نحوه شهادت امام محمد باقر (ع) چگونه بوده است؟

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران | سرویس مذهبی - امام محمد باقر (ع) در تاریخ هفتم ذی الحجه سال 114 هجری قمری در سن 57 سالگی از طریق زهرى که ابراهیم بن ولید عبدالملک، در ایام خلافت هشام بن عبدالملک، به آن حضرت خورانید به شهادت رسید.

نحوه شهادت امام محمد باقر (ع) چگونه بوده است؟

تمامی امامان قطعا به شهادت رسیده اند

بر اساس احادیثی که از ائمه نقل شده است می توان قبول کرد که همه ائمه اطهار (ع) با شهادت از جهان رفته اند نه با مرگ طبیعی. امام رضا (ع) فرمودند: به خدا سوگند از ما (ائمه) نیست مگر این که مقتول و شهید می شود.

متاسفانه جزئیات تاریخ شیعه، با توجه به عواملی از جمله دشمنی ها، سخت گیری ها، عدم اهتمام برخی، نبود امکانات لازم و… آن طور که باید به دست ما نرسیده است. از این رو، درباره شهادت امام محمدباقر (ع) اطلاعات زیادی در دست نیست.

مسموم شدن امام محمد باقر

آن چه مسلم است این است که امام باقر (ع) با طرح مرموز و مخفیانه هشام بن عبدالملک، مسموم شده و به شهادت رسیده است؛ ولی عامل و چگونگی آن به روشنی تعیین نیست.

نحوه شهادت امام محمد باقر

شهادت امام محمد باقر (ع) در ایام خلافت هشام بن عبدالملک بود و گفته شده که ابراهیم بن ولید بن عبدالملک بن مروان، امام (ع) را به زهر، شهید کرده و این کار احتمالاً به امر هشام بوده است.

  • برخی می نویسند: زید بن حسن به دستور هشام، زهر را به زین اسب مالید و اسب را به حضور امام باقر (ع) آورد و اصرار کرد که آن حضرت بر آن سوار شود، آن حضرت ناگزیر بر آن سوار شد و آن زهر در بدن او اثر کرد، به گونه ای که ران هایش متورم شد و سه روز به سختی در بستر بیماری افتاد و پایان به شهادت رسید.
  • ابن شهر آشوب نقل کرده است که شهادت امام باقر (ع) به دست ابراهیم بن الولید بود که به واسطه زهر، امام را مسموم کرده است. همین قول را علامه مجلسی نیز نقل کرده است.
  • برخی فقط شهادت امام باقر (ع) را به دست بنی امیه نقل کرده اند و گفته اند که امام را مسموم کرده اند؛ همانطور که پدر بزرگوارشان امام سجاد (ع) را مسموم نمودند. بحرانی نیز ضمن نقل شهادت امام توسط بنی امیه، معتقد است که شهادت ایشان توسط فرد دیگری از مأمورانانجام شده است.

وصیت امام محمد باقر

امام باقر (ع) به پسرش امام صادق (ع) وصیت کرد و فرمود: مرا در لباسى که روز آدینه با آن نماز مى خواندم کفن کن و عمامه ام را بر سرم بپیچ و قبرم را چهارگوش کن و به اندازه چهار انگشت از زمین، بلند گردان، هنگام دفن، بندهاى کفنم را باز کن.

روایت شده که امام صادق (ع) فرمود: پدرم در وصیت خود نوشت: او را در سه جامه کفن نمایم، یکى از آنها روپوشى بود که آن حضرت در روز آدینه با آن نماز مى خواند و دیگرى جامه اى بود و سومى پیراهن بود. من به پدرم عرض کردم: این مطلب را چرا مى نویسى؟ (احتیاج به نوشتن نیست)، فرمود: از آن مى ترسم که مردم در خصوص تکفین من با تو ستیز نمایند، اگر آنها گفتند پدرت را با چهار یا پنج کفن، تکفین کن سخن آنها را گوش نکن، عمامه ام را بر سرم بپیچ و عمّامه جزء کفن به شمار نمى آید، بلکه کفن آن است که بدن به آن پیچیده شود.

نیز روایت شده که امام صادق (ع) فرمود: پدرم به من فرمود: اى جعفر! 800 درهم از اموال مرا وقف گریه نمایندگان کن تا ده سال در سرزمین منى، هنگام اعمال منى (در حج) براى من گریه نمایند.

همچنین نقل شده: امام باقر (ع) هشت درهم براى مراسم عزادارى خود، وصیت کرد و آن حضرت، این کار را از سنت مى دانست، زیرا پیامبر اکرم (ص) (در ماتم شهادت جعفر طیار) فرمود: براى آل جعفر، غذا تهیه کنید، زیرا آنها به عزادارى اشتغال دارند.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1669

به "نحوه شهادت امام محمد باقر (ع) چگونه بوده است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "نحوه شهادت امام محمد باقر (ع) چگونه بوده است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه شهادت امام محمد باقر (ع) چگونه بوده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید