11 راه ساده برای پدر و مادر فوق العاده بودن

به گزارش تعطیلات رو، هیچ پدر و مادر کاملی وجود ندارد، اما کارهای زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید که از شما یک پدر و مادر فوق العاده می سازد. ما توصیه های جامعی را در این مقاله جمع نموده ایم که به شما یاری خواهد نمود. به طور کلی، این چیزی است که کارشناسان در خصوص چگونگی پدر و مادر فوق العاده بودن به شما می گویند:

11 راه ساده برای پدر و مادر فوق العاده بودن
 • محدودیت ها را مشخص کنید
 • زمان با کیفیتی را با بچه ها خود بگذرانید
 • الگوی خوبی باشید
 • بچه های خود را تحسین کنید
 • به خودت اعتماد کن
 • مهارت های اجتماعی را به بچه ها خود بیاموزید
 • قدردانی را آموزش دهید
 • وقت غذا را به وقت خانواده اختصاص دهید
 • بگو دوستت دارم
 • فعالیت بدنی را تشویق کنید
 • مراقبت های بهداشتی روتین بچه ها خود را دنبال کنید

1- محدودیت های هوشمند را تنظیم کنید

مسئولیت را بر عهده بگیرید. بچه ها هوس محدودیت هایی دارند که به آن ها یاری می نماید تا دنیایی اغلب گیج نماینده را درک و مدیریت نمایند. عشق خود را با مشخص مرزها نشان دهید تا بچه هاتان بتوانند با خیال راحت علایق خود را کشف و کشف نمایند. این یک راهکار خوب برای پدر و مادر فوق العاده بودن است.

بال های فرزندتان را نبندید. ماموریت کودک شما در زندگی کسب استقلال است. بنابراین وقتی از نظر رشدی قادر به کنار گذاشتن اسباب بازی های خود، پاک کردن بشقاب از روی میز و لباس پوشیدن خود هستند، به آن ها اجازه دهید. مسئولیت دادن به کودک برای عزت نفس او (و سلامت عقل شما!) خوب است.

سعی نکنید همه چیز را درست کنید. به بچه ها جوان فرصت دهید تا راهکار های خودشان را پیدا نمایند. هنگامی که شما با عشق به ناامیدی های جزئی کودک بدون عجله برای نجات او اذعان می کنید، به آن ها اتکا به نفس و انعطاف پذیری را می آموزید.

به یاد داشته باشید که انضباط تنبیه نیست. اعمال محدودیت ها در واقع به این معناست که به بچه ها یاد دهیم چگونه در دنیا رفتار نمایند و به آنه ا یاری کنیم تا با مهارت، مراقبت و کنترل شوند. پس قرار نیست یک پدر و مادر فوق العاده بچه ها را به صورت تمام وقت آزاد بگذارند.مرزهای خود را انتخاب کنید؛ بچه ها نمی توانند قوانین زیادی را بدون تنظیم کردن، جذب نمایند. بحث کردن در خصوص چیزهای کوچک را فراموش کنید. روی چیزهایی تمرکز کنید که واقعاً مهم هستند؛ مثل کتک زدن، صحبت های بی ادبانه یا دروغ گفتن.

2-زمان با کیفیت خود را ایجاد کنید

یک پدر و مادر و مادر فوق العاده با بچه ها خود بازی می نماید. بگذارید آن ها فعالیت را انتخاب نمایند و نگران قوانین در بازی نباشید. فقط با جریان بازی پیش بروید و از آن لذت ببرید. نام بازی برای همین بازی است!

هر روز با هم کتاب بخوانید. وقتی کودک شما تازه متولد شده از همان وقت آغاز کنید. نوزادان عاشق گوش دادن به صدای والدین خود هستند. در آغوش گرفتن با کودک و کتاب یک تجربه پیوند عالی است که او را برای یک عمر مطالعه آماده می نماید و از شما هم یک پدر و مادر فوق العاده می سازد.

برای داشتن وقت با کیفیت زمان ویژه روزانه را برنامه ریزی کنید. به فرزندتان اجازه دهید فعالیتی را انتخاب کند که در آن به مدت 10 یا 15 دقیقه بدون وقفه در کنار هم باشید. هیچ راهی بهتر برای نشان دادن عشق خود به کودک جز با توجه کافی وجود ندارد. خانواده را تشویق کنید. بزرگترین منبع دست نخورده موجود برای بهبود زندگی بچه هامان، گذراندن زمان با والدینشان است. بچه هایی که والدینشان برایشان وقت می گذارند و کنارشان هستند در مدرسه بهتر عمل می نمایند، مسائل را با موفقیت بیشتری حل می نمایند و به طور کلی با هر چیزی که زندگی به آن ها می دهد بهتر کنار می آیند. همه این ها از طریق پدر و مادر فوق العاده شدنی است!

برای فرزندتان خاطرات عمیق بسازید. بچه ها شما احتمالاً چیزی را که به آن ها می گویید به خاطر نمی آورند، اما آداب و رسوم خانوادگی - مانند زمان خواب و شب بازی - را که با هم انجام می دهید به یاد خواهند آورد.

3-الگوی خوبی باشید

الگویی باشید که بچه هاتان لایق آن هستند. بچه ها با تماشای والدینشان یاد می گیرند. الگوبرداری از رفتار مناسب، محترمانه و خوب بسیار بهتر از این است که به آن ها بگویید چه کاری انجام دهند. پدر و مادر فوق العاده بچه ها فوق العاده تربیت می نمایند.

به عنوان مثال هر روز کمتر زباله، بازیافت، استفاده مجدد و صرفه جویی کنید. یک بعد از ظهر را به جمع آوری زباله در اطراف محله اختصاص دهید. همواره حقیقت را بگویید.

یک مثال دیگر این است است شریک زندگی خود را جلوی بچه ها ببوسید و در آغوش بگیرید. شراکت شما مثالی است که فرزندتان از ظاهر، احساس و به نظر رسیدن یک رابطه صمیمانه دارد. بنابراین مشخص یک استاندارد عالی مهم است.

به تفاوت های والدین احترام بگذارید. از رویکرد اساسی والدین خود برای تربیت بچه ها حمایت کنید، مگر اینکه این روش به دور از خط و حدها باشد. انتقاد یا مشاجره با شریک زندگی تان آسیب زیادی به رابطه شما و احساس امنیت فرزندتان وارد می نماید.

4- برترین راه های تشویق را بشناسید

تشویق متناسب با کار فرزندتان را انجام دهید. به جای اینکه به سادگی بگویید تو عالی هستی، سعی کنید در خصوص کارهایی که فرزندتان برای بازخورد مثبت انجام داده است، دقیق صحبت کنید. ممکن است بگویید: این که شکیبا هستی عالی است. متشکرم که منتظر ماندی تا تلفنم تمام گردد و بعد خواسته ات را مطرح کردی.

به عنوان یک پدر و مادر فوف العاده چیزها و کارهای خوب را تشویق کنید. وقتی متوجه شدید فرزندتان کاری مفید یا خوب انجام می دهد، به او بگویید که چه احساسی دارید. این یک راه عالی برای تقویت رفتار خوب است تا آن ها با احتمال بیشتری به انجام آن ادامه دهند.

در خصوص نقاط قوت بچه های خود صحبت کنید. واقعیت این است که آنچه ما می شنویم بسیار قوی تر از چیزی است که مستقیماً به ما گفته می گردد. با اجازه دادن شنیدن به فرزندتان که در حال زمزمه تعریف و تمجید از او برای مادربزرگ، پدر یا حتی عروسک هایشان هستید، تحسین را مؤثرتر کنید و حس خوب غرور را در او ایجاد کنید.

5- به خودت اعتماد کن

این چند کار ساده و مهم را انجام بده:

 • به خودت استراحت بده! پدر و مادر فوق العاده خستگی را می فهمد. ضربه زدن به درایو زمانی که برای آشپزی خیلی خسته هستید، شما را به پدر و مادر بدی تبدیل نمی نماید.
 • به دل خود اعتماد کنید؛ هیچ کس بهتر از شما فرزند شما را نمی شناسد. در خصوص سلامتی و رفاه آن ها از غرایز خود پیروی کنید. اگر فکر می نید چیزی اشتباه است، به احتمال زیاد حق با شماست.
 • فقط بگو نه. در مقابل تمایل به انجام تعهدات اضافی در دفتر یا تبدیل شدن به یک داوطلب دائمی در مدرسه فرزندتان مقاومت کنید. هرگز از گذراندن وقت بیشتر با بچه هاتان پشیمان نخواهید شد.
 • بی احترامی فرزندتان را نپذیرید. هرگز اجازه ندهید فرزندتان بی ادب باشد یا به شما یا هرکس دیگری حرف های آزاردهنده بزند. اگر چنین رفتاری از فرزندتان سر زد، قاطعانه بگویید که هیچ گونه بی احترامی را تحمل نخواهید کرد.

6-آموزش مهارت های اجتماعی را نباید فراموش کنید

هر روز سه سوال از بچه هاتان بپرسید! هنر مصاحبه یک مهارت اجتماعی مهم است، اما والدین اغلب از آموزش آن غفلت می نمایند. یک بچه را با سوالاتی مانند امروز قسمت مورد علاقه تو در مدرسه چه بود؟ در مهمانی چه کار کردی؟ یا فردا بعدازظهر کجا می روید؟ با او در اتفاقات روزمره اش سهیم شوید. یک پدر و مادر فوق العاده مهارت های ارتباطی را می شناسد.

ترفند شجاعت را به بچه ها آموزش دهید. به آن ها بگویید همواره به رنگ چشمان یک فرد توجه نمایند. برقراری تماس چشمی به کودک مردد یاری می نماید تا اعتماد به نفس تری داشته باشد و به هر کودکی یاری می نماید تا قاطع تر باشد و کمتر مورد آزار قرار گیرد.احساسات قوی فرزندتان را بپذیرید. هنگامی که بحران فرزندتان تمام شد، از او بپرسید: چه حسی داشت؟ سپس به آن ها گوش دهید. صحبت کردن باعث می گردد او راحت تر از یک عصبانیت خلاص گردد.

7-بچه های سپاسگزار تربیت کنید

به فرزند خود نشان دهید که چگونه یک شهروند مسئولیت پذیر باشند. بچه ها با داوطلب شدن در جامعه، احساس عزت نفس پیدا می نمایند.

اگر می خواهی در دسته پدر و مادر فوق العاده قرار بگیری، بچه لوس تربیت نکن! این افکار را در فکر داشته باشید: هر کودکی یک گنج است، اما هیچ کودکی مرکز دنیا نیست. بر این اساس به بچه ها آموزش دهید.

در خصوص معنای خوب بودن صحبت کنید. زود آغاز کنید: برای مثال، وقتی داستان های قبل از خواب را می خوانید، از کودک نوپای خود بپرسید که آیا شخصیت ها بد یا خوب هستند و علت و استدلال فرزندتان را آنالیز کنید.

به بچه ها خود شرح دهید که چرا ارزش ها مهم هستند. پاسخ ساده می تواند این باشد: وقتی مهربان، سخاوتمند، صادق و محترم هستید، به اطرافیانتان احساس خوبی می دهید. مه متر از آن، این باعث می گردد شما احساس خوبی نسبت به خودتان دارید.

8- در خصوص طبخ غذا استرس نداشته باشید

یک غذا را بارها و بارها سرو کنید. اگر کودک شما غذای تازه را رد کرد، امید خود را از دست ندهید. ممکن است مجبور شوید شش، هشت یا حتی 10 بار دیگر آن را پیشنهاد دهید قبل از اینکه آن را بخورند و واقعاً تصمیم بگیرید که آیا آن را دوست دارند یا خیر. یک پدر و مادر فوق العاده هر دستوری را از فرزندش نمی پذیرد.

از دعواهای غذایی خودداری کنید. یک کودک سالم به طور غریزی می داند که چقدر باید بخورد. اگر از تمام کردن غذا در بشقاب خود امتناع کرد، او را رها کنید. مطمئن باشید از گرسنگی نمی میرند!

هر روز حداقل یک وعده غذایی را به صورت خانوادگی بخورید. نشستن پشت میز با هم راهی آرام برای همه برای برقراری ارتباط است - زمانی برای به اشتراک گذاشتن اخبار شاد نماینده، صحبت در خصوص روز یا گفتن یک جوک احمقانه. بعلاوه این کار به بچه ها شما یاری می نماید تا عادات غذایی سالم را در زندگی ایجاد نمایند.

اجازه دهید بچه هاتان به شما سفارش غذا بدهند. هفته ای یک بار به بچه هاتان اجازه دهید شام را انتخاب نمایند و برایشان بپزند.

9- همواره بگو دوستت دارم

بچه ها خود را به طور مساوی دوست داشته باشید، اما با آن ها منحصر به فرد رفتار کنید. آن ها افرادی جدا هستند. یک پدر و مادر فوق العاده می داند با هر فرزند خود چگونه رفتار کند.

هر وقت احساس کردی که ضروری است، بگو دوستت دارم. شما به سادگی نمی توانید یک کودک را با کلمات محبت آمیز زیاد و خنده های بیش از حد لوس کنید. به خاطر داشته باشید که مادربزرگ ها همواره چه می گویند. بچه ها مال شما نیستند، فقط برای مدتی به شما قرض داده می شوند. در این سال های زودگذر، تمام کوشش خود را بکنید تا به فرزندتان یاری کنید به عنوان فردی خوب رشد نمایند. این آرمان یک پدر و مادر فوق العاده است!

از لحظه ها لذت ببرید! پدر و مادر شدن طاقت فرساترین شغل روی کره زمین است. خانه شما به هم ریخته است، لباس های شسته شده انباشته شده است، کلی کار تلبنار شده دارید. اما فقط با خنده فرزندتان کوشش کنید تا لذت ببرید!

10-تقویت قدرت مغز و فعالیت بدنی

به کودک خود یاد دهید که امضا کند. چون کودک نمی تواند صحبت کند به این معنی نیست که چیزهای زیادی وجود ندارد که دوست دارد بگوید. نشانه های ساده می توانند به شما یاری نمایند که بدانید کودکتان به چه چیزهایی احتیاج دارد و حتی احساس خوبی دارد قبل از اینکه کلماتی برای گفتن به شما داشته باشد، این راهی عالی برای کاهش ناامیدی است.

تحقیقات بارها نشان داده است که بچه های که در اتاق خواب خود تلویزیون دارند وزن بیشتری دارند، کمتر می خوابند و نمرات پایین تری دارند و در مهارت های اجتماعی ضعیف تر هستند. آن ها را از اتاقشان بیرون بکشید و طبیعت را به آن ها نشان دهید.

بچه ها را به حرکت وادار کنید. آخرین تحقیقات نشان می دهد که رشد مغز در بچه ها خردسال ممکن است با سطح فعالیت آن ها مرتبط باشد. نوزاد خود را چندین بار در طول روز روی شکم خود قرار دهید، به کودک خود اجازه دهید به جای سوار شدن در کالسکه خود راه برود و فرصت هایی را برای کودک بزرگتر خود ایجاد کنید تا به میزان کافی ورزش نمایند.

11- به سلامتی کودک اهمیت بدهید

به حرف های احمقانه توجه نکنید! بچه هایتان را واکسینه کنید. شیوع سرخک و سایر بیماری ها همچنان در کشور ما و در سراسر دنیا رخ می دهد.

از لبخند بچه ها با زدن مسواک محافظت کنید! تشویق کودک به مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، از پوسیدگی دندان محافظت می نماید.

مراقب ایمنی فرزند خود باشید. خانه خود را کاملاً محافظت کنید و هرگز کودک زیر 5 سال را در وان و حمام تنها نگذارید. مطمئن شوید که صندلی های ماشین به درستی نصب شده اند و اصرار کنید که کودکتان هنگام دوچرخه سواری یا اسکوتر از کلاه ایمنی استفاده کند. یک پدر و مادر فوق العاده همواره احتیاط می نمایند.

به حرف پزشک گوش کنید! اگر پزشک اطفال فکر می نماید که تب کودک شما ناشی از یک ویروس است، در پی آنتی بیوتیک نباشید. برترین دارو ممکن است استراحت، مایعات زیاد و کمی همراهی باشد. تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک ها می تواند مسائل پزشکی را برای کودک شما ایجاد کند.

ضد آفتاب را در کنار خمیر دندان کودک خود نگه دارید. آن را هر روز به عنوان بخشی از روتین صبحگاهی بهره ببرید. کوشش کنید برای آن ها ضد آفتاب زدن به میزان مسواک زدن دندان هایشان طبیعی جلوه کند.

کودک خود را خواب آلود اما همچنان بیدار بخوابانید. این به کودک شما یاری می نماید تا یاد بگیرد که خودش را در خواب آرام کند و از مسائل قبل از خواب جلوگیری می نماید.

منبع: parents

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 28 خرداد 1403 بروزرسانی: 28 خرداد 1403 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2377

به "11 راه ساده برای پدر و مادر فوق العاده بودن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 راه ساده برای پدر و مادر فوق العاده بودن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید