یک کارشناس مسائل روسیه: نگاه به شرق برای ایران انتخاب نیست؛ ضرورت است

به گزارش تعطیلات رو، یک کارشناس مسائل روسیه اظهار کرد: در حال حاضر گرایش به شرق و تعامل هرچه بیشتر با کشورهای این منطقه از جمله چین و روسیه برای ایران یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است.

یک کارشناس مسائل روسیه: نگاه به شرق برای ایران انتخاب نیست؛ ضرورت است

محمد شوری در گفت وگو با تعطیلات رو با بیان این که اگر بعد از هر رویداد و اتفاقی، بخواهیم بگوییم که ایران براساس این رویداد باید به شرق یا غرب نگاه کند، دور از نگاه استراتژیک است، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره براساس منافع خود تلاش کرده با کشورهای مختلف هم از شرق و غرب تعامل و رایزنی داشته باشد و این طور نبوده برحسب شرایط رویکرد خود را نسبت به شرق و غرب عوض کند.

وی با بیان این که نوع واکنش غربی ها به برجام و خروج آمریکا از این توافق بین المللی کم و بیش قابل پیش بینی بود، ادامه داد: در حال حاضر با توجه به تحولات رخ داده، گرایش هر چه بیشتر به شرق و تعامل هرچه بیشتر با این کشورها بحث انتخابی نیست بلکه یک ضرورت است، چرا که قدرت های متنوعی در سطح بین المللی از نظر رویکردی وجود ندارند.

این کارشناس مسائل روسیه با بیان این که کشورهای غربی کم و بیش به صورت همسو و در راستای یک استراتژی کلان حرکت می کنند، گرچه ممکن است اختلاف نظرهایی با هم داشته باشند، اظهار کرد: با توجه به این موضوع ما با دو قدرت دیگر که هر دو در منطقه شرق قرار دارند یعنی روسیه و چین روبرو هستیم. البته این دو کشور نیز اینگونه نیست که در تعارض با غرب خود را تعریف کنند، ولی با توجه به شرایط کنونی ایران در راستای تأمین منافع خود به صورت مناسب تری می تواند با آنها تعامل کند.

شوری با بیان این که در وضعیت کنونی ایران تمام تلاش خود را می کند که فضای بهتری را در جریان تعامل با این کشورها فراهم کند، ادامه داد: البته این دو کشور نیز در مواردی، تهدیدپذیر از فشارهای آمریکا و غربی ها هستند، ولی این تهدیدپذیری کمتر از ایران است و این فرصتی است که باید به خوبی از آن استفاده کنیم.

وی با اعتقاد بر این که به لحاظ استراتژیک جمهوری اسلامی ایران نگاه به شرق را منوط به نوع تعامل خود با غرب نکرده است، افزود: ما باید تعاملات اقتصادی خود را در وضعیت کنونی به نحوی تنظیم کنیم که بتوانیم از فرصت به وجود آمده برای تعامل هرچه بیشتر با دو کشور روسیه و چین در راستای منافع مان استفاده کنیم چنانکه فشارها به روی جمهوری اسلامی ایران کاهش پیدا کند.

این کارشناس مسائل روسیه همچنین در پاسخ به این سوال که در حال حاضر به نظر می رسد در بین تعدادی از کارشناسان و نخبگان تعامل با شرق از جمله روسیه با توجه به شرایط ایران امری پذیرفته است اما همچنان افکار عمومی نگاه مثبتی به روسیه ندارند، گفت: این یک ذهنیت تاریخی است که بر افکار عمومی حاکم است و حتی در بین تعدادی از نخبگان نیز این نگاه وجود دارد.

شوری با بیان این که من قضاوتی ندارم که این ذهنیت ها درست است یا نه، گفت: ولی ما باید بدانیم که در شرایط ویژه ای قرار داریم و این شرایط اقتضا می کند که روابط خود با شرق را گسترش دهیم و تجربه 40 سال گذشته نشان می دهد که ما نتوانسته ایم از تعامل با غرب به دستاورد چندانی دست پیدا کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 262

به "یک کارشناس مسائل روسیه: نگاه به شرق برای ایران انتخاب نیست؛ ضرورت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک کارشناس مسائل روسیه: نگاه به شرق برای ایران انتخاب نیست؛ ضرورت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید