مرگ سالانه 150 هزار نفر بر اثر سکته در ایران

به گزارش تعطیلات رو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که سالانه در ایران بیش از 150 هزار نفر بر اثر سکته قلبی و مغزی جان خود را از دست می دهند در صورتی که 80 درصد این سکته ها قابل پیشگیری است.

مرگ سالانه 150 هزار نفر بر اثر سکته در ایران

به گزارش خبرنگاران، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در سفر یک روزه خود به بابل، عملکرد دانشگاه علوم پزشکی این شهر را مثبت ارزیابی و توضیح داد: یکی از پیروزیت های پژوهش در دنیا و ایران، پیشگیری از 80 درصد بیماری های قلبی عروقی است که این بیماری ها 50 درصد مرگ و میر و ناتوانی در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: ایران در بخش پژوهش و فراوری علم پیشرفت چشمگیری داشته و پیروز به کسب رتبه 16 در بین همه کشورهای دنیا و کسب صندلی نخست در منطقه خاورمیانه شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ایران هم از نظر کمی(فراوری مقالات علمی) است و هم از نظر کیفی(استنادات) پیروزیت چشمگیری داشته است، اضافه نمود: اما همواره فکر می کنیم پتانسیل کشور ما بیش از این است زیرا ما نیروی انسانی علاقمند، کافی و با استعداد در سطح کشور داریم و اگر بتوانیم سرمایه گذاری بیشتری داشته و بودجه های پژوهشی را افزایش دهیم، دستاورد بهتری را نیز شاهد خواهیم بود.

ملک زاده توضیح داد: علاوه بر فراوری علم و کوشش هایی که در حال حاضر در بخش فناوری و نوآوری در فراوری داروها و تجهیزات پزشکی مؤثر داریم، امیدواریم بتوانیم این علم را به ثروت تبدیل کنیم و سبب ارتقای سلامت در کشور شویم.

وی اعلام نمود: عواملی که به دلیل تحریم ها در کشور به وجود آمده باید با سرمایه گذاری های مناسب، تبدیل به پیروزیت هایی شوند که در آینده پیشرفت و ارتقای کشور را رقم می زنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور شد: یکی از قدیمی ترین دانشگاه های منطقه، دانشگاه علوم پزشکی بابل است که از بدو تأسیس بیش از 17 هزار فارغ التحصیل داشته است؛ اینکه همه احتیاج به نیروی انسانی در رده های تخصصی، فوق تخصصی و کارشناسی را در این منطقه مرتفع کنیم، اقدام مثبت و ارزشمندی است. در عین حال معتقدیم دانشگاه علوم پزشکی بابل پتانسیل زیادی دارد و باید سرمایه گذاری بیشتری در این حوزه داشته باشیم.

ملک زاده با اشاره به اینکه 50 هزار مرگ ناشی از سکته در ایران مربوط به افراد زیر 70 سال و 12 هزار نفر زیر 50 سال است، ادامه داد: یکی از پیروزیت های پژوهش در دنیا و ایران پیشگیری 80 درصدی از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است که 50 درصد مرگ و میر و ناتوانی در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی اضافه نمود: امیدواریم دنیا و ایران در مسیری حرکت نمایند که از بیماری های غیرواگیر که عوامل ابتلا به آن ها چاقی، عدم تحرک، فشار خون بالا و عامل ژنتیک است، همچون بیماری های واگیر، پیشگیری صورت گیرد.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود اعلام نمود: از جمله مسائل در سطوح مختلف کشور، نیروی انسانی است که این مشکل باید در دانشگاه ها حل گردد؛ زیرا دولت امکان جذب نیرو را ندارد و دانشگاه ها بایستی نیروی انسانی را برای راه اندازی و توسعه تحقیقات مدیریت نموده و برای پیشرفت علم از نیروهای متخصص استفاده نمایند.

ملک زاده ادامه داد: بسیار آزاردهنده است که از افراد زیر 50 سال، سالانه حدود یک هزار و 500 نفر به خاطر سکته در بهشت زهرا دفن شوند که در این مورد باید آنالیز و تحقیق صورت گیرد و پژوهش های علمی استادان در دانشگاه های علوم پزشکی نیز باید به سمت پیشگیری از بیماری ها در کشور سوق یابد.

وی تأکید کرد: با نیروی انسانی ارزشمندی که در کشور وجود دارد، ما می توانیم از بروز سکته های قلبی و مغزی در کشور مثل بیماری های عفونی جلوگیری کنیم که این حرکت باید از دانشگاه ها شروع گردد.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت اضافه نمود: پژوهش های علمی استادان در دانشگاه های علوم پزشکی باید به سمت پیشگیری از بیماری ها در کشور سوق یابد که در این راستا وزارت بهداشت هم از طرح ها حمایت خواهد نمود.

به گزارش معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به همراه دکتر اصغر عبادی فر، رییس مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات و فناوری در سفر یکروزه به بابل، طی سه برنامه مجزا با اعضای هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی بابل و اعضای هیات علمی این دانشگاه نشست برگزار نموده و از آزمایشگاه جامع تحقیقات این دانشگاه نیز بازدید به عمل آوردند.

طی این بازدید، دکتر ملک زاده دانشگاه علوم پزشکی بابل را از نظر قدمت، پوشش درمانی حدود 40 درصد از بیماران استان، تربیت 17000 دانش آموخته علوم پزشکی در رشته ها و سطوح مختلف در طول سالیان، روند انتشار مقالات طی 20 سال گذشته و رشد مناسب آن ها در چند سال اخیر، مناسب بودن میزان خوداستنادی در مقالات، قرار داشتن نشریات این دانشگاه در صدر مجلات علوم پزشکی شش دانشگاه کلان منطقه یک، کسب رتبه های اول تا سوم واحدهای توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی بابل در این کلان منطقه و توجه به رجیستری ها، دانشگاهی با عملکرد مثبت ارزیابی کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 20 آذر 1398 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 602

به "مرگ سالانه 150 هزار نفر بر اثر سکته در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ سالانه 150 هزار نفر بر اثر سکته در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید