40 درصد از دانشجویان در یک تحقیق به گوشی هوشمند خود معتاد بودند

به گزارش تعطیلات رو، با توجه به نتیجه یکی از تحقیقات کالج دانشگاهی لندن، به نظر می رسد حدودا 40 درصد از دانشجویان بین 18 تا 30 سال به گوشی هوشمند خود اعتیاد دارند.

40 درصد از دانشجویان در یک تحقیق به گوشی هوشمند خود معتاد بودند

گوشی های هوشمند چند سالی است که به بخش جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده اند. با افزایش قدرت پردازشی و گرافیکی این محصولات و همچنین افزایش اندازه نمایشگر و فراوری مدل های گوناگونی نظیر گوشی های تاشو و …، کمتر کاری است که بخواهیم انجام دهیم و گوشی هوشمند برای آن مناسب نباشد.

اما همه ما می دانیم استفاده بیش از حد یکی از بهترین اختراعات بشر، ممکن است زیان هایی داشته باشد. با این حال بسیاری از کاربران این موضوع را نادیده می گیرند. اعتیاد به گوشی هوشمند مدت هاست که به یک معضل تبدیل شده که خب بعید به نظر می رسد به این زودی ها هم بتوانیم جلوی پیشرفت آن را بگیریم.

به همین دلیل، کالج دانشگاهی لندن اخیرا تحقیقی در این زمینه انجام داد که در نهایت نتیجه بدست آمده تا حدودی نگران نماینده بود. هدف محققین از انجام این آزمایش، یافتن رابطه بین کیفیت خواب و اعتیاد به گوشی هوشمند بود که طی آن، 1043 کاربر بین سن های 18 تا 30 سال مورد آنالیز قرار گرفتند. از این کاربران جوان خواسته شد تا به یک پرسشنامه در رابطه با اعتیاد به گوشی هوشمند پاسخ دهند، پرسشنامه استاندارد سنجش کیفیت خواب پیتزبورگ را کامل نمایند و در نهایت قبل از آنالیز پاسخ ها، طی یک دوره 40 روزه، هم به صورت حضوری و هم آنلاین به تعدادی سوال پاسخ دهند.

نتیجه اما تا حدودی نگران نماینده بود. مطالعات نشان داد 39 درصد از این کاربران احتمالا به گوشی های هوشمند خود معتاد هستند و به همین خاطر از کیفیت خواب پایینی برخوردار هستند. در این تحقیق، میزان ساعتی را که کاربران هر روز از گوشی خود استفاده می کردند به علاوه الگو های خواب آن ها اندازه گیری شد. در نهایت این نتیجه بدست آمد که معاشرت های اجتماعی این کاربران کاهش پیدا نموده و همچنین اگر به گوشی خود دسترسی نداشته باشند، دچار احساسات منفی نظیر اضطراب می شوند.

آمار کلی اعتیاد به گوشی هوشمند، 38.9 درصد اعلام شده که 35.7 درصد آن را آقایان و 40.1 درصد آن را بانوان تشکیل می دهند. در بین آن دسته از کاربرانی که کمتر از 21 سال سن داشتند، 42.2 درصد به گوشی های خود معتاد بودند در حالی که کاربران بین 22 تا 25 سال و بالای 26 سال به ترتیب 34.2 و 28 درصد به گجت خود اعتیاد داشتند که خب فاصله نسبتا زیادی را نشان می دهد.

  • چطور می توان وابستگی به موبایل را کاهش داد؟

اما آن دسته از کاربرانی که 2 ساعت یا کمتر از گوشی خود در طول روز استفاده می نمایند، خیلی به آن معتاد نیستند چون نتایج نشان داده در این بین تنها 20.3 درصد به استفاده از گوشی های هوشمند خود اعتیاد دارند. اما در بین کاربرانی که استفاده آن ها به بیش از 5 ساعت در طول روز می رسد، تعداد معتادان به 53.9 درصد افزایش پیدا می نماید. همچنین این تحقیق مدت زمان استفاده نکردن از گوشی قبل خواب را هم مورد آنالیز قرار داد که طی آن، بین کاربرانی که بیش از 1 ساعت قبل از خواب از گوشی خود استفاده نکردند، 23.8 درصد معتاد به گوشی وجود داشت در حالی که این میزان برای آن کاربرانی که کمتر از 30 دقیقه قبل خواب از گوشی استفاده نکردند، به 42 درصد افزایش پیدا کرد.

این مطالعه ادعا می نماید که ابزار مورد احتیاج برای سنجش میزان اعتیاد کاربران به گوشی هوشمند باید کاملا معتبر و تایید شده باشد که خب به نظر می رسد کالج دانشگاهی لندن در این زمینه تمام کوشش خود را انجام داد تا از پرسشنامه ، سوالات و به طور کلی رویه درستی در راستای انجام این تحقیق استفاده کند تا بتواند عوامل تاثیرگذار در اعتیاد کاربران به گوشی هوشمند را شناسایی کند. حتی برای مطالعات بیشتر، به 47 مقاله با موضوع نسبتا مشابه هم در بخش رفرنس اشاره شد.

با این حال مطالعات این چنینی باید به گونه ای باشند که حداقل نشان دهند در طول روز، زمانی که می توانیم کارهای مفید زیادی انجام دهیم، تا چه اندازه از گوشی خود استفاده می کنیم (بدون دلیل) و در واقع وقت مان را هدر می دهیم. این در حالی است که مطالعه کنونی تنها به رابطه مدت زمان استفاده از گوشی قبل خواب و کیفیت خواب پرداخت که در نهایت نتیجه بدست آمده رابطه عکس آن ها را نشان داد.

الگوی استفاده از گوشی هوشمند برای شما چگونه است؟ آیا شما هم از اعتیاد به گوشی هوشمند خود رنج می برید؟

  • سه برنامه جالب گوگل که می توانند اعتیاد به گوشی هوشمند را از بین ببرند!

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1610

به "40 درصد از دانشجویان در یک تحقیق به گوشی هوشمند خود معتاد بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 درصد از دانشجویان در یک تحقیق به گوشی هوشمند خود معتاد بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید