39 محوطه باستانی در حوضه آبگیر سد سیلوه شناسایی شد

به گزارش تعطیلات رو، در آنالیز ها و شناسایی های حوضه آبگیر سد سیلوه، 39 محوطه شامل تپه ها، محوطه ها، قلعه ها و گورستان ها متعلق به ادوار مختلف فرهنگی-تاریخی کشف شد.

39 محوطه باستانی در حوضه آبگیر سد سیلوه شناسایی شد

افراسیاب گراوند، سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان این مطلب که :شمال غرب ایران به عنوان یک پل ارتباطی بین فلات ایران، قفقاز، آسیای صغیر و بین النهرین همواره نقش مهمی را در روابط و تبادلات فرهنگی ایفا نموده، از کشف 39 محوطه در حوضه آبگیر سذ سیلوه اطلاع داد.

او گفت:

در این میان دشت میانکوهی سیلوه پیرانشهر، به علت رودهای دائمی، چشمه ها، منابع حیوانی و گیاهی، مراتع و زمین های حاصلخیز که در آن وجود دارد، از دیرباز برای استقرار بسیار مستعد بوده ولی تا به امروز مورد آنالیز باستان شناختی قرار نگرفته است. با در نظر گرفتن این نکته منطقه جهت اصلی و طبیعی ارتباطات دو ناحیه شمال غرب و بین النهرین از دوران پیش از تاریخ تا به امروز بوده است ، امروزه آنالیز های میدانی گامی مهم در برنامه های تحلیلی توسعه و تحول تاریخ انسان و کاوش در منطقه محسوب می شوند.

وی در ادامه اضافه نمود:

از این رو، در بیشتر موارد کاوش های باستان شناختی بدون آنالیز های نخستین و یا بدون در نظر گرفتن نتایج آنالیز های پیشین عملی نیست. این پروژه با هدف آنالیز و شناسایی مکان های استقراری، معین کردن پراکندگی محل های باستانی، پیمایش دقیق و هدفمند کل شبکه و محدوده آب گیری و معرفی تمامی آثار تاریخی و فرهنگی مکشوفه بدون توجه به اهمیت، ارزش و نوع آنها اجرا شده است.

به گفته سرپرست هیات باستان شناسی، پروژه آنالیز و شناسایی حوضه آبگیر سد سیلوه بصورت تخصصی، دقیق و به جزیی ترین صورت ممکن، الویت بندی برای ثبت، بازسازی، انتقال، کاوش و لایه نگاری، آثار کلیدی و مهمی که می تواند گامی موثر در شناخت پیشینه منطقه را ارائه دهند، انجام گرفت.

گراوند در ادامه اضافه نمود:

در آنالیز باستان شناختی سد سیلوه شامل یک دشت حاصلخیز و کوهپایه ای به مساحت 99 کیلومتر مربع (9×11 کیلومتر) در شمال غربی شهرستان پیرانشهر و وجود عوارض طبیعی کوهها در دور تا دور آن برای شناسایی و کنترل بهتر عوارض دشت میانکوهی، ابتدا منطقه مورد آنالیز به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد.

وی رودخانه سیلوه را به عنوان شاخص این تقسیم بندی اظهار داشت و گفت که حرکت هیئت از گوشه جنوب غربی منطقه به طرف شرق و شمال شرقی و در جهت حرکت تمامی عوارض موجود به دقت مورد بازدید و آنالیز نهاده شد. با توجه به موقعیت استراتژیک منطقه، آنالیز بصورت پیمایشی و با پای پیاده انجام گرفته است و تا حد امکان تمامی مکان های موجود، اعم از غارها، پناهگاه های صخره ای و تمامی محوطه هایی که دارای شرایط استقرار و سکونت بودند، بویژه حاشیه رودها، نهرها، چشمه ها، بعلاوه دره ها، کوهپایه ها و جهت سیلاب های فصلی بصورت دقیق مورد آنالیز نهاده شد.

در این آنالیز باستان شناختی تعداد 39 محوطه مورد شناسایی نهاده شد که با توجه به مطالعه بر روی داده های فرهنگی به ویژه داده های سفالی بدست آمده از آنالیز، معلوم شد آثار شناسایی شده متعلق به ادوار مختلف فرهنگی-تاریخی (نوسنگی، مس سنگی، مفرغ، آهن، دوران تاریخی و اسلامی) هستند.

منبع: کجارو / خبرگزاری مهر
انتشار: 25 فروردین 1401 بروزرسانی: 25 فروردین 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2077

به "39 محوطه باستانی در حوضه آبگیر سد سیلوه شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "39 محوطه باستانی در حوضه آبگیر سد سیلوه شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید