب تیم های استارت آپی و شرکت های دانش بنیان به محصول تبدیل نمایند.

وی با تاکید بر اینکه همین موضوع نشان می دهد ما نمی توانیم دانشجویان خوبی به بار بیاوریم، گفت: به همین دلیل ستاد توسعه فناوری نانو در راستای تربیت این دانشجویان برنامه هایی را اجرا نموده که همین جشنواره دانشجویی نمونه ای از این برنامه ها است.

سرکار ادامه داد: ما در صدد هستیم که یک الگوی پیروزی را عرضه کنیم که دانشجویان بتوانند به صورت مسئولیت پذیر عمل نموده و آموخته های خود را به محصولات تبدیل نمایند.

وی با اشاره به اقدامات ترویجی در حوزه توسعه فناوری نانو با بیان اینکه این اقدامات از سطح دانش آموزی و دانشجویی شروع شد، اضافه کرد: در پی این اقدامات، برنامه هایی برای تربیت دانشجویان مستعد اجرایی کردند و آنها در این برنامه ها، اصالت را به انسان ها دادند و بعد از تربیت نیروی انسانی، توسعه ابزارهای آزمایشگاهی در اولویت نهاده شد.

وی با تاکید بر ضرورت تربیت نیروهای انسانی، توانا، مخترع و مسولیت پذیر در کشور، اظهار کرد: این رویکرد موجب شده است که امروزه بیش از 80 دانشگاه اقدام به پرورش نیروی انسانی در مقاطع دکتری و ارشد نانو نموده است و دانشجویانی که امروز در این مراسم حاضر شدند، حاصل اجرای این برنامه ها است.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه در ذهنیت همه، وزارت کار مختص بازنشستگان است گفت: در صورتی که این وزارتخانه باید مسئول ایجاد کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی هم باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آذر 1401 بروزرسانی: 5 آذر 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2234

به "فروش 20 هزار میلیارد تومانی محصولات نانو در سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش 20 هزار میلیارد تومانی محصولات نانو در سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید