نقش نوآوری تحول آفرین در پیشرفت تکنولوژی

به گزارش تعطیلات رو، نوآوری تحول آفرین یکی از روش هایی است که بیشتر انسان های بلندپرواز، موفقیت خود را مدیون آن هستند. می توانید نوآوری مخرب را به عنوان چیزی تصور کنید که وارد یک بازار یا پلتفرم شده و آن را زیرورو می کند. البته فراموش نکنید که نوآوری تحول آفرین با تکنولوژی تحول آفرینتفاوت هایی دارد. چیزی که در رابطه با آن صحبت می کنیم، مثل بلاکچین نیست.

نقش نوآوری تحول آفرین در پیشرفت تکنولوژی

بلاکچین وارد زمینه ای شد که پیش از این نیز وجود داشت، ولی با مهندسی و نوآوری های خاصی توانست آن را تبدیل به چیز دیگری کند. به زبان ساده بلاکچین تکنولوژی مخربی است که بانکداری را از ریشه تغییر می دهد. بلاکچین تکنولوژی جدیدی قلمداد می شود، در حالی که نوآوری تحول آفرین جدید نیست و هدف آن بهبود شرایط فعلی است.

اگر نوآوری ما بخواهد تحول آفرین باشد، باید یک صنعت را از ریشه تغییر دهد. نوآوری های معمولی شاید بتوانند چیزی را بهبود ببخشند و افرادی هم از آن در یک بازار خاص استفاده کنند، اما اگر به گونه ای نباشد که همه را تحت تاثیر قرار دهد، مخرب نیست. با این حال نوآوری تحول آفرین شاید در ابتدا معین کننده راستا یک بازار نبوده و حتی شاید از تکنولوژی هایی که سعی دارد بهبود ببخشد نیز بهتر نباشد.

برتری نوآوری تحول آفرین در قیمت آن است. قیمت آن می تواند از بهترین نوع موجود در بازار پایین تر باشد و بدین ترتیب افراد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند. در نتیجه پس از کشف برتری ها، افراد بیشتر و بیشتری به استفاده از آن روی می آورند. اما واژه نوآوری تحول آفرین از کجا بر سر زبان ها افتاد؟ برای پاسخ به این سوال باید به سال 1995 باز گردیم.

تاریخچه نوآوری تحول آفرین

چنین ایده ای در ابتدا در سال 1995 توسط یکی از دانشجویان دانشکده کسب و کار دانشگاه هاروارد به نام کلیتون کریستنسن (Clayton Christensen) ابداع شد. او در مقاله خود تحت عنوان تکنولوژی های مخرب: همگام با موج این واژه را شرح و در کتاب دو راهی نوآور به صورت مفصل تر شرح داد. در کتاب او به تحول دیسک ها پرداخته شده، در حالی که او عقیده دارد علل موفقیت دیسک ها، مدل کسب و کاری است که آن را به یک نوآوری تحول آفرین تبدیل کرده و نه خود تکنولوژی دیسک ها.

البته کمتر پیش می آید که اکنون لفظ نوآوری تحول آفرین را بشنویم و اکنون بیشتر به یک اصطلاح خاص میان برخی از افراد این حوزه تبدیل شده است. با این حال هنوز هم می توان چشمه هایی از این واژه را در بخش های مختلف صنعت دید. در ادامه قصد داریم چند مورد از این نوآوری تحول آفرین را با هم مرور کنیم تا ببینیم هر کدام به چه صورت توانستند یک بازار یا صنعت را به کلی متحول کنند.

شاخص ترین نمونه های نوآوری تحول آفرین در تکنولوژی
آیفون

با وجود این که یک محصول عموما نمی تواند واژه نوآوری تحول آفرین را شرح دهد، تاثیر آیفون آنقدر زیاد بود که توانست صنعتی را متحول کند. این محصول در ابتدا تنها یک هدف داشت و قشر خاصی را در نظر گفته بود، اما ارتباطات را به کلی تغییر داد. آیفون توانست به سرعت به یک وسیله همگانی تبدیل شود و در حین فرایند توسعه یک مدل جدید کسب و کار، استفاده از لپ تاپ ها را هم کاهش داد.

البته در این بین نمی توان از نقش بلامنازع توسعه دهندگان اپلیکیشن ها چشم پوشی کرد و خود اپ ها نیز یک نوع ایده انقلابی بودند. این کمپانی با تولید آیفون، تلاش بشر برای جایگزینی لپ تاپ با یک دستگاه کوچکتر را آغاز کرد و در ادامه آن را با تولید آیپد بهبود ببخشد.

VOD

ایده پخش آنلاین محتوای تلویزیون از طریق اینترنت تا همین 10 سال پیش باور پذیر نبود. با این حال قابلیت پخش مستقیم محتوا از طریق اینترنت روی تلویزیون، توانست بازار را به کلی تخریب کند. بر اساس گزارشی که اخیرا منتشر شده، بیش از نیمی از بزرگسالان اکنون محتوا را از طریق VOD ها مشاهده می کنند.

عکاسی دیجیتالدر کنار این تخریب بازار، VODها توانستند نوع تبلیغات را نیز متحول کنند. آن ها با تعریف منبع جدیدی از درآمد برای اسپانسرها، تعادل این بازار را نیز بر هم زدند و استارتاپ هایی به وجود آوردند که محتوا را از این طریق به دست کاربران و مخاطبین برسانند.

عکاسی دیجیتال یکی از بهترین مثال های نوآوری تحول آفرین است، زیرا نه تنها یک تکنولوژی جدید را معرفی کرد، بلکه جهت بازار را نیز تغییر داد و یکی از مهم ترین بازیگران صنعت عکاسی ،کداک، را هم از گردونه رقابت حذف کرد. البته از به وجود آمدن اکوسیستمی به نام لوازم جانبی مانند کارت های حافظه و پرینتر عکس ها نیز نمی توان حرفی به میان نیاورد.

جالب است بدانید ایده عکاسی دیجیتال در ابتدا توسط یکی از مهندسین کمپانی کداک مطرح شد، ولی اصرار این کمپانی بر فیلم های عکاسی، باعث شد تا باقی رقبا در این زمینه سرمایه گذاری کنند و انقلابی در عکاسی به وجود بیاورند. البته هنوزم کم و بیش عکاسی با فیلم ها و دوربین های آنالوگ کداک به صورت یک سرگرمی میان علاقه مندان رواج دارد، ولی دیگر جایگاه اصلی خود را میان کاربران از دست داده است.

تاکسی های آنلاین

تاکسی های آنلاین به صورت کلی سفرهای درون شهری شهروندان را دگرگون کرد. شاید با نوع کسب و کار شرکت های ارائه دهنده این سرویس ها موافق نباشید، اما مطمئنا نمی تواند اثر مخربی که آن ها برا بخش حمل و نقل گذاشتند را نادیده بگیرید. یکی از مسائلی که شهروندان با درخواست تاکسی ها داشتند، ندانستن شماره درست در مکان های غریب بود. اما این شرکت ها مسائل این چنینی را به سادگی و با ارائه درخواست ها بر بستر اینترنت و نقشه های آشنا از بین بردند و به این صنعت تکانی اساسی دادند.

پلتفرم های ارتباطات

تا پیش از به وجود آمدن چنین پلتفرم هایی، ایمیل، تماس تلفنی و مکالمات رو در رو تنها نوع ارتباطات و تعاملات انسانی بودند. همزمان با توسعه برنامه هایی مانند اِسلَک و مایکروسافت تیمز و بی شمار برنامه دیگر، تعاملات همکاران با یکدیگر نیز تغییر کرد و دیگر کمتر کسی از ایمیل استفاده می کند. اما این پلتفرم ها چه تفاوتی با ایمیل سنتی دارند؟

البته نمی توان فراموش کرد که با کمک همین برنامه ها و حتی برنامه های ساده تر دیگر است که در دوران همه گیری فعلی، دورکاری یک معضل نیست و هر کسی می تواند با دسترسی به اینترنت و در صورت اقتضای شغلی، دورکاری را به عنوان شیوه همیشگی کار خود در برگزیند.پلتفرم هایی که پیشتر نام بردیم، اشتراک محتوای ویدیویی، تصویری و متنی را بسیار ساده کرد و در ادامه تماس های صوتی و تصویری نیز راه خود را به این پلتفرم ها باز کردند و به کلی تعاملات کاری و اجتماعی را دگرگون کردند. البته مسئله ای که به همراه این قضایا پیش آمد، فرهنگ همیشه آنلاین بودن نیز توسعه داده شد که بسکمک آن را از تبعات منفی چنین دسترسی های ساده ای می دانند.

ارز های دیجیتالی

ارزهای دیجیتالی همان طور که از اسمشان نیز پیداست، هم جایگزینی برای پول نقد متداول هستند و هم جایگزینی برای تراکنش های آنلاین. درست است که آن ها هنوز نتوانسته اند به کلی بانکداری را متحول کنند، اما تعدادی از آن ها مثل بیت کوین و اتریوم مقبولیت مناسبی در جامعه پیدا کرده اند. تکنولوژی پشت ارز دیجیتال نیز همان تکنولوژی بلاکچین است که در ابتدای متن عنوان کردیم. البته ارز های دیجیتالی ناپایدار بوده و ارزش آن ها کم و زیاد می شود، ولی همچنان بخشی از آینده را تشکیل می دهند.

جمع بندی

اکنون نوآوری تحول آفرین را بهترین می شناسیم و با نمونه های شاخص آن نیز آشنا شده ایم. البته مثال های دیگری هم وجود دارند که ما در این متن به آن ها نپرداختیم. به همین دلیل معرفی باقی این نوآوری ها را به عهده شما قرار دادیم تا در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1057

به "نقش نوآوری تحول آفرین در پیشرفت تکنولوژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش نوآوری تحول آفرین در پیشرفت تکنولوژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید