کپسول سرنشین دار سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی پیوست

به گزارش تعطیلات رو، فضانوردان آمریکا و روسیه با کپسول سایوز طی سفری سه ساعته به ایستگاه فضایی بین المللی رسیدند تا شمار افراد ساکن در این ایستگاه به 6 نفر برسد.

کپسول سرنشین دار سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی پیوست

فضانوردان روسیه سرگی ریژیکوف (Sergey Ryzhikov) و سرگی سورچکوف (Sergey Kud-Sverchkov) فضانوردان روسیه و کاتلین روبینز (Kathleen Rubins) فضانورد ناسا در سفری کوتاه با دو دور چرخیدن پیرامون زمین که تنها حدود 3 ساعت طول کشید به ایستگاه فضایی بین المللی پیوستند.

فضانوردان ناسا در ساعت 08:48 ساعت هماهنگ جهانی (12:18 به وقت تهران) توسط موشک سایوز 2.1a از بایکونور قزاقستان راهی فضا شده بودند و برای نخستین بار با کپسول سایوز (Soyuz) چنین سفر کوتاهی به ایستگاه فضایی بین المللی را تجربه می کردند. سفری که با عنوان دیدار فوق سریع (Ultrafast Rendezvous) شناخته می گردد.

با رسیدن کپسول سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی، اتصال آن به صورت اتوماتیک در بخش Rassvet انجام شد تا فضانوردان پس از هم فشاری کپسول با ایستگاه فضایی بین المللی و باز شدن دریچه ایستگاه به روی آنان با فضانوردان ساکن ایستگاه دیدار نمایند.

اگرچه روی زمین با خطر انتقال ویروس کرونا، رعایت فاصله فیزیکی لازم است اما فضانوردان پیش از رسیدن به ایستگاه فضایی بین المللی ماه ها در قرنطینه و آموزش به سر برده اند و آزمایش های گوناگون را پشت سر گذاشته اند و ریسک انتقال بیماری بین آن ها در فضای محدود ایستگاه فضایی بین المللی وجود ندارد. هرچند آژانس فضایی روسیه با توجه به همه گیری کووید-19 دو فضانورد جایگزین را هم برای این مأموریت آموزش داده بود.

در این مأموریت که با نام اعزام 64 (Expedition 64) شناخته می گردد، فضانوردان تازه آمریکا و روسیه به مدت 6 ماه در ایستگاه فضایی بین المللی به کار و اقامت می پردازند. طی این مدت دو بار راهپیمایی فضایی انجام می دهند، از فضانوردان مأموریت کرو-1 اسپیس ایکس استقبال می نمایند و البته کتی روبینز از فضا در انتخابات آمریکا شرکت خواهد نمود.

به این ترتیب در حالی که ناسا با آزمایش های خود در ایستگاه فضایی بین المللی از جمله توالت فضایی جدید، برای برنامه آرتمیس آماده می گردد و شرکت های خصوصی فضایی مانند اسپیس ایکس و بویینگ پرتاب های فضایی خود را از جمله به ایستگاه فضایی بین المللی پی می گیرند، این ایستگاه طی هفته ها و ماه های آینده، دوران پرکاری را سپری خواهد نمود.

عکس کاور: پیوستن فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی در مأموریت اعزام 64

Credit: NASA

منبع: NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1322

به "کپسول سرنشین دار سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی پیوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپسول سرنشین دار سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی پیوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید