فناورانه سطح قند خون خود را اندازه گیری کنید

به گزارش تعطیلات رو، پژوهشگران آمریکایی، ابزاری ابداع نموده اند که می تواند با لمس کردن نوک انگشت، سطح قند موجود در عرق را اندازه گیری کند و آن را به صورت سطح قند خون ارائه دهد.

فناورانه سطح قند خون خود را اندازه گیری کنید

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت، هر روز درد سوزن را تحمل می نمایند تا قند خون خود را اندازه بگیرند. پژوهشگران آمریکایی، ابزاری ابداع نموده اند که می تواند با لمس کردن نوک انگشت، قند خون را در عرق بیمار اندازه گیری کند. سپس یک الگوریتم شخصی سازی شده، تخمین دقیقی از سطح قند خون ارائه می دهد.

گزارش انجمن دیابت آمریکا(ADA) حاکی از این است که بیش از 34 میلیون کودک و بزرگسال در آمریکا به دیابت مبتلا هستند. اگرچه نظارت بر سطح قند خون، یکی از بخش های مهم مدیریت دیابت است اما درد و ناراحتی ناشی از نمونه گیری می تواند افراد را از آزمایش های بیشتری که باید انجام دهند، بازدارد.

دانشمندان روش هایی را برای آنالیز قند موجود در عرق ابداع نموده اند اما از آنجا که سطح قند موجود در عرق، بسیار پایین تر از سطح قند خون است، می تواند با توجه به سطح تعریق فرد و ویژگی های پوست او متفاوت باشد. پژوهشگران تصمیم دریافتد ابزاری ارائه دهند که عرق را از نوک انگشت جمع کند و به اندازه گیری میزان قند آن بپردازد.

آنها یک حسگر برای آنالیز قند موجود در عرق ابداع نموده اند که مبتنی بر لمس کردن است. نوعی هیدروژل پلی وینیل الکل(Polyvinyl alcohol)، بر روی یک حسگر الکتروشیمیایی نهاده شده است که روی یک نوار پلاستیکی قابل انعطاف واقع شده است. هنگامی که یک شرکت نماینده داوطلب، نوک انگشت خود را به مدت یک دقیقه روی سطح حسگر قرار داد، هیدروژل مقدار کمی از عرق را جذب کرد.

قند موجود در عرق با قرار دریافت در حسگر، تحت یک واکنش آنزیمی نهاده شد و به ایجاد جریان الکتریکی کوچکی منجر شد که با یک ابزار دستی کوچک، قابل تشخیص بود.

پژوهشگران، قند خون داوطلبان را با آزمایش متداول نوک انگشت نیز اندازه دریافتد و یک الگوریتم شخصی سازی شده ابداع کردند که می تواند قند موجود در عرق هر فرد را به سطح قند خون برگرداند. این الگوریتم در آزمایش ها توانست سطح قند خون را پیش از غذا و پس از آن با 95 درصد دقت تخمین بزند.

پژوهشگران باور دارند که پیش از به کار بردن این روش باید یک آنالیز در مقیاس گسترده انجام گردد.

این پژوهش، در مجله ACS Sensors به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1702

به "فناورانه سطح قند خون خود را اندازه گیری کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناورانه سطح قند خون خود را اندازه گیری کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید