قابل سکونت کردن مریخ با مگنتوسفر مصنوعی!

به گزارش تعطیلات رو، دانشمندان می خواهند با استفاده از بزرگترین قمر مریخ و ایجاد یک مغناطیس سپهر مصنوعی، سیاره سرخ را برای زندگی مساعد نمایند.

قابل سکونت کردن مریخ با مگنتوسفر مصنوعی!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، مریخ مدتی است که به عنوان یک سیاره جایگزین برای زندگی در نظر گرفته می گردد. اما یکی از بزرگترین موانعی که این آرزو با آن روبرو است، میدان مغناطیسی ضعیف مریخ است که ساکنان بالقوه آن را در معرض تشعشعات مضر خورشیدی قرار می دهد.

اکنون دانشمندان روش جاه طلبانه تازهی را برای اهدای یک مغناطیس سپهر مصنوعی به مریخ پیشنهاد نموده اند تا آن را برای انسان های آینده قابل سکونت کند.

آنها معتقدند با استفاده از قدرت یکی از قمرهای مریخ می توانند یک مغناطیس سپهر مصنوعی در اطراف سیاره سرخ ایجاد نمایند.

اگرچه سیاره مریخ مدتی طولانی است که به عنوان یک نامزد ایده آل برای زندگی در کنار یا پس از زمین و در واقع به عنوان سیاره B به معنی مکانی در منظومه شمسی ما که بتواند به گونه ای زمینی شکل بگیرد که امکان سکونت انسان را فراهم کند، در نظر گرفته می گردد. اما میدان مغناطیسی ضعیف آن، حفاظتی را که زمین در برابر ذرات باردار با انرژی بالا برای ما فراهم می نماید، ایجاد نمی نماید.

مریخ نورد استقامت ناسا اخیراً بدون هیچ شکی تأیید کرد که سیاره سرخ زمانی میزبان دریاچه ها و رودخانه ها بوده است، اما این فقدان میدان مغناطیسی قوی در این سیاره بوده است که منجر به تضعیف اتمسفر سابق آن شده است و موجب شده به تدریج به وسیله بادهای خورشیدی از بین برود.

اکنون براساس یک مطالعه تازه که به وسیله محققان دانشگاه کرنل(Cornell) اجرا شده است، این مشکل با فراوری میدان مغناطیسی مصنوعی در مریخ قابل حل است.

هسته سیاره سرخ کوچک تر و سردتر از زمین است، به این معنی که شرایط مشابهی با زمین ندارد که بتواند آثار مشابه با زمین را برای ما ایجاد کند. بنابراین محققان به بیرونِ این سیاره روی آورده اند.

به طور دقیق، آنها می خواهند از بزرگترین قمر مریخ به نام فوبوس برای ایجاد یک میدان مغناطیسی مصنوعی به وسیله چیزی که به عنوان چنبره پلاسما(plasma torus) شناخته می گردد، استفاده نمایند.

برای شرح چنبره پلاسما می توان چنبره پلاسمای آیو قمر سیاره مشتری را مثال زد. چنبره پلاسمایی آیو یک ابرِ حلقه ای شکل از یون ها و الکترون ها است که سیاره مشتری را احاطه نموده است. الکترون ها با یون هایی برخورد می نمایند که انرژی حاصل از برخورد را جذب می نمایند و دوباره آن را به صورت نور فرابنفش آزاد می نمایند.

ایده قابل سکونت کردن مریخ و سایر سیارات احتمالا قابل سکونت به وسیله تغییر جو آنها از اواسط قرن بیستم وجود داشته است. لیست بلندبالایی از حامیان این روش شامل ایده هایی مانند استفاده از سلاح های گرماهسته ای برای گرم کردن جو این سیاره یا استقرار آینه های مداری برای گرم کردن قطب های آن است. اما پیشنهاد تازه محققان دانشگاه کرنل، شامل استفاده از فوبوس بزرگترین قمر مریخ برای ایجاد یک جریان قوی از ذرات باردار در اطراف این سیاره است.

فوبوس بزرگ تر از دو قمر دیگر مریخ است و آن قدر به این سیاره نزدیک است که در عرض هشت ساعت مدار خود را کاملا دور می زند. دانشمندان دانشگاه کرنل با در نظر گرفتن این موضوع، طرحی را برای تبدیل این قمر به یک وسیله طبیعی برای قابل سکونت کردن مریخ طراحی نموده اند.

محققان انتشار ذرات یونیزه از سطح فوبوس و شتاب دادن به آنها را برای فراوری یک چنبره پلاسما در امتداد جهت مداری فوبوس پیشنهاد می نمایند. به گفته محققان، انجام این کار، یک میدان مغناطیسی به مقدار کافی قوی برای محافظت از مریخ در برابر بادهای خورشیدی ایجاد خواهد نمود.

محققان به این نکته نیز اشاره می نمایند که چندان به جنبه فنی و لجستیکی پیشنهاد خود نپرداخته اند و هنوز مرحله ایده پردازی هستند.

لازم به ذکر است که تنور رقابت برای رسیدن به مریخ در حال داغ شدن است و شرکت اسپیس ایکس اخیراً اعلام نموده است که موشک استارشیپ خود را که برای سفر به مریخ طراحی شده است، اولین پرواز مداری خود را در ماه ژانویه 2022 انجام خواهد داد.

به طور کل انتظار می رود انسان ها پس از سال 2030 به سیاره سرخ برسند که هنوز زمان زیادی برای تحقق آن به جای مانده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1976

به "قابل سکونت کردن مریخ با مگنتوسفر مصنوعی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قابل سکونت کردن مریخ با مگنتوسفر مصنوعی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید